מחאה חברתית אלימה (צילום: חדשות 2)
כאפה לדמוקרטיה. שוטרים עוצרים מפגינה | צילום: חדשות 2

מי שהיה אתמול ברחובות תל-אביב זיהה את הפנים של חלק מהשוטרים. אלה בדיוק השוטרים שצעדו איתנו בשנה שעברה. מה קרה להם בחורף? הם עברו קורסים ללוחמה בשטח בנוי? למדו אגרוף? התשובה פשוטה: באביב הם קיבלו מראש הממשלה ומראש העיר פקודה בלתי חוקית בעליל שמתנוסס מעליה דגל שחור – לדכא באלימות את ניצני מחאת 2012, כדי שלא תתפרץ ביולי-אוגוסט ותגלוש לבחירות בשנה הקרובה.

אלה הפרצופים שמולם עומדת מחאת קיץ 2012: בנימין נתניהו ורון חולדאי. חולדאי ונתניהו. אלה הפרצופים, ולא רק. שניהם, וכל מי שמשתף איתם פעולה. פוליטיקאים ופוליטיקאיות שתומכים בהם, יושבים עימם בקואליציה, ובמעשה ובשתיקה נותנים להם להמשיך לדהור. אלה הפרצופים שבאלימות נתנו ללובשי מדים פקודה בלתי חוקית בעליל לתת כאפה לדמוקרטיה. מול הפרצופים האלה, ולובשי המדים שממלאים פקודה בלתי חוקית, צריך לקום. ולעמוד.

אזרחים שומרי חוק חייבים להתייצב מול פקודה בלתי חוקית בעליל שכזו. גם אם זה לא נעים, גם אם זה כואב, גם אם יוצאים עם סימנים כחולים, גם אם נשברות ידיים, גם אם יישברו שיניים, גם אם מנופצות שמשות, גם אם נעצרים. כי אחרת, בסוף קיץ 2012 תקום כאן מדינת משטרה. מדינה שבה ראש ממשלה אחד שעומד לפני בחירות ואולי לא יהיה אחריהן, וראש עיר אחד העומד לפני בחירות ואולי לא יהיה אחריהן, מעזים לתת פקודה בלתי חוקית בעליל ללובשי מדים – להרים יד על צעירים וצעירות שיוצאים לרחוב לצעוד ולמחות.

בקרוב: כדורי גומי

קיץ שלם אנשים צעדו ברחובות בלי "אישורים" ובלי "רישיונות". פתאום זה יצא מחוץ לחוק. פתאום זו סיבה להרים יד. לשבור ידיים. בכלל, למה רק לשבור ידיים? למה שלא תשברו ראשים, תירו כדורי גומי, תפזרו גז, תפתחו באש "לרגליים" וזה יגמר בראש? למה? חכו. הקיץ רק התחיל. גם הפקודה הזו תינתן.

אז זהו, פרצופים. רק במדינות אחרות זה חוקי. לא אצלנו. גם אם אתם חושבים שיש לכם כוח לתת פקודות בלתי חוקיות בעליל שכאלה ללובשי מדים, גם אם אתם חולמים שכך תראה המדינה שלנו, אנחנו לא מסכימים. תשכחו מזה. גם בשבוע הבא וזה שאחריו ואלה שאחריהם, אנחנו מוציאים צו שמונה ויוצאים לרחובות. כולם. כולן. זה מפחיד, זה מבהיל, זה נגמר כואב, אבל כשכולם ביחד, זה יותר קל. רק כך נחזיר את הביחד. את הקולקטיב הישראלי. רק בזיעה ובכאב. במקום שכולנו עומדים יחד, מזיעים יחד, וכואבים יחד, פיזית, אפשר יהיה לנצח את האלימות של השלטון, את הפקודה הבלתי חוקית בעליל של הפרצופים.

רק כך, יקבלו שוטרים ושוטרות אומץ לסרב פקודה בלתי חוקית בעליל. רק כך, אפשר יהיה למחוק את החיוך מהפנים של הפרצופים ולגרום להם לרעוד ולעשות במכנסיים. בדיוק כמו בשנה שעברה, בדיוק כמו בקיץ שעבר. רק שהפעם, מנוסים יותר ונחושים יותר וילדים פחות, לא נאפשר להם לברוח לנו מבין האצבעות, עד שישנו את פניה של ישראל לעד או יעופו הביתה בבחירות הכלליות בשנה הבאה, במדינה ובעירייה.

>> הטור הקודם שלי: משחק הכיסאות של שאול מופז
>> האלימות מוגזמת, המחאה מוצדקת