מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, סיפקה אתמול את אחד ממופעי הבלהות הגדולים ביותר שנראו על המסך בחודשים האחרונים, כשהיא משאירה אבק אפילו לפרופסור לס בימיו הגדולים בפרוץ הקורונה. אלה היו 10 דקות שפשוט תמצתו את כל מה שרע בארגון שהיא עומדת בראשו, שמתיימר לייצג את המורים בישראל. סביר להניח שכל מי שחבר בהסתדרות המורים ישב אתמול מול הטלוויזיה ופשוט התבייש שזו האישה שמייצגת אותו.

בן דוד טענה שעובדי ההוראה הם הראשונים שנכנסו מתחת לאלונקה עם תחילת המשבר. זאת כמובן בדיה מוחלטת. הניסוח המדויק יותר יכול להיות שעובדי ההוראה היו הראשונים לשמור על השכר שלהם במלואו, בזמן שהמשק כולו עבר זעזוע ולמרות שתפוקת העבודה שלהם ירדה ב-50% עד 100%.

בואו נשים את הדברים על השולחן - התפוקה של הלימוד מרחוק לא קרוב לתפוקת לימוד פרונטלי. היא יותר נטל עבור ההורים, שבאופן גורף יעדיפו לוותר עליהם לטובת לימודים ביולי שיאפשרו להם לחזור לעבודה סדירה ויחסכו להם לא מעט כסף אותו איבדו בחודשיים האחרונים.

נכון להיום יש למעלה ממיליון מובטלים במדינת ישראל. מיליון אזרחים שאיבדו את עבודתם ונאלצו אמש לצפות בבן דוד טוענת שמצבם לא מזיז לה ושהיא לא מוכנה לתת "אפילו עוד יום אחד" על חשבונם לטובת הציבור. גברת, את מתבלבלת. מישהו ביקש מכם להתנדב? מישהו ביקש מכם לקצץ את השכר באופן קבוע? לא. בסך הכל ביקשו שאנשי ההוראה יעשו העבודה שלהם עוד כמה ימים בחודש יולי על חשבון החודש האחרון שבו לא עבדתם! אבל עובדי ציבור הם עובדי ציבור - קדושים. 

לכן, זה בדיוק הזמן להיכנס בארגוני המורים ובדרישותיהם ההזויים בכל הכח. מה הם יעשו? ישבתו? בכל קיץ לקראת ה-1 בספטמבר הם מאיימים בהשבת של פתיחת שנת הלימודים אם שכר המורים לא יעלה. בפועל הם סוחטים את המדינה בשביל קבוצה סגורה כשמי שמקבל את מרבית הכסף מאותה העלאה הם המורים הוותיקים בעלי הקביעות.

תהיו איתי: נניח ומעלים את השכר ב-10% לכל המורים, מי שבפועל נהנה מכך הוא המורה שכבר מרוויח 15 אלף שקלים (עוד 1,500 שקל). עבור המורה המתחיל, שגם ככה לא מועסק במשרה מלאה, ההעלאה תהיה זעומה עד לא מורגשת. אגב, הרי גם המהלך הנוכחי של בן דוד יגמר בדרישה של עוד כסף ממשרד האוצר, ומי שייהנו ממנו יהיו כמובן המורים הוותיקים שכבר מרוויחים מעל השכר הממוצע בישראל.

הטעימה שקיבלנו אתמול מבן דוד היא רק דוגמה לעוד אחד מוועדי העובדים הכוחניים שיש במדינה. ועדי שאלטר שלא באמת מעניין אותם אזרחי ישראל, ולמרות שהטייטל שלהם טוען זאת, הדבר האחרון שהם עושים הוא לשרת את הציבור. ברוב המקרים הם עובדים אך ורק בשביל עצמם, ובשביל האבטלה הסמויה שהם מייצרים. 

כולנו ראינו איך גם בימי הקורונה אבי אנקרי יו"ר ועד הכבאים עסוק עדיין במלחמות כוח עם דדי שמחי נציב המערך, כשזה האחרון החליט ברוב חוצפתו לקחת לכבאים את זכאותם ההיסטורית - שנת צהריים. אנקורי בתגובה שלח את לוחמי האש לשנ"צ - "שיקראו לזה מרד, שיקראו לזה איך שהם רוצים", אמר בהקלטה הקולית. אני אקרא לזה מאפיה בחסות הסכמים קיבוציים ושאלטר על המשק. כן, בזמן ש-20% מהמשק יושב בבית ותוהה לגבי העתיד שלו יושבי ראש ארגוני העובדים עסוקים בלהתסיס את העובדים שלהם במקום להירתם במאבק הכולל. ואל תתנו לי אפילו להתחיל לדבר על גילה ארדעי, יו"ר ועד עובדי הרכבות הידועה לשמצה. 

בסוף, גם כותב שורות אלו נאלץ לקצץ במשכורתו לפני כחודש מתוך הבנה שאנחנו לא נמצאים במצב רגיל, ואם ננשך שפתיים עכשיו, נוכל לצאת מזה יותר מהר. אבל כנראה שעובדי ציבור הם לא חלק מהציבור. בזמן שכולם נפגעים, בין אם זה שכירים שמשכורתם קוצצה, עובדים שפוטרו או עצמאיים שלא יודעים מאיפה לשלם את החובות לספקים שלהם, תזכרו שעובדי ההוראה של יפה בן דוד נמצאים מעל הציבור וחלילה שמישהו יבקש מהם לבצע את עבודתם במהלך הקיץ.