הנשיא לשעבר משה קצב (öéìåí: חדשות 2)
אני מאחל לו שיתיידד עם חבריו לתא | öéìåí: חדשות 2

"בממוצע כל בחורה שנייה עברה ניסיון לאונס (לפחות בעיר)". חבר טוב שלי, דן תורן, כתב את המילים האלה לפני יותר מעשרים שנה. עד כמה שידוע לי המשפט הזה לא מאוד מדויק. כל בחורה שנייה אולי מספרת שעברה ניסיון לאונס. השאר החליטו לשמור את זה לעצמן ולא לדבר על זה. בעיר, בכפר, בצבא, במגדלי משרדים, בכיתות לימוד, מתרחשים ממש עכשיו מעשי אונס והטרדות מיניות ואף אחת לא תצליח להתחמק מזה, כולל האימהות, הנשים והילדות שלנו. אין כאן שאלות של פרשנות או של "אולי היא רצתה את זה". בכל מקום שבו יש גברים עם כוח, יש גם נשים שנפגעות מהם, מוטרדות, נאנסות, או סתם מושפלות, רק בגלל שהן נשים.

נשיא המדינה לשעבר משה קצב הורשע אתמול בשתי עבירות של אונס, פלוס מעשים מגונים והטרדה מינית, פלוס שיבוש הליכי משפט, וכל זה כשהוא מכהן כאזרח מספר אחת במדינה – תפקיד שהופך אותו אוטומטית גם לגבר מספר אחת. לפחות עבור מי שגדל בדור שלי, נשיא זה איש מאוד חשוב שהפרצוף שלו מופיע על שטרות כסף אחרי שהוא מת ועל הקירות של הכיתה ליד הרמטכ"ל וראש הממשלה, כשהוא בחיים. בשביל הילדים שלי זה כבר לא יהיה אותו דבר. אם תשאלו אותם, נשיא זה אחד ש"שאנס פעמיים את א' ממשרד התיירות וביצע בה מעשה מגונה בכוח". השופטים קבעו גם שהבן-זונה, השמן והמזיע – אני כמעט בטוח שגם ריח הגוף שלו לא משהו - לא נענה להפצרותיה לחדול. אני בחיים לא אצליח להבין איך עושים דבר כזה. אולי בגלל זה אני לא אהיה אף פעם נשיא המדינה.

אני מתנצל בפני כל האימהות, הנשים והילדות שלנו

בזמן שאני כותב את המילים האלה אני מתבייש. פעמיים. פעם ראשונה אני מתבייש בזה שאני גבר, מתבייש בזה שנשיא המדינה שלי והגבר מספר אחת לשעבר הורשע בשתי עבירות אונס. אני מתבייש גם בכל המנהלים והמפקדים ושאר החארות, שמרשים לעצמם לפגוע בנשים שכפופות להם. הם יודעים שהם יצאו מזה נקיים. אם הנשיא לשעבר היה יודע איך היום הזה ייגמר, הוא לא היה מתקרב לא' ממשרד התיירות עם מקל. מתוך עמדות הכוח והשליטה שלהם, הם כל כך בטוחים שהם מוגנים, שבא להקיא. ואני מתנצל לא רק בפני א', ל' וה' אלא בפני כל האימהות, הנשים והילדות שלנו. הלוואי שתצליחו לסלוח לנו ולהבין שהנשיא לשעבר לא מייצג את כולנו. למרות שנתקלתם בלא מעט מניאקים שהצמידו אתכן לקיר עד היום, מסתובבים בינינו גם כמה גברים שיודעים את משמעות המילה "לא". אני מכיר גם כאלה שיודעים מה זה "לא עכשיו".

אני מתבייש פעם שנייה, בזה שאני ישראלי. היו לי לא מעט סיבות לכך בשנה האחרונה. המשט לעזה, השריפה בכרמל, גירוש העובדים הזרים ומה שקורה בשטחים, אבל זה אחד השיאים. לאמריקה יש נשיא שחור, לאיטליה יש נשיא ששוכב עם בנות חצי חוקיות, ולישראל יש נשיא אנס. אני מאחל לו שיעבור את השנים הקשות בכלא, ובכן, כמו שאנסים עוברים את השנים הקשות בכלא, ומאחל לאימהות, לנשים ולבנות שלנו, שבפעם הבאה שבה מישהו ינסה להטריד, להשפיל או חלילה לאנוס אותן, הוא יחשוב על הגבר מספר אחת שלנו לשעבר משחק עם החברים שלו לתא. אולי יעבור לו קצת החשק.

>> הפוסט הקודם שלי: תאונת אופנוע - גם לי זה יקרה
>> ניהול התקשורת של משה קצב היה הזוי ומטורלל