על מה מסתודדים ברק וגנץ? (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
דוגמה נוספת, מעייפת ומייאשת, לשוביניזם הנטוע בצה"ל ומקרין על החברה הישראלית. אהוד ברק ובני גנץ | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

אין ספק שלאהוד ברק יש דעות מאד מסוימות לגבי נשים ומקומן בעולם. הוא גם מוצא לנכון לתת דרור להתייחסות זו מפעם לפעם. אתמול מצא פרטנרים "ראויים" בדמותם של לא פחות מרב אלוף בני גנץ, ראש המטה הכללי בצה"ל, ומפקד גולני, אל"מ אופק בוכריס. מצד אחד, חבל להקדיש לחילופי הדברים הסתמיים אפילו דקה. מצד שני, חובה להבליט את הרגע כדוגמה נוספת, מעייפת ומייאשת, לשוביניזם הנטוע בצה"ל ומקרין על החברה הישראלית, ככלל.

היה משהו ספק מגוחך, ספק פתטי בהערות של שלושת הגברברים, האחד מזדקן והאחרים אף הם מחליקים במדרון הגיל, מצחקקים כמו נערים מחוצ'קנים בסערה הורמונאלית שמסתכלים על חבורת בנות. "מי זה הבנות פה?", מתעניין שר הביטחון במהלך התרגיל שבו הגיע לצפות. מר ברק, למה "בנות"? בדיוק כשם שלא היית שואל מי הם "הבנים", תואיל לכנות אותן "חיילות". גם אלה וגם אלו מתגייסים מתוקף חוק ומגיעה להם אותה התייחסות מכבדת.

ואילו אתה, רב אלוף גנץ, הרי יודע שהחיילות או האזרחיות שמופיעות בפני חיילים הן זמרות. החיילות שהשתתפו בתרגיל החטיבתי עסקו במשימות צבאיות. הן לא הובאו למקום כדי "לשיר בהפסקות" ולבדר את החיילים. ניסית להתלוצץ על רקע הסוגיה של שירת נשים בפני חיילים חרדים. קרש כבר אמרנו?

ונחזור לשר. "יש פה את דנה מהתקשורת של השר, היא מושבניקית. היא יכולה לשיר והיא בלי מדים", סיפרת לחבר'ה. אם דנה אכן ניחנה בכישרון שירה, מר ברק, מן הראוי שתתייחס אליה בשמה ובשם משפחתה ותספר על כך בצורה מכבדת. מה הקשר להיותה במדים או באזרחי, לאלוהים הפתרונים. לכל הפחות היית צריך להעיר למפקד החטיבה על הערתו - "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים זה בסדר".

בצבא נזהרים בכבודם של חיילים חרדים, ולא בכבודן של חיילות

בחלומות הכי ורודים הרי אין לצפות ממך שתרשום הערה בתיק של בוכריס על התנהלות שאינה הולמת קצין. איך אפשר לצפות לכזו תגובה הולמת מאדם שההערות הפומביות שלו כלפי נשים נעות בין מזלזלות למביכות? קשה היה שלא להתבייש, למשל, למשמע הדברים שאמר לשתיים מראשי המחאה החברתית שבאו לבקש את תמיכתו בהגדלת תקציבים לנושאים חברתיים, ותועדו בסרט שהוקרן במסגרת התכנית "עובדה". בסיום הפגישה לחץ שר הביטחון את ידי המשתתפים. "יש לך חלום על קריירה של דוגמנית", שאל את סתיו שפיר?

איזו בושה. זוכרים שברק קרא לשרת החוץ "ציפורה לבני" כשרצה להביע בוז לכישוריה? פחות מוכרת תגובתו לאחת העיתונאיות שהתלוותה אליו לביקור בפאריס כאשר כיהן כראש ממשלה. "עיתונאית חרדית? אשה?", שאל את רבקה פאלוך, נציגת "השבוע". פאלוך לא נשארה חייבת: "ראש ממשלה? גבר¬ חילוני? שוביניסט?".

אני במקומך, השר ברק, הייתי מתנצלת על השתתפותך בשיח הלוחמים המטופש של אתמול, גם בפני הציבור וגם בפני דנה, שאת שמה נשאת לשווא. גם רב אלוף גנץ צריך להתנצל, במקום להסתתר מאחורי התגובה המטופשת של דובר צה"ל שלפיה "הדברים נאמרו בבדיחות... צר לנו על הפרשנות שניתנה לדברים. ראוי לשמור על רוח טובה ופרופורציות".

מעניין שבצבא כל כך נזהרים בכבודם של החיילים החרדים שאינם מוכנים לשמוע שירת נשים, ולא בכבודן של חיילות. מעניין גם מה הייתה חושבת מזכירת המדינה האמריקאית, הילארי קלינטון, על ההתבדחות של ברק את גנץ. קלינטון כבר הביעה דאגה מהיחס כלפי נשים בישראל. עכשיו אולי תאמר לעצמה: "סיפרו לי שרק החרדים נוהגים כך בנשים, עכשיו אני רואה שגם הצמרת החילונית-ביטחונית שם לוקה בתסמונת". גם אז יאמרו שהיא מתערבת בעניינים לא לה?

>> נאום הפרידה של קצב - וולגרי ומניפולטיבי
>> הדרת נשים גם במגזר הדתי לאומי: "את בת מלך, אז סתמי"