פרופ' מנואל טרכטנברג (צילום: חדשות 2)
באת רק לשמוע רעיונות? לא מעוניינים. מנואל טרכטנברג | צילום: חדשות 2

ועדת טרכטנברג היא לא יותר מאשר ספין נוסף של נתניהו. על מנהיגי המחאה להימנע מלהיכנס לדיאלוג עם הוועדה - זאת מלכודת מסוכנת שאסור לנו ליפול אליה. לא צריך לנחש כלום, מספיק להסתכל בכתב המינוי של הוועדה.

לפי כתב המינוי, אין לוועדה יכולת להביא להרחבה של מסגרת התקציב. הרי תקציב המדינה הוא הדרך שבה המדינה יכולה להילחם בפערים ובעוני שהמשק והכלכלה מייצרים. מערכות החינוך, הרווחה והבריאות נמצאות במשבר עמוק, כיוון שהוצאות המדינה בתחומים אלה קוצצו בממשלות האחרונות בצורה ניכרת. כדי להפוך את המצב, אין ברירה אלא להגדיל את ההוצאות, או ליתר דיוק לחזור לרמת התקצוב שהייתה נהוגה לפני שנתניהו נכנס לתפקיד בשנת 2001. וכדי להגדיל את התקציב ואת הכנסות המדינה, אפשר וצריך לחזור לקחת כסף מהעשירים, שזכו להפחתות מיסים ניכרות בממשלות האחרונות.

צדק חברתי – סיקור מיוחד: כל החדשות, כל התמונות, כל הדעות

כתב המינוי גם מצהיר שוועדת טרכטנברג לא באה לשאת ולתת. להיפך - היא קיבלה מנדט רק לשמוע רעיונות. ההתייחסות המתנשאת הזאת, שכל כך אופיינית לנתניהו, היא בדיוק מה שאנו יוצאים נגדו. מה זאת אומרת שוועדת טרכטנברג באה לשמוע רעיונות ואת ההחלטות היא תקבל בעצמה? אם אנו רוצים להביא את הקול של האוכלוסיות המוחלשות, עלינו להיות שותפים מלאים בהנהגה של השינוי. אבל נתניהו רק רוצה שנוציא קיטור, כמו מאזינים שעולים לשידור ברדיו. כשיגיע הרגע לקבל הכרעה, הוא כבר ידאג לקחת מההמלצות מה שמתאים לו ולמסמס כל שינוי עמוק בהסדר שבין המדינה לבין החברה.

נתניהו סוגד לאלוהי ההון

נתניהו רק מנסה למרוח אותנו באמצעות ועדת טרכטנברג. זאת האמת. הוא מנסה ליצור את הרושם שהוא מדבר עם נציגי מחאת האוהלים, אבל אין לו שום כוונה לשנות את המדיניות שלו, וברוח מוגבלת זו הוא עיצב את תפקידה של הוועדה. השינוי היחיד שיקרה מחד-שיח החרשים של נתניהו הוא שנשקע בבירוקרטיה של השיחות.

ועדת טרכטנברג עומדת מול חברה עם הפערים הגדולים במערב, עם מאות אלפי ילדים מתחת לקו העוני ולמעלה ממיליון וחצי של עניים. כדי להצדיק את קיומה, ולתת מענה אמיתי למחאה, היא צריכה להיות מחויבת לשינוי טוטאלי של השיטה, ולא שינוי קוסמטי. כמו שדברים נראים כרגע, אין לנו שום סיבה לייצר דיאלוג עם אותו שלטון שהביא אותנו לידי החלשה, דיכוי, ניכור ושנאה תהומית בין הקבוצות השונות בחברה בישראל.

כדי שלתהליך תהיה משמעות, על ועדת טרכטנברג לבוא לדיאלוג ללא תנאים מוקדמים. אבל כפי שאנו יודעים, משרד האוצר עומד מעל לנתניהו, שעומד מעל ועדת טרכטנברג. אם נתניהו ממשיך לסגוד לאלוהי ההון ומציב לנו את חוקי ההון בתוך הוועדה, אזי אסור לנו לדבר עימו.

לכן כל פעיל ופעילה צריכים להמשיך במאבק, במחאה ובהתנגדות. עלינו לסרב להתדיין עם הוועדה הזו, ולדרוש לקבל את ההחלטות ביחד עם נציגי השלטון תוך התחייבות אמיתית לשינוי סוציאל-דמוקרטי.

>> הטור הקודם שלי: צריך להטיל מס ירושה
>> שאנן סטריט: צריך להתכונן ליום שבו האוהלים יתקפלו