ח"כ ג'מאל זחאלקה,

קודם כל - שלום. 

זו לא הפעם הראשונה שאני מותקפת באופן אישי במליאת הכנסת בעקבות המאבק שלי למען פוליטיקה נקייה משחיתות ולמען הנהגה נקייה מקומבינות על חשבון כספי ציבור. אולם אין לי אפשרות שלא להגיב לאמירות הקשות שהשמעת נגדי. הופתעתי לגלות שבעיניך מאבק למען שקיפות הוא גזענות, ומאבק למען הצבעה אידיאולוגית ונקייה מסחטנות הוא גזענות. מטרתו של המאבק למען שקיפות היא לשרת את כל אזרחי ישראל, יהודים, ערבים, חילונים, דתיים, חרדים - כולם. 

אתמול, לאחר שנחשפתי לדיווחים כי ראש הממשלה מנסה לקנות את קולות מפלגתך בהצבעה על מתווה הגז - בניגוד לעמדתכם - בתמורה לתקציבים עבור במגזר הערבי, טענתי בפומבי כי מדובר בניסיון סחיטה. הניסיון להעמיד חברי כנסת בפני בחירה בין תקציבים הכרחיים לטובת הציבור שלהם לבין מילוי תפקידם למען אזרחי ישראל כולם  - הוא תופעה מסוכנת שחייבת להיחשף ולחלוף מהפוליטיקה שלנו.  

פניתי מיידית ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי לברר האם יש בטענות ממש,  ולהביא לפרסומו של כל הסכם תקציבי שנחתם בין הרשימה המשותפת לבין ראש הממשלה או מי מטעמו. כל הבטחה לכסף - הממומנת מכספי המיסים של הציבור הישראלי - חייבת להיחשף בפני הציבור הרחב. כך בנוגע לתקציבים שעוברים לחברי הליכוד או הבית היהודי, בדיוק כמו תקציבים שעוברים לחברי הרשימה המשותפת. כל שימוש בכסף ציבורי מחוייב בדין וחשבון לציבור. אזרחי ישראל עובדים קשה מאוד ומשלמים מיסים, ועלינו להתייחס בייראת כבוד לכסף הזה, ולא להפוך אותו ככלי לסחר פוליטי. החלטה פוליטית שמתקבלת כתוצאה מקומבינה - חייבת להיחשף מיידית. רק כאשר נציגי הציבור יהיו מחויבים בדין וחשבון מלא, יהיה ניתן לוודא שההחלטות שיתקבלו על ידם תהינה רציניות ואחראיות. 

לצערי יותר מדי זמן הפוליטיקה הישראלית נראתה כקומבינה אחת גדולה. יותר מדי חברי כנסת שכחו שלא כך עלינו לפעול. ייתכן ששנים של צמצום תקציבי גרמו לך להאמין שהדרך להגיע להישגים לטובת הציבור שלך היא באמצעות שיתוף פעולה עם פרקטיקה מושחתת מהיסוד, שמעלימה כספי ציבור ומעבירה אותם לטובת דילים סודיים. ייתכן שישנם חברי כנסת שהפעולה הזו הפכה בעיניהם לאוטומטית, עד שהם שוכחים שהיא נוגדת את כללי המנהל התקין, ושהיא מדרדרת את אמון הציבור בפוליטיקאים לתהום. 

זו לא דרכי. זו אינה צריכה להיות דרכה של הנהגת ישראל.

ארכיון (צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל)
דיל עם הרשימה המשותפת? נתניהו בכנסת | צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל

חלוקת הכספים איננה צריכה להיות סקטוריאלית או קשורה להישרדותם הפוליטית של פוליטיקאים. מנהיגות ראויה שואפת לחלוקה שווה של תקציבים, באופן ענייני ומקצועי, ע״פ צרכים ולא ע״פ מקורבים ועסקנים.  זאת המדינה שמגיע לנו לחיות בה, זו המנהיגות שראויה לאזרחי ישראל.  

על כן, מצאתי את דבריך במליאה תמוהים. הניסיון להפוך מאבק ערכי להכפשה אישית הוא לא פחות מעלבון לדמוקרטיה. הניסיון לכנות את המאבק שלי למען שקיפות כ״גזענות״, הוא זלזול לא רק בי - אלא בציבור שלם של אזרחים טובים שמאמינים שהפוליטיקה שלנו יכולה להיראות צודקת ונקייה. אם כל הכסף שנגנב מהקופה הציבורית לטובת הסחטנות הפוליטית של הממשלה היה נשמר לטובתם של אזרחי ישראל כולם, עשרות מיליארדי שקלים היו מופנים היום למערכת הבריאות והחינוך, לצמצום פערים ולהגדלת הביטחון האישי. אבל הכסף שלנו הפך לקומבינה פוליטית. חייבים לעצור את זה.  

אני מציעה לך לנסות ולהתייחס לדברים שלי בצורה עניינית ולהבהיר שאתכם לא קונים בכסף. זה לא לכבודו של הציבור שאותו אתה מייצג. אם החלטת לקבל הסכם כזה מידי ראש הממשלה - אני מצפה ממך לדווח באופן שקוף וברור - מה קיבלת ובתמורה למה. לציבור יש זכות לדעת.  

את התקצוב הלא שוויוני, האפליה, וגם הגזענות, צריך לפתור בדרך שקופה וחוקית, ולא להזרים כספים מאחורי הגב דרך פעולות שהן על גבול הסחיטה. אנחנו נתנגד לקומבינות פוליטיות ולדילים מאחורי גבו של הציבור, גם כשהם נעשים בשיתוף חלק מחברי האופוזיציה.

הכותבת היא ח"כ מטעם "המחנה הציוני"