כבוד נשיאת בית המשפט העליון השופטת חיות, כבוד השופטים מזוז ומלצר,

מכיוון שאני מחויב בכבודכם, אומר במילים מכובסות: לכלכתם.

הדברים שאמרתם בדיון בעניינו של ראש עיריית טבריה רון קובי הם הזויים. המסר שיצא מהדיון הוא שערורייתי ומסוכן מאין כמותו. אבל אני רוצה להוציא אתכם איכשהו בסדר - לכן נאמר שבאתם לדיון לא מוכנים.

רון קובי - ראש עיר שמחויב בכבודו של השר הממונה עליו - התגולל על שר הפנים אריה דרעי בקללות בוטות וחצופות כמעט כל יום במהלך החודשים האחרונים. השר דרעי גילה איפוק יוצא דופן ולא הגיב. קובי גידף גם את מנכ"ל משרד הפנים בשפת ביבים בוטה - והמנכ"ל מרדכי כהן לא הגיב. קובי, שהתנחל באולפני הטלוויזיה במקום לנהל את עירו, לא הצליח להרכיב קואליציה וכשל בהעברת תקציב. על פי החוק – חוק המדינה, לא החוק של דרעי - הוא אמור להתייצב בפני ועדה של משרד הפנים לדיון בהדחתו. ואז קובי, כששרץ בידו, מתייצב בפניכם שופטי בג"צ וטוען: השר והמנכ"ל לא יכולים לנהל שימוע בענייני כי יש בינינו משהו אישי. אני קיללתי אותם ולכן הם בניגוד עניינים. ואתם אמרתם "צודק!" ודחיתם את השימוע.

זה בדיוק כמו שיבוא אדם להישפט בפניכם, ישליך עליכם את נעליו, ואז יטען: אתם לא יכולים לשפוט אותי כי יש בינינו עניין אישי. אז מי ידון בעניינו? הרמטכ"ל? מנכ"ל עמידר? מי? מדובר, כבודכם, בטיעון ילדותי ומעושה שקשה להבין הכיצד שופטים בישראל נותנים לו גיבוי. אם תלמיד בכיתה ו' היה מציג טיעון כזה למורתו היא הייתה שולחת אותו הביתה עם מכתב חריף להורים.

כבודכם, הדברים שאמרתם בדיון בעניין חברי מועצת העיר מלמדים, במחילה, שאין לכם מושג כיצד מתנהלת דמוקרטיה מוניציפלית. המסר המסוכן שיצא מהדיון אומר לכל חבר מועצה מקצה הארץ ועד קצה: אתה אבק. אתה חסר משמעות, ואם לא תתיישר עם דעתו של ראש הרשות אזי נדיח אותך וראש הרשות יפעל כרצונו. כבודכם, חברי המועצה נבחרו על ידי הציבור בדיוק כמו ראש העירייה. בטבריה התייצבו תשעה חברי מועצה אמיצים, ומול לחצים ואיומים לא נתנו לראש העיר להגיש תקציב מופקר שלא התנהל אודותיו שום דיון רציני. חברי המועצה שמרו על עשרות מיליוני שקלים של תקציבי מדינה, ואתם בחוסר אחריות הסכמתם להדיח אותם והענקתם פרס לקובי.

קובי התייצב בפניכם וכדרכו שיקר בלי למצמץ. כוחות האופל, טען, קמו כנגדו בטבריה. אבל מה שקם כנגדו זו התנהלותו הבריונית והפוחזת. כבר בישיבת המועצה הראשונה קובי העלה את חברי המועצה על בימת אולם התיאטרון המקומי ושם השפיל וביזה אותם אל מול קהל מריע וצוהל. הוא לא חדל מדרכו זו במשך כל ימי כהונתו.

אריה דרעי
צילום: Yonatan SindelFlash90

אני מלווה את העיר טבריה 41 שנים כעיתונאי וכתושב. מעולם לא הייתה בעיר בעיה של חילונים מול דתיים עד שבא רון קובי ומטעמים של פוליטיקה נמוכה ומסוכנת הצית אש זרה. הוא מלבה שנאה ומסית איש באחיו - לא כדי לנהל את העיר אלא כדי לקדם פולחן אישיות מביך. העיתונות התמסרה לחלוטין לקרקס של קובי בטבריה ובראה מפלצת. למרבה המבוכה, גם בית המשפט העליון נתן לכך גושפנקא.

כבודכם, זה עדיין לא מאוחר. לדיון הראשון הגעתם לא מוכנים. עכשיו ראוי שתבדקו היטב מיהו רון קובי ומה באמת קורה בטבריה.