להיות עצמאי בישראל זה לא דבר פשוט. אין דמי אבטלה, אין ימי חופש או מחלה, אין ביטוח בפני פשיטת רגל, וגם שאר התנאים, נאמר זאת בעדינות, לא להיט. אי התלות בגחמות מעסיק, ניהול עצמי של מסגרת שעות העבודה והרצון ברווח בלעדי תמורת כישוריך הם יתרונות נחמדים, אבל עסק עצמאי כיום הוא לרוב רולטה אכזרית, במיוחד כשלפעמים חלק מהז'יטונים הם בני הזוג, הילדים והמשכנתא. על פי נתונים שפורסמו לאחרונה יש בישראל כיום יותר מ-400,000 עצמאיים, למרות הנתון המפחיד שמצביע על כ-43,000 עסקים עצמאיים שנסגרים בכל שנה.

עד היום קמו לא מעט ארגונים שהבטיחו לטפל בזכויות העצמאיים, והיו אף מפלגות שונות שבמצע הבחירות הרחב הקדישו גם שורה או שתיים לבעיה, אבל למרות שמדובר בנכס אלקטורלי פוטנציאלי לא מבוטל, עדיין לא קמה מפלגת העצמאיים (בניגוד לגימלאים, אתיופים ואפילו הפיראטים). והנה, בחודש האחרון נדמה שהעניינים מתחילים לזוז: קבוצה חדשה בשם "אני שולמן" הופיעה וסחפה אחריה את הרשת החברתית. תוך שלושה שבועות הצטרפו לקבוצה כ-120,000 עוקבים, מספר כמעט חסר תקדים, בייחוד כשמדובר בנושא כה אפור, בטח פחות סקסי ממחאת הדיור ב-2011.

כמיטב המסורת הסחית הודפסו סטיקרים, הולחנו ג'ינגלים, אנשים התקינו תג של הקבוצה על תמונת הפרופיל, והסיפורים מסמרי השיער על תשלומי שוטף + החיים ועלילות מע"מ, מס הכנסה ובעיקר ביטוח לאומי לא הפסיקו לזרום. פתאום גילינו שכולנו שולמנים או שהחברים הכי טובים שלנו כאלה. כמובן שתמיד טוב לפרוק קצת מהלב, לגלות אחים לצרה או לפחות לגלות שישנם אנשים במצב גרוע הרבה משלך, ולפרקים היה נדמה שקמה פה משפחה אמיתית, מלוכדת, שדואגת אחד לתנאיו הסוציאליים של האחר. כמובן שפה ושם, אם כי לא בצורה גורפת, הגיעו גם הספקנים, שדרשו לדעת מי מממן את הכל, מי האנשים שעשויים לגרוף הון פוליטי מקבוצה כזאת ומהי תפיסת עולמם: סוציאליסטים, קומוניסטים, אנרכיסטים או סתם עצמאיים עם הרבה זמן פנוי. מנהלי הקבוצה הנוכחיים, אנשים שפחות מוכרים או מזוהים עם צד כלשהו, הבטיחו שב-11.11 בשעה 11:11 ייחשף בדיוק מי עומד מאחורי המיזם המסקרן. בקבוצה החלו להופיע איומי פרישה במידה ויתגלה שהיו מניעים פוליטיים להקמתה (למרות שקצת קשה להבין איך ניתן להפריד את זכויות העצמאיים מהמדיניות הפוליטית של כל מפלגות השלטון, לא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית היו).

עוד לפני ההכרזה הדרמטית - שכללה בסופו של דבר סרטון לייב שבו שניים ממפעילי הקבוצה הזדהו בשמם והבהירו שאין מאחוריהם גוף פוליטי או כסף גדול - עברה הקבוצה טלטלה רצינית כשפורסם בה במהלך סוף השבוע פוסט של דפני ליף, מנהיגת המחאה ההיא הנזכרת למעלה. הפוסט המפורט שלה היה ענייני ולא נגע בפוליטיקה כלל (למעשה, הוא כולל את המילים "שמאל-ימין זה חארטה... בואו לא ניפול לפח הזה, רק ככה הפוליטיקה הקטנה של הפוליטיקאים לא תיגע בנו". אבל התגובות הנזעמות הגיעו מיד: "ידענו שמדובר בקבוצה סמולנית הממומנת על ידי הקרן החדשה", "זהו, הקבוצה פוליטית, אני עוזב", "בת העשירים שמעולם לא היתה צריכה לדאוג לעצמה רוצה לגזור עוד קופון על הבעיות שלנו", וגם "אחרי שאת ושמולי הרסתם את מפלגת העבודה באת להרוס לנו את הקבוצה" – כנראה מאדם שבלבל בין ליף לסתיו שפיר. מנגד הגנו תומכיה של ליף על זכותה להביע דעה והסבירו שזה עדיין לא אומר שמדובר בקבוצה פוליטית. כשאחד מהמגיבים ציין שלא יכול להיות מדובר בקבוצת שמאל כי אחד מהאדמינים הוא תומך מוצהר בבנט ושקד, הוא נענה בתשובה שמדובר במזימה שעובדים עליה כבר כמה חודשים ומדובר בפייק פוסטים מכוונים (שאמורים לגרום לציבור להאמין שהוא ימני, אף על פי שהוא שמאלני), על פי מיטב השיח הפוליטי המטורלל השולט בימים אלה.

כשאתמול בבוקר הצטרף לקבוצה עורך הדין איתמר בן גביר ופירסם פוסט משלו התומך בקבוצה ובמטרותיה, כמובן שהתהפכו היוצרות, כשמגיבים טענו שנחשף פרצופה הימני האמיתי של הקבוצה ואיימו בעזיבתה, בעוד שאחרים תמכו בזכותו המלאה של בן גביר לפרסם את משנתו בקבוצה, מכיוון שברור שהקבוצה לא פוליטית. פוסט אחר שעלה אתמול דרש ממנהלי הקבוצה לחשוף את עצמם מיד כדי להוכיח שלא נפלו קורבן למזימה של הקרן החדשה, "שהוציאה את האתיופים להפגין". 

בהכירי את מערכת הביורוקרטיה המסואבת בישראל, כנראה ששינוי גדול לא יתרחש כאן גם אם הקבוצה תכפיל את מספר עוקביה אחרי הגילוי המטלטל שצפוי לנו מחר. מה שבטוח, מדובר בהצגה הכי טובה ברשת, ובמראה מדויקת לחברה הישראלית ב-2019. הכינו את הפופקורן.