מדינת ישראל היא מדינה יהודית. מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. המשמעות של שלושת הדברים הללו היא שכאן זו קודם כל מדינת היהודים, המדינה היהודית היחידה בעולם,  ושבמדינת היהודים יש חופש לכל אחד לחיות את חייו בדרכו ועל פי אמונתו.

במדינת ישראל חיים יהודים חילונים וחרדים, דתיים ומסורתיים. לכולם יש בה מקום וכולם מוצאים בה ביטוי - אלו שהולכים בשבת לבית הכנסת, ואלו שהולכים בשבת לכדורגל. היופי והייחוד של מדינת ישראל הוא שיש אנשים שהולכים בשבת בבוקר לבית הכנסת, ואחה"צ - לכדורגל. אנשים שעושים קידוש בשישי בערב, והולכים לים בשבת בבוקר. וכן, אחר כך גם הולכים לשבת באיזו מסעדה או בית קפה.

מי שלא מבין זאת, כמו חבר הכנסת מיקי זוהר, לא מבין את מהותה של מדינת ישראל ושל הציונות. זוהי מהות הציונות מאז הגה אותה חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, עבור במשנתו של זאב ז'בוטינסקי, וכפי שייסד את המדינה דוד בן גוריון. כבר ב-1896 כתב הרצל בספרו "מדינת היהודים": "לא ניתן לדחפים תיאוקרטיים של אנשי הדת שלנו להרים ראש. אנו נדע להחזיקם בבתי הכנסת שלהם, כשם שנחזיק את צבא הקבע שלנו בקסרקטינים. צבא וכהונה יכובדו מאוד, כדרוש וכראוי לתפקידיהם היפים. בענייני המדינה, עם כל ההערכה כלפיהם, אל להם להתערב, פן יביאו עליה קשיים מבית ומבחוץ". ‏זוהי מהותה של הציונות ושל מדינת ישראל בכל שנות קיומה, כפי שחלמו אותה החלוצים בעליות הראשונות וכפי שהקימו אותה ועיצבו אותה אלו שבאו אחריהם, ואסור לאפשר לאף אחד לשנות זאת.

109 שנים בלעדיו, בנימין זאב הרצל (צילום: AP)
חזה מדינה אחרת. הרצל | צילום: AP

ח"כ מיקי זוהר כנראה לא מבין שמדינת ישראל היא מדינת היהודים ולא מדינת החרדים. אנו בישראל ביתנו מתנגדים בתוקף להפרדת הדת מהמדינה, כי היותה של ישראל מדינה יהודית הוא הבסיס לציונות כולה. אם זו לא הייתה מדינה יהודית לא הייתה סיבה ליהודים מכל קצות העולם לעלות אליה ולהתיישב בה. הרי יש כמה מקומות יותר נוחים על גבי הגלובוס, מקומות שבהם השכנים אינם ארגוני טרור ומדינות עוינות. אבל זו המדינה שלנו, מדינת היהודים, לכן אנחנו כאן ולכן אי אפשר להפריד את הדת מהמדינה. מה שכן חייבים לעשות זה להפריד את הדת מהפוליטיקה, כי כשהדת נכנסת לפוליטיקה היא פוגעת גם בדת וגם בפוליטיקה. רבנים לא צריכים להיות חלק מהפוליטיקה. הם צריכים לשבת בבתי המדרש ולעסוק בתורה - לא בסחר מכר, לא בג'ובים, ובוודאי לא בכפייה דתית.

אלא שאנו רואים כי הפעם האיום הזה על אופייה של מדינת ישראל לא מגיע מיהדות התורה, מש"ס או מהבית היהודי אלא דווקא מהליכוד - המפלגה שמאז ומתמיד, בהתאם למשנתו של ז'בוטינסקי ובהנהגתו של מנחם בגין, דגלה בערכים ליברליים, בחיים של כבוד הדדי בין חילונים, דתיים וחרדים והנהיגה את המדינה לפי המשפט 'חיה ותן לחיות'.

לצערנו, זהו לא המישור היחיד בו הליכוד איבד את דרכו, ומפלגת הליכוד הנוכחית היא רק צל חיוור של הליכוד האמיתי. כמו בנושא הביטחון - בו הליכוד זנח את העקרונות של מלחמה אמיתית בטרור, לקיחת יוזמה ושאיפה להכריע את האויב, ורה"מ ושר הביטחון משלימים עם שלטון הטרור בעזה, עושים הסכמים עם החמאס ודנים את תושבי הדרום לחיים תחת איום קבוע - כך גם בכל הנוגע לדת ומדינה הליכוד של היום הוא מפלגה קלריקלית שאינה מייצגת את רוב הציבור במדינה, הציבור שמשרת בצבא, עובד ומשלם מיסים וזכאי לחיות את חייו כפי שהוא רוצה בכל מקום ובכל יום, גם ביום שבת.

אביגדור ליברמן הוא חבר כנסת ויו"ר מפלגת "ישראל ביתנו"