קשת במזרח ירושלים, היום (צילום: אמנון זיו משטרת ישראל)
כמה יפה יכולה להיות מזרח ירושלים | צילום: אמנון זיו משטרת ישראל
אופייה העדין של ירושלים תלוי בהחלטות אמיצות ובממשלה שרוצה לקדם את העיר, ולא לנצל אותה ולנפנף בה כמכשיר פוליטי למול מנהיגי העולם. ההיסטוריה הישראלית מעידה שהיו, ויכולות לשוב ולהיות, ממשלות כאלו. בן-גוריון קבע אחרי איחוד העיר כי ירושלים היא "לב העם היהודי", אך לא התכחש לכך שעליה להיות גם עיר רב-תרבותית, פתוחה ופלורליסטית. טדי קולק האמין שמוטלת עלינו החובה לחתור לרוב יהודי חזק וממשי בירושלים, אבל הדגיש שאנחנו נדרשים גם לוודא שמדובר ברוב עובד ויוצר, ולא רק מתפלל. הוא התעקש גם שאותו הרוב חייב להתייחס לכל המיעוטים בעיר כפי שהיינו רוצים שיתייחסו לעם היהודי לאורך ההיסטוריה.

אחרי 46 שנה, אפשר לשים בצד את הנוסטלגיה שלובשת כל פעם מחדש מימד טקסי מוחצן למדי ולהציב על מפת סדרי העדיפויות של ירושלים חיים ותכנים חדשים. הגיע הזמן להפוך אותה למרכז של יצירה, למשוך אליה צעירים שירצו לחיות בה, להקים בה את ביתם; הגיע הזמן להפיל את החומות בין אלפי הסטודנטים שסגורים בקמפוסים מסוגרים ולהפוך אותם לחלק אינטגרלי מהעיר; לפתח דיאלוג בינם לבין היוצרים והאמנים שחיים לבין תושבי השכונות, לבין החרדים, לבין הערבים שחיים בה ובסביבותיה. 

כל כך מגוונת אוכלוסייתה של ירושלים. למה שלא תתערבב, תפרה, תיצור, תפריח; במקום להסתגר, להתגונן, להתנכל. יש לירושלים הזדמנויות שאין לאף עיר אחרת בעולם. טדי קולק היטיב לזהות אותם, כבר לפני חמישים שנה.  

מרכזי ההייטק הראשונים בירושלים הוקמו בתקופתו של קולק ומוקמו בהר חוצבים והגן הטכנולוגי במלחה. היה לי הכבוד להיות חלק מהמפעל החשוב הזה. זה היה הצעד הראשון. אבל זה היה טוב לעת ההיא. השלב הבא היה חייב להכניס את הטכנולוגיה והתעסוקה למרכזי הערים. זה מה שהניע אותי להקים לפני שני עשורים את רובע המדיה של JVP , בבית המדפיס המנדטורי, שמהווה היום מרכז של יזמות עסקית  לצד יזמות חברתית ותרבותית ודווקא במרכז העיר.

סיר הלחץ הירושלמי עוד יתפוצץ לנו מול העיניים

ירושלים גם צריכה ויכולה להפוך לעיר הקמפוסים של ישראל. המשמעות של העברת האקדמיה לאומנות בצלאל למגרש הרוסים  פשוטה:  2700 סטודנטים צעירים, תאבי חיים שמתגוררים, יוצרים ומבלים במרכז העיר, יהפכו את ירושלים לעיר שצעירים מכל העולם נוהרים אליה. תדמיינו : בצלאל במוקד וסביבו נבנה מתחם אומנותי שיכיל את  בית הספר לצילום מוסררה ומכללת הדסה. מגרש הרוסים הופך מבית מעצר למוקד שמתפוצץ מיצירה.

מי הריבון בירושלים? (צילום: חדשות 2 - אילוסטרציה)
יש עוד צדדים לירושלים חוץ מהר הבית | צילום: חדשות 2 - אילוסטרציה
בשנים האחרונות מחירי הדיור בירושלים עלו בשיעור של עשרות אחוזים. במקום לעודד בנייה לזוגות צעירים, לסטודנטים, לבני הגיל השלישי ומשפחות מתקשות, צומחים לנו מול העיניים אלפי "פילים לבנים שוממים" בדמותם של דירות יוקרה, נכסיהן של אוכלוסיות מחו"ל שפוקדות את העיר במקרה הטוב, אחת לשנה. העדר אסטרטגיה של דיור בר השגה, הנהוגה בערים הגדולות בעולם, ויצירת תוכנית דיור לאומית לעיר שחוברה לה יחדיו, תוביל בסופו של דבר לסיר הלחץ הירושלמי להתפוצץ לנו מול העיניים. בינתיים ההגירה השלילית מהעיר נמשכת ואלפי צעירים פשוט נוטשים את העיר.

רבים מהחילונים רואים בחרדים יריב מר שנאבק עימם על ההגמוניה בעיר. ההסתה כלפי הציבור החרדי שזורה שר האוצר מכל עבר ראויה לגינוי. במקום להיאבק תקשיבו לקולות שעולים מהאוכלוסייה החרדית. אלפי נשים חרדיות ומאות גברים חרדים הצטרפו בשנים האחרונות למגזר ההייטק בישראל. רבים בקהילה החרדית הם כיום צרכני תרבות, ספורט ותקשורת. אם נדע להושיט להם יד, לשלב אותם, נבין שיש להם מה לתרום, עוצמתה הכלכלית של ירושלים תקפוץ מדרגה באופן דרמטי.

לחבר את הפאזל

יש פוטנציאל עצום גם לאוכלוסיה הערבית. אנחנו מסתכלים עליהם ורואים צרות. הגיע הזמן לחזור לחזונו של טדי קולק, ולהתמקד ביתרונות היחסיים של ירושלים. הגיע הזמן להיזכר שהיהודים, הערבים והקהילה הבינלאומית שמרכיבים את ירושלים יכולים וצריכים לקדם יחד מקום תוסס ורב-גוני, שלא יכול להיות בשום עיר אחרת. הגיע הזמן להפוך את הניגודים לכוח במקום לנטל ולהתייחס לאוכלוסייה הערבית בעיר כאל גשר שמחבר את ישראל למזרח התיכון ולפעילויות כלכליות ותרבותיות שמתרחשות באזור.

"לעצור את תכנית האירנית". מרגלית (צילום: צילום ראובן קפוצ'ינסקי)
הקים את רובע המדיה JVP במרכז העיר. אראל מרגלית | צילום: צילום ראובן קפוצ'ינסקי
רבים מהתושבים הערבים מסתובבים בבירות של מדינות ערב.  הם נחשפים להזדמנויות שלא מגיעות כלל לאוכלוסייה היהודית.  בעיני רוחי,  וללא קשר היכן יעבור הגבול סביב ירושלים,  אני רואה מרכזי עסקים, תיירות ותרבות, המעסיקים ערבים ויהודים שעובדים זה לצד זה, יוצרים ביחד ומשגשגים ביחד. רווחה כלכלית משכיחה עוינויות ומשטיחה קונפליקטים.

כוחה של ירושלים הוא בשילוב שבין חומר לרוח, בין הנכסים הגשמיים לנכסים הרוחניים, בין מורשת היסטורית מרתקת, לבין הווה יצירתי ותוסס. המרכיבים כבר כאן. נותר רק לקרב ביניהם כדי להפוך את ירושלים לעיר יצירתית וקוסמופוליטית. כוחה של ירושלים הוא בשילוב שבין חומר לרוח, בין הנכסים הגשמיים לנכסים הרוחניים, בין מורשת היסטורית מרתקת, לבין הווה יצירתי ותוסס. המרכיבים כבר כאן. נותר רק לקרב ביניהם כדי להפוך את ירושלים לעיר יצירתית וקוסמופוליטית.

זוהי חובתה של הממשלה לתמוך בתכנית לאומית לבניית דירות לשכבות החלשות, לפיתוח שכונות ולקידום החינוך ככלי להקטנת הפערים בישראל. זוהי חובתה לקרוא למודלים של שיתוף פעולה עסקי, תיירותי ותרבותי עם החלק הערבי של העיר, ללא קשר לשאלת הגבול, ולהכיר באוכלוסייה הערבית בירושלים כהזדמנות לא ממומשת להושיט יד לשווקים שנמצאים סביבנו. הגיע הזמן להסתכל על התכנים המדהימים של תושבי העיר, לקדם בברכה את מי שגר פה ומי שרוצה לבוא לחיות ולעבוד פה, ולפעול ברמה הלאומית לטובת אותם דברים שיכולים להפוך את ירושלים לעיר המרתקת במזרח התיכון. אם תל אביב היא העיר התוססת של ישראל, ירושלים יכולה להפוך לעיר התוססת של המזרח התיכון כולו תוך 10 שנים.

חבר הכנסת אראל מרגלית משמש כיו"ר השדולה למען ירושלים בכנסת, מהדמויות הבולטות והמשפיעות על ירושלים, ומייסד רובע המדיה של JVP, מרכז עסקי, תרבותי וחברתי ייחודי בעיר