אלי ישי (צילום: AP)
אלי ישי, תעשה לי סגן ראש עיר! | צילום: AP

אני לא יודע מה אתם הספקתם השבוע בין הפצצות על הנגב, הפיגוע בירושלים והגמר של האח הגדול. אבל לחברי הכנסת שלנו, כך קראתי, היה שבוע די פורה. הם הספיקו לאשר לא פחות משלושה חוקים שכל אחד מהם הוא צעד ענק בדרך להפוך את המדינה למקום שאני לא באמת רוצה לחיות בו: חוק הנכבה, חוק ועדות הקבלה וחוק הג'ובים. לפני שאתם גוללים לתחתית העמוד כדי לכתוב שאני שמאלני מסריח, אוהב ערבים וסכין עקומה וחלודה בגב האומה המדממת, תנו לי לנסות להסביר לכם למה כל אחד מהחוקים האלה יכול להפוך את המדינה הזו למקום שגם אתם לא תרצו לחיות בו. כן, גם אתה, מגיב מספר 3.

חוק הג'ובים

אם אתם מסוגלים לקרוא את השורות הללו, להסביר לכם מה הבעיה עם החוק הזה אמור להיות קל כמו לקחת סוכרייה מתינוק. לא צריך גאון בכלכלה כדי להבין עד כמה מיותר להעניק לשר הפנים, או לכל אחד אחר, סמכות להוסיף סגן ראש עיר בשכר מעבר למכסת הסגנים הקיימת בחוק, רק בשביל שיהיה אפשר לסדר עבודה לכמה מקורבים. מישהו בכלל יודע כמה מרוויח סגן ראש עיר?

בעיקרון, מדובר ביופי של ג'וב. כמו הסגן של בר כוכבא, אף אחד לא יודע איך קוראים לו או מה הוא עושה בדיוק, ויש מי שמשלם לו את המשכורת ומממן עבורו לשכה, פלוס רכב, פלוס שתי מזכירות, פלוס הוצאות נסיעה לחו"ל. מה זאת אומרת מי משלם? אנחנו. ומה אנחנו מקבלים בתמורה? נסו לברר את זה אצל סגני ראש העיר שלכם, אחד מהם בטח יהיה פנוי.

חוק ועדות הקבלה

נגיד שאתם רוצים לעבור לגור ביישוב קטן וחביב, כזה שמתגוררות בו עד ארבע מאות משפחות. מצאתם את בית חלומותיכם צמוד הקרקע, אתם יכולים לעמוד בתשלומים ואפילו המרחק ממנו לעבודה לא מאוד גדול. עד כאן תענוג. רק מה, אתם צריכים לעבור ועדת קבלה.

אין לכם דרך לדעת מי יושב בוועדה הזו או מה הדעות שלו. אולי הוא לא אוהב אנשים עם שם משפחה כמו שלכם? אולי הוא שונא אנשים עם זקן ובדיוק התחלתם לגדל אחד? אולי גדלתם באותה שכונה והצקתם לאחותו ביסודי? כל אחת מהאפשרויות הללו, ויש עוד לא מעט, יכולה להפוך אתכם ללא מתאימים ולרסק לרסיסים את חלומות הכפר שלכם. והכי גרוע: אתם אפילו לא צריכים להיות אתיופים, נכים או חס וחלילה ערבים בשביל זה.

חוק הנכבה

תתעלמו מזה כמה שאתם רוצים, אבל זה לא יעזור. חיו כאן אנשים לפני 1948. ערבים, כן? הם לא אהבו אותנו אז, אני יכול להבין למה הם לא מתים עלינו היום, אבל הם אנשים. ובדיוק כמו כל מי שחי, גם להם יש סיפורים לספר, עבר לזכור ואפילו דעות משלהם. עכשיו שחוק הנכבה אושר, שר האוצר יוכל לגרוע תקציבים ממוסדות שמקבלים מימון ממשלתי, אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל.

עד כמה שאני מבין מדינת ישראל מספיק חזקה בשביל לא להיפגע מקריאה כזו או אחרת, אבל לא זה מה שמקומם אותי. אחד מהמאפיינים של מדינה דמוקרטית הוא שכל אזרח בה יוכל להביע את דעתו, אפילו אם היא מנוגדת לעמדתו של מי שמחוקק את החוקים. במדינה ה"דמוקרטית" שלנו זה כבר לא ככה. תתעלמו כמה שאתם רוצים, אבל אל תבואו בטענות כשיענישו אתכם בגלל שסיפרתם את הסיפורים שלכם, או אפילו העזתם להביע דעה.

>> הטור הקודם שלי: עוד חוק נהדר יאפשר לשוטרים לחפש עליכם סתם ככה
>> זוהר ישראל עם עצות למפכ"ל המשטרה