לכבוד שר החינוך נפתלי בנט,

אני חייבת להודות שלא ציפיתי שזה יקרה כל-כך מהר. לא עברו אפילו שלושה ימים מאז ששישה צועדים נדקרו במצעד הגאווה בירושלים, לא עברו יומיים מאז שטרוריסטים יהודים שרפו תינוק בן שנה וחצי בשנתו – והנה, איכשהו אתה ואנשי מפלגתך הצלחתם לגייס את החוצפה הדרושה כדי להפוך את עצמכם לקורבנות המרכזיים של השבוע הנורא שעבר על החברה הישראלית.

ולמה? כי היו מי שסירבו לשכוח את חטאי היומיום שלכם, שלא נשבו בגינויים החלולים ובמתק השפתיים, ולא נתנו לכם לעלות על בימת העצרת ולשקר לנו בפנים.

חברי הבית היהודי מתבכיינים תחת כל עץ רענן על "סתימת הפיות" שנתקלו בה בעצרת של הקהילה הגאה נגד האלימות וההסתה, כשח"כ ינון מגל ואתה התבקשתם לא לעלות לנאום באירוע. נראה לי שיש משהו שאתה פשוט לא מבין: לעמוד על במה בעצרת זה לא חסד שאתה מעניק לקהילה – אלא זכות גדולה שעליך להרוויח במאמצים רבים ולאורך זמן. חובת ההוכחה, בנט, היא עליך – לא עליהם.

אתה יודע, בנט, אני מגיעה לעצרת הזו כל שנה מאז הפיגוע בבר-נוער. מעולם לא דרשתי לדבר על הבמה. תמיד עמדתי עם הקהל, בנימוס, בשקט, ופשוט הקשבתי וחיזקתי אותם. לצידי עמדו כמה וכמה חברי כנסת שבדיוק כמוני חולקים כבוד לקהילה מבלי לעשות מזה מסיבת עיתונאים. יכולת להגיע אתמול ולעמוד שם איתנו, בפשטות.

אם היית מעוניין באמת להביע תמיכה בקהילה – ולא סתם לזכות בכותרת שתלבין את "הבית היהודי" באחת התקופות הקשות ביותר שידעתם מבחינה תדמיתית – היית יכול פשוט לבוא ולחזק את המפגינים באמצעות הנוכחית הסמלית שלך. לדבר איתם בצניעות של מי שמבקש גשר, פיוס והידברות.

ינון מגל (צילום: פלאש 90, משה שי)
לא הורשה לדבר. מגל | צילום: פלאש 90, משה שי

אתה חייב להבין: אי-אפשר להסית נגד הקהילה הגאה כל השנה, ואז להתייצב לצדה כשזה משרת את האינטרסים הפוליטיים שלך. זה פשוט לא הפוליטיקה שאנחנו מאמינים בה. מה אתה יכול לעשות כדי להיות ראוי לעמוד על הבמה הזו? אתה יכול לכנס את הסיעה שלך ולהודיע לכל הח"כים כי אם מישהו מהם לא יחזור בו, פומבית, מאמירותיו ההומופוביות - הוא ינושל מכל התפקידים הפרלמנטריים שלו. זה לא יהיה קל – אחרי הכל, יש לך בסיעה אדם שארגן את מצעד הבהמות, שני שטען שנישואים חד-מיניים "הורסים את העולם" ושלישי שקרא לא לגייס הומואים לצבא – אבל אם זה חשוב לך באמת, אני בטוחה שתמצא את הכוחות.

מה עוד אתה יכול לעשות? להפסיק לסכל כל חוק להט"בי שעולה בוועדת שרים לענייני חקיקה. כמעט את כל החוקים הגאים שעלו בכנסת האחרונה – קרוב ל-20! – אתה והמפלגה שלך חיסלתם עוד לפני שהגיעו בכלל להצבעה בכנסת. ואני לא מדברת על נישואים חד-מיניים, אלא אפילו על חוקים פשוטים נגד אפליה. גם אותם חיסלתם. אז עכשיו אתה מצפה שיקבלו אותך בזרועות פתוחות? את מי שעומד בראש המפלגה שהסיתה בצורה הקשה ביותר נגד הקהילה? שמנעה כל התקדמות חקיקתית? את מי שמסרב אפילו לחתום על מסמך התחייבות של אגודת הלהט"ב שמצהיר כי תפעל למען הקהילה גם בשאר ימות השנה?

ועוד דבר אחד, בנט. לא מדובר רק בהסתה נגד הקהילה הגאה. אתה וראש הממשלה המצאתם את השיטה שמסיתה נגד מי שלא מסכים אתכם בניסיון להוציא את היריבים הפוליטיים שלכם אל מחוץ לגבולות הלגטימיות. אתם ממציאים שקרים על נבחרי ציבור בתקווה שהשקרים ידבקו בהם תדמיתית, אתם מסיתים נגד ערביי ישראל כדי לעצור כל סיכוי לבניית חברה ישראלית שוויונית. אתם מאיימים על בית המשפט העליון ופוגעים בדמוקרטיה. והכי גרוע, אתם תומכים בתקצוב ארגונים ועמותות שמטפחים את כנופיות תג מחיר, ועוד מעזים לטפוח על שכמם של בני נוער שיורקים ומכים את חיילי צה״ל כשהם מנסים לפנות אותם ממבנים לא חוקיים. הסתה זו הסתה זו הסתה, בין אם היא נגד חיילי צה״ל, בין אם נגד הקהילה הגאה ובין אם נגד ערביי ישראל. ואחרי כל ההסתה הזו, פרי עבודתך הפוליטית, בא לך שנחבק אותך ואת חבריי מפלגתך? תתבייש.

סתיו שפיר (צילום: חגי הירשפלד)
צילום: חגי הירשפלד

השר בנט, אתה רוצה להיות אח? מעולה. אבל לא כך נוהג אח, כך נוהג פוליטיקאי אופרטוניסט שכל מה שמעניין אותו זה להסיר מעצמו ומהמפלגה שלו את האחריות לאירועי הדמים של הימים האחרונים. אני מברכת על הרצון שלך לגנות את האלימות אבל, בינינו, לגנות זה קל מאוד – לשנות את המציאות בפועל זה כבר האתגר האמיתי, והוא כרוך בויתורים פוליטיים. איתו, לצערי, אפילו לא התחלת להתמודד.