סקרי המנדטים ושביעות הרצון מניהול משבר הקורונה מדברים בעד עצמם: רוב הציבור הישראלי מרוצה מהתנהלות המדינה עד כה. גם מבלי להתייחס לדירוג זה או אחר, אפשר להבין שישראל היא אחת מהמדינות שמנהלות את המשבר בצורה הטובה ביותר על פי הנתונים הכי קריטיים: מספר הנפטרים ומספר המונשמים. ובכל זאת, יש מי שממשיך לטעון שניהול המשבר הוא מחדל.

כדאי להיזכר בביקורות הזועמות שהוטחו בבנימין נתניהו בעקבות ההנחיות שניתנו בתחילת המשבר. ישראל הייתה אחת המדיניות הראשונות בעולם שנערכו למניעת התפשטות הנגיף, וכבר בתחילת פברואר הורתה על חובת בידוד לשבים ממדינות מסוימות. ההחלטה הזאת נתפסה אז כקיצונית ומוגזמת מול מה שרבים ראו עדיין כ"בסך הכל שפעת". גם ההמלצה להימנע מביקורים לא חיוניים בחו"ל נתפסה כיוצרת פאניקה, אך כעבור מספר שבועות פנו לא מעט ישראלים לעזרה מהמדינה לאחר שהתעלמו מההמלצה ונתקעו מחוץ לישראל.

ההשפעה של נתניהו לא באה לידי ביטוי רק בישראל. בזמן שמדינות רבות באירופה זלזלו בהשפעת הקורונה, באוסטריה החליטו לבצע צעדים דומים לזו שנקטה הממשלה שלנו. הקנצלר האוסטרי סיפר כי זה קרה בזכות שיחת טלפון עם נתניהו, במהלכה "הוא אמר לי: 'אתה מזלזל בהשפעה שתהיה לקורונה על אירופה. תתעורר ותעשה משהו'. זו שיחת הטלפון שזעזעה אותי לפעול בנושא".

לפני כשבועיים הגיעה לישראל מהודו תרופה ניסיונית לטיפול בקורונה. למרות שבהודו הוטל איסור על ייצוא התרופה, הוחלט להחריג את ישראל – בזכות קשריו האישיים של נתניהו עם ראש הממשלה מודי. זה מצטרף למבצעים של המוסד ומשרד הביטחון להבאת ערכות בדיקת קורונה, מכונות הנשמה ועוד אמצעי מיגון לישראל – מבצעים שזכו לכותרות ולסיקור ברחבי העולם.

זכותם של האזרחים לבקר את התנהלות המדינה בכל הקשר, וזה אף מתבקש במדינה דמוקרטית ששואפת לתקן את הליקויים הקיימים בה. ונכון, לא הכל מושלם. אבל הגיע הזמן להפסיק להפוך כל בעיה ל"מחדל" ולהתמקד רק בדברים השליליים. צריך להסתכל גם על הדברים הטובים, והם לא מעטים. אפשר גם להעיף מבט קטן לעבר מדינות אירופה ולעבר השכנים שלנו במזרח התיכון ולהבין את המצב הטוב שבו אנחנו נמצאים ביחס אליהם. בזמן המשבר הגדול ביותר שהעולם חווה ובמציאות ביטחונית מאיימת, בנימין נתניהו – בהתנהלות שקולה וזהירה עוד משנודע לעולם לראשונה על "נגיף מידבק" שמתפשט במהרה - הוא האיש הכי נכון למדינת ישראל.