ראיתי ושמעתי אתמול את הדרישות משני קצוות המפה הפוליטית לפטר לאלתר (או עד שתשקע השמש) את השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אחרי שהפרה את הנחיות הממשלה שהיא חברה בה בעצמה. גמליאל נסעה 150 ק"מ מביתה בתל אביב לטבריה ושם בילתה בבית כנסת שבו נדבקו עשרות בני אדם בקורונה. אחרי שנדבקה, היא שיקרה בחקירה האפידמיולוגית ושיקרה בתגובה לעיתונאים - ולאחר שעות ארוכות התנצלה ואמרה שתשלם את הקנס. אין שום דרך להצדיק את מעשיה של גמליאל ואין ספק שהיא צריכה לתת את הדין ולהתפטר, אבל אי אפשר שלא להבחין שהקריאות לפיטוריה רבות וחזקות יותר מאלה ששמענו כשחברי ממשלה אחרים הפרו את ההנחיות ושימשו דוגמה רעה מאוד לאזרחים. וכן, זה קשור לזה שהיא אישה.  

גילה גמליאל רחוקה מלהיות הפוליטיקאית או בעלת התפקיד הראשונה שמפרה את הנחיות הממשלה. עוד בסגר הראשון, בליל הסדר, גם הנשיא ראובן ריבלין, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם שר הבריאות (דאז) יעקב ליצמן, הפרו את ההנחיות. ריבלין ונתניהו אירחו בבתיהם את בני משפחתם, וליצמן ביקר בבית כנסת. ריבלין פרסם בסופו של דבר הודעת התנצלות, אך נתניהו וליצמן תירצו את מעשיהם ואפילו תקפו את המבקרים. נזכיר אגב שליצמן הכניס את צמרת המדינה ומשרד הבריאות לבידוד בגלל שהפר את ההנחיות. חמור ממה שעשתה גמליאל? לא פחות.

גם טופז לוק, יועץ הניו מדיה של נתניהו, נצפה בהפגנה בבלפור כשהוא מנסה לתעד מפגינים, כשהיה אמור להיות בבידוד, אחרי שהשתתף במשלחת שטסה לטקס חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין בוושינגטון. ומה הייתה תגובת הליכוד? "לוק הגיע לעשות בדיקת קורונה ולאחר מכן שב לביתו". גם מפר את ההנחיות וגם מקבל גיבוי מהמפלגה? בהחלט.

בינתיים, האחרים ימשיכו להפר את ההנחיות

אסור לשכוח גם את ח"כ ניר ברקת והשר יואב גלנט, שניהם מהליכוד, שהפרו את ההנחיות בערב פסח ואירחו את בנותיהם בערב החג; סגן ראש המל"ל ראובן עזר, שמשמש כיועץ המדיני של ראש הממשלה הפר גם הוא את הנחיות הבידוד לאחר ששב מוושינגטון, כאשר יצא לקניות. אביגדור ליברמן אירח גם הוא את בנו בליל הסדר, ואף טען ש"אפילו נתניהו לא מאמין בשיטות בהן הוא נוקט", וח"כ הכנסת מיקי לוי מיש עתיד-תל"ם התארח אצל בנו בחג הסוכות ופגש את משפחתו המורחבת למרות ההנחיות. מבין כל אלה, היחיד ששילם מחיר הוא לוי שבעקבות מעשיו החליט יחד עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, על עזיבתו את ועדת הקורונה.

צביעות מתרחשת כשעושים איפה ואיפה, אבל הדפוס פה ברור לגמרי: לפי הימין, גברים הם מעל לחוק, הנשים: מתחתיו. קולות נגד כל מפרי ההנחיות נשמעו מהכיוון השמאלי של המפה הפוליטית, אבל הצד הימני התעורר רק כאשר המפירה הייתה אישה. איפה היה עמית סגל כשנתניהו, ליצמן, גלנט, ברקת ושות' הפרו את ההנחיות? למה לא קרא גם לפיטוריהם או להתפטרותם, עוד לפני שהשמש שוקעת? האם היה נחרץ ומהיר כל כך גם אם מיקי זוהר או ישראל כ"ץ היו נתפסים מפרים את ההנחיות?

נכון, גמליאל העלתה פוסט שמפציר באזרחים לשמור על ההנחיות וקל לצייר אותה כצבועה ומגוחכת. האם נתניהו וריבלין לא דרשו מהעם לשמור על ההנחיות בזמן שהפרו אותן? איך יכול להיות שבצד הימני של הפוליטיקה הישראלית חושבים שמדינה מתוקנת היא כזו שבה השרה גמליאל צריכה להתפטר ולקחת אחריות על מעשיה, אבל נתניהו, הנשיא, שרים בממשלה, חברי כנסת מטעם הליכוד ויועציו של ראש הממשלה – לא חייבים לקחת אחריות ואין שום צורך שיהיו השלכות למעשיהם? המיזוגיניה חוגגת, והצביעות יחד איתה. נראה שרבים בימין מקווים שהשרה גמליאל תהיה זו שתקריב את עצמה ותגרום לנתניהו להיראות כמי שדורש אחריות אישית משריו. והוא והגברים שסביבו ימשיכו להתנהל בדיוק כמו שהתנהלו עד היום ולכן אנחנו נמצא את עצמנו בסגר גם בליל הסדר הבא. בהצלחה לכולנו.