פרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו התראיין לקרן מרציאנו על נסיעת חסידי ברסלב לאומן ופסק כי "אין טיסות לאומן. נקודה סוף!" וגם הוסיף שצריך לעשות "סוף לטירוף הזה". פרופ' גמזו גם שלח מכתב לנשיא אוקראינה בו הביע את דאגתו "שלקיום חגיגות אינטנסיביות למשך שבועיים בלב העיר אומן יהיו השלכות חמורות". למרות הנחרצות של גמזו, ההתבטאויות שלו חושפות את חוסר הבנתו והיכרותו עם אופי האירוע באומן, ואת יחסו המזלזל כלפי ציבור המונה עשרות אלפי אזרחים ישראלים.  

תורתו של רבי נחמן לא שייכת רק לחסידי ברסלב, היא נוגעת לחייהם של אלפי יהודים דתיים וחילונים, שרואים בו מדריך לחיים ועוסקים בלימוד מתמיד בספריו של הרבי וביישום הלכה למעשה של הנהגתו המיוחדת. לקראת ימי ראש השנה, חסידי ברסלב ורבים אחרים מתכוננים לנסיעה השנתית לתפילה במקום קבורתו של רבי נחמן, שהבטיח בצוואתו כי מי שיעשה זאת יזכה לעבור את הדין בשלום. אפשר להרהר או לערער על הצוואה הזו, אך אלפי חסידי ברסלב רואים ברבי נחמן את עורך הדין הטוב ביותר עלי אדמות ונוהגים על פי עצתו. 

השנה, בשל מגפת הקורונה, השהות בראש השנה בציונו של הרבי הפכה למאתגרת במיוחד, אך במזכירות חסידות ברסלב ישבו על המדוכה והשקיעו משאבים רבים כדי ליצור מתווה שיאפשר עלייה בטוחה לציונו של הרבי בלי שהעולים יגרמו להדבקה המונית.

במסגרת המתווה יעברו העולים בדיקת קורונה לפני הטיסה וכשיגיעו לאומן הם יפוזרו לקפסולות שיכילו עד 50 מתפללים בכל קפסולה. לאורך כל השהייה באומן - שאמורה להימשך 4-5 יממות בלבד - ישמרו אזורים נפרדים לתפילה, אכילה ולינה, כדי ליצור הפרדה מקסימלית בין הקבוצות השונות ולהקטין עד מינימום את הסיכון להידבקות. לאחר שובם של המתפללים ארצה תיערך להם בדיקת קורונה נוספת בשדה התעופה, כך שבידי הרשויות יהיה מידע על כל נוסע ותתאפשר עצירת שרשרת הידבקות במידה וימצאו נוסעים שנדבקו בנגיף.

"מול עיניי עומדת הדאגה לשלומו של אבא שלי"

כאשר עסקנו בבניית המתווה לא פעלנו רק כדי לקבל בדיעבד ובהעלמת עין את האישור להגעת החסידים לאומן. אני יכול להעיד שמול עיניי עמדה הדאגה לשלומו של אבי, שנמצא בגיל סיכון ואינו מתכוון לוותר על הנסיעה לאומן גם השנה.

במשך שנים רבות נסעו חסידי ברסלב לעשות את ראש השנה באומן. גם בימים שבהם שלט באוקראינה שלטון קומוניסטי הגיעו לשם החסידים בתנאים לא תנאים וכל זאת בהוראתו של רבי נחמן שאמר ש"ראש השנה שלי עולה על הכל". אינני יודע מה הפרופסור גמזו יודע על האירוע החשוב ביותר לחסידי ברסלב, אך דבריו כאילו התפילה באומן היא "מסיבה" מלמדים על חוסר הבנה וזלזול ברגשותיהם של אלפי חסידים ומאמינים.

בימים אלה ממש אלפי ישראלים שוהים במקומות נופש במדינות שונות, עבורם מצא גמזו מתווה ראוי שיאפשר להם לטוס. אך עבור אלפי חסידי ברסלב שהם אזרחים שווי זכויות, "אין טיסות לאומן, נקודה וזהו!". מדוע? ככה.

התנהלותו של גמזו בעניין הנסיעה לאומן מטילה צל כבד על מערכת היחסים בין המגזר החרדי לרשויות ויוצרת חוסר אמון שעלול לפגוע בשיתוף פעולה הנדרש בהמשך המאבק במגפת הקורונה.

הכותב הוא יו"ר המזכירות הארצית של חסידי ברסלב