אין הצדקה לירי של השוטר על חיר חמדאן בן ה-22 אמש בכפר כנא. אין הצדקה גם לשקרי המשטרה שליוו אותו. בניגוד להודעה הרשמית ששוחררה לפני שפורסם תיעוד האירוע, השוטרים לא ירו באוויר על מנת להזהיר את הנער המתפרע ובעת הירי לא נשקפה סכנה לחייהם. כפי שהצילום מהשטח חושף, הנער הפנה את גבו לשוטרים וניסה לברוח לפני שהכדור פילח את גופו. השוטרים לא ירו באוויר וגם לא על רגליו של התוקף, כפי שנהלי הפתיחה באש מחייבים אותם. זאת הייתה הוצאה להורג, ללא משפט, מטווח אפס, בסגנון המאפיה. אחר כך גררו השוטרים את הנער המדמם אל הרכב המשטרתי ונמלטו מהזירה כאחרוני העבריינים.

>> יורי גנקין דווקא חושב שהשוטרים התנהגו בדיוק כמו שהם היו צריכים

כל מי שעיניו בראשו רואה שאלה הם פני הדברים. ואילו במדינה שלנו, יש המערערים אפילו על המובן מאליו. אלה אומרים שהשוטרים פעלו כמצופה מהם, שחייהם היו בסכנה, שהקלטות מבושלות ושהמגרש עקום, כאילו שאם יחזרו על השקרים הבוטים הללו מספיק פעמים הם יהפכו לנכונים. נפתלי בנט, שר הכלכלה ומנכ"ל מיניסטריון האמת, קרא לגבות את השוטרים וכינה את הנער הנרצח "מחבל", אף על פי שהוא לא תקף מטרות אזרחיות אלא שוטרים. הרי רק לפני כמה ימים אמר השר אהרונוביץ' כי "כל פיגוע צריך להסתיים במות המחבל בזירה". והשוטרים? הם רק צייתו לפקודות.

בתפקיד הטוקבקיסטים: שרי הממשלה

אלה שמצדיקים את פעולות המשטרה ואת שקריה, וקוראים לסגירת התיק במח"ש, עלולים יום אחד למצוא את עצמם בצד הלא נכון של האלימות המשטרתית, תופעה שהולכת ונהיית נפוצה בשנים האחרונות ומופעלת גם על אזרחים יהודים. משטרה שמרשה לעצמה לירות על אזרחים ללא כל הצדקה, ועוד לשקר על כך לאחר מכן במצח נחושה, היא משטרה שדעתה השתבשה עליה. הפעם הייתה שם מצלמה שחשפה את ההתנהלות השערורייתית, אך אפשר רק לתהות כמה מקרים כאלה שאינם מתועדים זוכים לטיוח מדי שנה.

גם התזמון בעייתי. דווקא עכשיו, כשהאדמה מכוסה בשמן רותח וכשחבית הנפץ שנקראת הר הבית עלולה בכל רגע להתפוצץ, זרקה המשטרה את הגפרור שעלול להבעיר את המדינה כולה. אזרחי ישראל הערבים מרגישים שהמשטרה מפלה אותם לרעה, שאם התוקף היה יהודי הוא לא היה נורה למוות. הדבר מזכיר את ההתפרעויות האלימות שפרצו בארה"ב לפני כמה חודשים בעקבות מספר תקריות שבהן נורו חשודים שחורים בידי כוחות משטרה ללא ניסיון קודם לעצור אותם. אם אכן תפרוץ פה אינתיפאדה, האשמה לכך תהיה מוטלת גם על כתפיהם של נתניהו ובנט, שמקום להשקיט את הלהבות ליבו אותן. אם הפיגועים האיומים שראינו בשבועיים האחרונים יתפשטו לכל הארץ, נתניהו יצטרך להסביר מדוע אמר אתמול, לאחר רצח הנער, כי "מי שלא יכבד את החוק הישראלי ייענש במלוא החומרה", במקום לגנות את פעולות השוטרים שהחליטו לקחת את החוק לידיים. הנשיא ריבלין, שמתיימר לפעול למען השוויון, יצטרך להסביר מדוע לא פצה פה.

שרי הממשלה צריכים לזכור שהם לא טוקבקיסטים. שלמילים שלהם יש משמעות. שאזרח ישראלי שנורה למוות על ידי כוחות משטרה, הוא לא דבר שיכול לעבור על סדר היום. התנהלותו הלא אחראית של נתניהו בשבועות האחרונים, החל מההכרזה על הבנייה המאסיבית במזרח ירושלים ועד להפרת הסטטוס קוו בהר הבית, מסמלת את פרפוריה האחרונים של ממשלה גוססת. נתניהו נאחז בכסא שלו בשארית כוחותיו, ולא אכפת לו אם על הדרך הוא מסכן את הסכם השלום עם הירדנים ומצית אינתיפאדה שלישית. איך אמרה זאת שרה נתניהו בזמנו? "נעבור לחוץ לארץ, שהמדינה הזאת תישרף". במקרה הכי גרוע, ראש הממשלה ואשתו יאכלו מילקי בברלין בזמן שאנחנו נצטרך לבלוע איכשהו את הדייסה המרירה שהם בישלו.

>> יורי גנקין דווקא חושב שהשוטרים התנהגו בדיוק כמו שהם היו צריכים