אני רני איידלר, ואני המנכ"ל של תאגיד המחזור תמיר. וכן, דווקא עכשיו, באמצע משבר הקורונה, אני רוצה לדבר איתכם על כדור הארץ שלנו, ולמה כל כך חשוב לשמור עליו. ברור שכרגע יש דברים יותר דחופים להתעסק בהם, כולנו דואגים לחיים שלנו ושל היקרים לנו. אבל גם אחרי שנצא מזה – ואנחנו נצא מזה –ברור שהעולם יראה ויתנהג אחרת. אין לי ספק שכולנו נזכור את הרגע הזה שבו הבנו שאנחנו לא יכולים לנצח את הטבע, שהוא חזק מאיתנו, עתיק מאיתנו וחכם מאיתנו.

בתקופה קשה כזו של משבר עולמי, טביעת הרגל הפחמנית בעולם הצטמצמה באופן משמעותי - המשבר גרם לירידה תלולה במספר הטיסות , ובשימוש בתחבורה הציבורית והפרטית. גם הפעילות בחלק מהמפעלים ובתעשייה צומצמה, ולצדה גם הצריכה מחוץ לבית והבילויים. אלו דברים מצערים, אבל לכדור הארץ זו מנוחה. בערים רבות האוויר מרגיש ואפילו נראה נקי יותר, המים צלולים יותר. זוהי הצצה למה שיכול להיות אם נתאמץ.

אחרי שנעבור גם את המשבר הזה ביחד, כולנו ניאלץ להיות אחראיים יותר. מילות המפתח פה, כמו בכל דבר בחיים, הן איזון ואחריות. גם אם אין קשר בין התפרצות המגיפה למצב כדור הארץ, הדבר יגרום, ככל הנראה, לשינוי מחשבתי אצל רבים מאיתנו. יהיה עלינו להבין שלא הכול תלוי בנו, ושלא הכול נתון לשליטתנו. המסקנה היא שיש לנו חובה מוסרית לשמור על מה שיש לנו, כל אחד על פי יכולתו.

אז איך אנחנו יכולים לעזור? אין לי כוונה לבקש שלא תטוסו או שלא תיסעו ברכב, אבל אם כולנו נתחייב לעשות מאמץ קטן, זה יכול ביחד לעשות שינוי גדול. עכשיו כשכולנו בבית אפשר לתרגל - אריזות פלסטיק, מתכת וקרטוני משקה לפח הכתום, נייר וקרטון לפח הכחול, אריזות זכוכית לפח הסגול ובקבוקי משקה גדולים למחזורית. מחזור הוא לא פעולה מסובכת ומייצר תרומה גדולה לסביבה. אנחנו אולי לא שולטים תמיד באירועים, אבל התרומה של כולנו חשובה. כמו שאנחנו מבודדים את עצמנו כדי לשמור על המבוגרים, ככה עלינו למחזר כדי לשמור על הילדים. העולם ניתן לנו למשמורת עבור הדורות הבאים, ובשבילם אנחנו חייבים לנסות לשמור עליו.

לפרויקט "עידוד בבידוד"