ארז טל (צילום: יח"צ, מועדון לילה)
"צוות התוכן לא פוגש את הצוות הרפואי" | צילום: יח"צ, מועדון לילה

השבוע התקשרה אליי אימא שלי והייתה מודאגת מאוד. איך לא סיפרתי לה שאני חלק מכת שטנית שרוקחת מרשמים פסיכיאטריים כדי לשלוט במוחם של אנשים? אמרתי לה שאני לא; היא אמרה: "אבל כתוב בעיתון". אמרתי לה: אימא, בעיתון גם יכולים לכתוב שיש לי אחות ואת יודעת שזה לא נכון.

היא חשבה קצת ואמרה: "אין עשן בלי אש". ביקשתי ממנה את מספר הטלפון של אחותי והיא מלמלה משהו על זה שאני מתחכם וסגרה. יצאתי מהבית ונתקלתי בשכנה . "אז מה, אתם משחקים להם שם בראש, הא?", אמרה. אמרתי לה שאנחנו עורכים מדי שבוע טקסי כישוף אבל לצערי אין לי אפשרות להזמין אותה אליהם. אחרי שגם נהג המונית ביקש לשמוע על הסודות האפלים במרתפי האח הגדול זה הפסיק לשעשע.

אז בואו נהיה רציניים. אני לא פסיכיאטר ואני לא מכיר פסיכיאטרים. אני יודע שבפסיכיאטריה, כמו בכל תחום, יש אסכולה כזאת ואסכולה אחרת. אין עוררין על כך שהפסיכיאטר שליווה את העונה השנייה של האח הגדול הוא פסיכיאטר מוסמך, ורבים אף רואים בו גורו. כל הדיון פה הוא על כמה הדרך שלו לטיפול באנשים הייתה נכונה. זה דיון לגיטימי, שאיני יודע כיצד לחוות בו דעה מאחר ומדובר בדיון לפסיכיאטרים - אבל זה כל הדיון. לבוא ולרמוז שההפקה ביקשה מהפסיכיאטר לתת לדיירי האח הגדול כדורים כדי לשלוט בהם לטובת הרייטינג זהו שקר גס. נקודה.

אני לא מכיר את הפסיכיאטר המדובר. צוות התוכן לא פוגש את הצוות הרפואי. קיימת הפרדה, ובכל מה שקשור למצבם הרפואי של הדיירים יש כמובן חיסיון. אני כן מכיר את הפקת האח הגדול על כל עונותיה, ואני אומר בפה מלא שמדובר באנשים שמבינים את גודל האחריות המוטלת עליהם ונוהגים בכל הזהירות הנדרשת. עבור הדיירים, החוויה בבית האח הגדול היא בדרך עוצמתית מאוד, ולכן עוקבים אחריהם רופא, פסיכולוג ופסיכיאטר שמתערבים במידת הצורך. האם הפסיכיאטר הספציפי הזה התערב יותר מדי? אולי ואולי לא. לרובנו אין את הכלים לדעת. כשאתה הולך לרופא והוא ממליץ לך על טיפול מסוים, אתה עושה את מה שהוא אומר לך. זה בדיוק מה שקרה בעונה הזו שכולם מדברים עליה.

האם מותר לפסיכיאטר לטפל בכדורים? בהחלט. האם יש דרכי טיפול אחרות? נראה שכן. מאז אותה עונה התחלף הפסיכיאטר, אפילו פעמיים, ובשתי העונות, כולל זו שמשודרת עכשיו לא רשמו כדור לאף דייר. האם צריך לשאול שאלות? כן. גואל פינטו, בוגר העונה השנייה, הפנה את השאלה הזו לאותו פסיכיאטר באופן נוקב וישיר בסרט שעשה על חוויית האח הגדול שלו. זה שודר בקשת לפני שנה ורבע. אז איך קרה שמה ששודר לפני שנה ורבע הפך פתאום לסקופ עיתונאי היסטרי? או! אם שרדתם את המאמר הזה עד עכשיו, אני מאמין שעל זה אתם יכולים לענות לבד.

>> אלירז המום מטענותיו של סער שיינפיין