"שותפים" אומרת כותרת המודעה הדיגיטלית, וההסבר מבהיר מי שותף למי: "חיילי צבא ההגנה לישראל מהווים את המגן הפיזי על מדינת ישראל ותושביה, כהשלמה לכך מהווים בחורי הישיבות את המגן הרוחני. כדי לחזק את הקשר בין הכוחות הוקם פרויקט שבו כל בחור ישיבה 'יאמץ' את אחד הלוחמים שנפלו...". המירכאות במקור, שלוש הנקודות לא: אחריהן מופיע פירוט של פרויקט האימוץ דנן, כמו תרומת יום לימוד לעילוי נשמתו של הנופל ועלייה לקברו, "אם מתאפשר".      

אני מסתכל על פוסט בפייסבוק שעוסק במודעה הזאת, סופר שיתופים ואימוג'ים כועסים, ונשבר כשזה מגיע למאות. אין ספק, הדבר הזה מרתיח אותנו.

לא קשה להבין למה. אם לא די בהשוואה הבאמת-באמת מקוממת בין אוהלה של תורה ואוהלו של חייל, הרי שסמליל משרד החינוך מתנוסס בפינה הימנית-עליונה. רוצה לומר - במשמרת של נפתלי בנט יש מי שחושב שזה לגיטימי. שמשפחות שכולות אמורות להציץ בזה ולומר "באמת יוזמה יפה".

טוב, ברור שזאת יוזמה מטומטמת, חסרת רגישות באופן מעורר השתאות. כלומר, תגידו, אתם שם ב"קוממיות" וב"זהות" (ואם יש עוד ארגון שמעורב בקשקוש הזה, אני מתנצל ששכחתי להיכנס בו): אתם אמיתיים? לנופף בסדין הכי אדום של החברה הישראלית, "תורתם אמנותם", דווקא ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה?

כיפת ברזל

אלא שיש בסיפור הזה פן עמוק יותר, מטריד יותר מחוסר רגישות וחמור הרבה יותר מהיעדר מוחלט של טקט ובושה: זאת  עוד חולייה בשרשרת שמחברת בין הדת היהודית לצבא הישראלי.

כבר לפני שלוש שנים יצא לאור הספר "בין הכיפה לכומתה", שבחן לעומק את תהליך ההדתה – מלשון דת - של צה"ל. זה היה שנים לאחר שרבנים קראו לסרבנות בגלל ההחלטה לפנות את גוש קטיף, אבל שנים לפני שנחשפו בתקשורת אלף ואחת פעילויות דתיות שהזדחלו לתוך היומיום הצה"לי. במילים אחרות, זה לא שמצב הדברים השתפר מאז פרסומו של "בין הכיפה לכומתה". והתהליך הזה מסוכן יותר – וצריך להרתיח אותנו יותר – מהחוצפה של פרויקט "שותפים".

מלחמות ישראל, שאת מתיהן אנחנו מצווים לזכור היום, היו בדיוק זה: מלחמות של מדינת ישראל. לא של הדת היהודית. וברגע שאנחנו מטשטשים את הגבול בין צבא המדינה לדת של רוב חייליו, אנחנו עושים עוד צעד קדימה לעבר מלחמת דת.  

למלחמת דת יש כל מיני שמות. לפחות אחד מהם, בערבית, נתפס אצלנו כסממן של ברבריות בלתי נסבלת. היסטורית, מלחמות דת הן אישור גורף להשמדה המונית – ממסעות הצלב ועד פיגועי ה-11.9.2001, כמה מהפשעים המחרידים בהיסטוריה האנושית בוצעו בשמו של אלוהים.  

נפתלי בנט, שהמשרד שלו חתום על מודעת "שותפים", הופך את העולם בניסיון להעמיק את הזהות היהודית של ילדי וחיילי ישראל; לטעמי זה פסול במערכת החינוך מפני שאני תומך בהפרדת דת ומדינה, אבל בואו נניח שאפשר להתווכח על הנקודה הזאת; מי שלא רוצה לצאת לג'יהאד, ואני מניח שבנקודה הזאת אין בינינו ויכוח, חייב לעשות הכל למען הפרדת הדת מהצבא.