תשכחו מתחפושות מושקעות מסדרות טלוויזיה, השנה הטרנד החם של ליל כל הקדושים בארצות הברית היה הרבה פחות מתחכם – המציאות עצמה - או לפחות החלקים האפלים שלה. בין התחפושות שרצו ברשת ניתן היה למצוא "חליפת אבולה סקסית", "לוחמות דעא"ש סקסיות" או סתם לוחמי דאע"ש עם ראשים כרותים, ואפילו תחפושות של המטוס המלזי וקורבנות הטיסה המדממים. ואם זה לא מספיק בטעם רע בשבילכם, אז קבלו את הזוגות שהתחפשו לשחקן הפוטבול המכה ריי רייס ובת זוגו המוכה ג'ני פאלמר (זוכרים את הסרטון המזעזע?), ואת מי שבחר להיראות כמו ג'יאן גומשי, המוזיקאי ושדר ה-CBC, שהודח מתפקידו לאחרונה לאחר שכמה נשים סיפרו כי תקף אותן מינית. 

תחפושות דאעש (צילום: buzzfeed.com)
מה רע בקאובוי? | צילום: buzzfeed.com
גם אצלנו בישראל היו כמה שלא היססו לגלם טרוריסטים רצחניים: במסיבת התחפושות במועדון הברקפסט, למשל, הגיעו שני גברים שהתחפשו ללוחמי דאע"ש, שלצווארם היה תלוי – ניחשתם נכון – ראש כרות של אדם. אבל כזה שנראה ממש אמיתי. עם הדם והכל. רק בחודש שעבר ליין הגייז דרעק פרסם תמונת פרומו למסיבה, שמרפררת לסצנות עריפות הראשים של דאע"ש, וזכה לשיימינג ברשתות החברתיות ואפילו בבאזפיד, בגארדיאן ובניו-יורק מגזין. נו, אז כנראה שעכשיו זה כבר ממש בסדר.

התרבות בלעה את המציאות

הוויכוח סביב תחפושות מהסוג הזה תמיד זהה: אלה שחושבים שיש דברים שלא צוחקים עליהם מול מי שטוענים שהומור והגחכה הם הכלים הטובים ביותר להתמודדות. אבל בעבר הדיון הזה היה מתקיים לגבי אירועים רחוקים יותר. כמו במקרה של הזמר כריס בראון, שלפני שנתיים התחפש לאוסמה בן לאדן (שנה אחרי שחוסל), וזכה למתקפה מצד כלי התקשורת האמריקניים, שחשבו שזה Too Soon. אם זה היה "מוקדם מדי", אז מה אפשר לומר על תחפושות שנוגעות להתרחשויות אלימות שעדיין בעיצומן?

תחפושות דאעש (צילום: buzzfeed.com)
מליפיסנט, נמרה, מלאכית וטרוריסט עם ראש כרות | צילום: buzzfeed.com
אפשר לומר שהן מספרות משהו על התקופה שבה אנחנו חיים. תקופה שבה התרבות הפופולרית בולעת את הממשות. שבה ההתרחשויות "האמיתיות" מצטרפות לגלריה אינסופית של תמונות וסרטונים שניבטות מבעד למסכים – באייפון, במחשב, בטאבלט, בטלוויזיה.

בספרה "להתבונן בסבלם של אחרים" טוענת הפילוסופית סוזן זונטג כי זרם התמונות הבלתי פוסק מעוות  את תפישת המציאות שלנו ומקהה את הרגש שלנו כלפי סבל שאינו שלנו. הוגים פוסטמודרניים אחרים דיברו על כך שהדימוי החליף את מקומה של המציאות בחברה שלנו, שלמעשה אין עוד מציאות, רק דימויים. "דאע"ש זה ה'וויט ווקרס' ממשחקי הכס", אמרה לנו נלי תגר בכתבה שפורסמה כאן לאחרונה, במשפט שמסביר את זה מצוין.

הסדרות, הסרטים, הפרסומות, הסרטונים, הפורנו, הריאליטי והמציאות עצמה – כפי שהיא מתווכת לנו דרך אמצעי התקשורת – מתערבבים אצלנו כולם לכדי בליל אחד ובלתי היררכי של דימויים. כך קרה שתחפושת חליפת האב"ך מ"שובר שורות", שהייתה להיט בהלווין אשתקד, חזרה השנה בגדול בתור תחפושת חליפת הגנה מפני אבולה, מגפה חביבה שמאיימת להכחיד יבשת שלמה. כי מה כבר ההבדל הגדול? וכריתות הראשים הברבריות של דאעש באמת מזעזעות, אבל תכלס – מה זה לעומת מה שעשו לנד סטארק?