מפגש בחדר מדרגות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
את באה לבית הכנסת הרבה? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אני אוהבת את אורי אריאל. אני אוהבת את אורי אריאל כי הוא מצחיק אותי למרות שהוא לא מתכוון אבל בעיקר כי הוא גורם לי להרגיש כל כך טוב עם עצמי שזה מדהים. אתם מבינים, בכל פעם שהוא אומר שעוד נזכה לבנות את בית המקדש במהרה בימינו אמן או שעדיף שהומואים לא יתגייסו לצבא או שצריך לטרנספר חתולים - אני חושבת לעצמי: אלוהים, איזה כיף שאני נורמלית. ככה זה, טיפוסים קיצוניים גורמים לאנשים לחוש שפויים כאלה, יפים מבפנים, תודה לך אורי אריאל.

הבעיה, שהם עושים המון רעש, הקיצוניים האלה. ובגלל זה יש כאלה שחושבים שהם הרוב, אבל האמת היא שאריאל וחבריו ל"תקומה" אינם הרוב בציונות הדתית, בגלל זה הם כה התאמצו לחבור לנפתלי בנט למרות סלידתם מהליברליות שהוא מייצג. הם ידעו שאין להם רוב בציונות הדתית, שאם ירוצו לבד – לא בטוח שיעברו את אחוז החסימה.
ועכשיו, אחרי שהבהרנו ש"תקומה" היא הפלג הקיצוני של הציונות הדתית, אפשר לדבר על הפרסומת המקסימה לכרמי גת.

* * *

איזה יופי, עוד לא התאוששנו מסרטון החנוכה של "קרוב ללב", והנה מגיעה עוד יצירת מופת לתפארת הציונות הדתית: הפרסומת של חברת הבנייה "באמונה", שבנסיבות אחרות לא הייתי טורחת להקדיש לה אפילו שנייה. מה לי ולסרטוני מתנ"ס, סליחה? הרי כשצופים בעולב הזה מתפדחים בלי קשר לאג'נדה כזו או אחרת; מדובר בסרטון גרוע עם קריאייטיב גרוע וביצוע גרוע שמזכיר לי פסטה ברוטב אלפרדו דליל, אני חייבת להגיד.
לא יודעת, הרעיון הזה של "לגור עם אנשים כמוכם" נורא דומה ל"בואו לבלות עם אנשים כמוכם" – הסלוגן מהפרסומות ל"אפרופו", רשת המסעדות ההיא מהניינטיז. או שמא היה זה קפולסקי? בכל אופן, ישנו לפחות בנאדם אחד שחושב שהפרסומת הזו היא שיא הבידור; "אותי זה הצחיק", אמר מנכ"ל החברה ישראל זעירא.

וזה אכן מצחיק, לפרסם פרויקט מגורים נטול מזרחים בקריית גת. כלומר, בכל זאת מדובר בעיר שהוקמה על ידי עולים ממרוקו שעד היום מהווים חלק נכבד ממנה, אז מה בעצם חשבת לעצמך, אדון מנכ"ל? אולי תתחיל לעבוד גם על פרויקט ללא צרפתים בנתניה ופרויקט ללא גרמנים בברלין?

אני אגב הייתי מאחורי הקלעים של צילומי הפרסומת הזאת ויש לי כמה סקופים: קודם כל, כשנשמעת דפיקה בדלת וגיבור הסרטון נראה מבוהל – זה לא בגלל השכן אברג'יל אלא כי המיקרופון התחיל לעשות בעיות; מתברר שהוא גם השחקן וגם הבום-מן וגם המקליט, אל תשאלו.
שנית, אם תהיתם מה פשר כל השקיות והבלגאן על השיש מאחורה, זה פשוט: אחרי צילומי הפרסומת נערך בדירה ערב חיקויים ובינגו עם מאיר רמז שהביא עמו שלל פרסים ואביזרי עדות משנות השמונים.
ודבר אחרון: שמתם לב שבסיום הסרטון מופיע הכיתוב – "המתחם הדתי-לאומי בכרמי גת"? ובכן, מוסרים לי באוזניה שבגרפיקה שכחו לצייר מסביב גדר. חשמלית. בכל זאת מתחם, אתם יודעים, חשוב לוודא שלא ייכנסו זרים, חלילה.

עד כמה כל הקסם הזה קשור לעובדה שהמנכ"ל זעירא הוא איש "תקומה" המקורב לאורי אריאל? ובכן, רעיון ההתנחלויות בפריפריות ובמרכזי הערים בהחלט שייך לפלג הקיצוני של "הבית היהודי". זה לא אומר שרק אנשי "תקומה" בוחרים לגור בשכונות הללו, בכל זאת מדובר בדירות במחירים אטרקטיביים שמושכות אליהן דתיים מכל גווני הכיפה הסרוגה. אבל לא מפתיע שמי שמקדם את האג'נדה הם אנשי "תקומה", ועוד פחות מפתיע שהם עושים זאת בחוסר טעם שכזה.
קיצוניים סובלים מחוסר פרופורציות כללי; זה מה שאני אומרת לכל מי שמאשים את הציונות הדתית בגזענות בעקבות הסרטון הזה. אם המנכ"ל היה חילוני הרי אף אחד לא היה טוען שכל החילונים גזענים, אז למה חובש הכיפה זעירא מייצג בעיניכם את כל הציונות הדתית?

* * *

אבל הבעיה שלי עם הפרסומת הזאת היא לא רק הגזענות, אלא בעיקר ההתבדלות. נראה שלכל אחד הסרטון הזה לוחץ על כפתור אחר כי מה שלי הכי הפריע בו, זו הקריאה הנרגשת לדתיים לבוא לגור עם דתיים כמותם.
בתור אחת שהתגוררה במשך שנים בשכונה שהפכה ליותר ויותר דתית, אני יודעת טוב מאוד מה מסתרר מאחורי הבטחת הקבלן ל"אופי קהילתי ומכבד"; מעליות שבת, שני כיורים במטבח ותריס גלילה בסלון שאפשר לפתוח ולסגור בלי לחלל שבת. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, לידיעתכם, וזה כולל גם אור קבוע בחדר המדרגות ודלת כניסה עם מפתח. 
מה לעשות, משפחות דתיות הן בעלות צרכים מיוחדים; הדת מגבילה, על כן קמות עוד ועוד שכונות לדוסים בלבד שבהן אפשר למצוא את כל אלה. תוסיפו לזה מוסדות חינוך דתיים ובתי כנסת לרוב, ותבינו למה לא חסרים דתיים שמעדיפים שכונות משלהם.

אבל בטווח הארוך, הנוחות הזאת עולה ביוקר. כי מתישהו הילדים שלכם יפגשו את החייזרים נטולי הכיפה בצבא או באוניברסיטה, ומה יהיה אז? הם פשוט ייכנסו להלם, לא יידעו איך לתקשר עם רוב האוכלוסיה בארץ הזאת. איזה עצוב זה שדווקא במגזר שבו החינוך נמצא בראש סדר העדיפויות, מגדלים ילדים בלי כישורי חיים בסיסיים.

ההסתגרות הזו קיימת לא רק במגזר הדתי; יש גם המון חילונים שבוחרים להסתגר, רק שאצלם הקבלנים לא צריכים להכריז מראש על מתחם סגור לחילונים: מספיק שאין בית כנסת ובית ספר דתי בקרבת מקום – ואף דתי לא יגיע. אני רואה את החילונים המבוהלים האלה בעיקר בפייסבוק, כשהם מקימים עוד דף מחאה נגד בית כנסת שהעירייה רוצה להקים ליד ביתם, שלא נדע. אכן, לא רק הדתיים אשמים בהתבדלותם.

* * *

מה שבטוח, שאם מישהו חשב שאין דבר כזה פרסום שלילי, עכשיו הוא מבין שיש ועוד איך: שר הבינוי והשיכון גלנט כבר ביקש מהיועץ המשפטי לפסול את חברת "באמונה" מלגשת למכרזים מטעם המדינה, ואני מתלבטת מה לחשוב על זה; מצד אחד, כל דבר שיכול למחוק את החיוך הזחוח של אדון זעירא – משמח אותי. מצד שני מדובר בצעד טיפשי ופופוליסטי; הרי "באמונה" היא לא החברה היחידה שבונה לדתיים, אז מה הוא רוצה, גלנט, שכל החברות האלה לא יוכלו לבנות על קרקעות המדינה? גם דתיים הם חלק מהמדינה.

מה שצריך לקרות בעקבות הסרטון הזה, זה דבר פשוט: אינטגרציה מטורפת בין דתיים לחילונים. דתיים צריכים להפסיק את הקשקוש הזה של שכונות מתבדלות, חילונים צריכים להבין שבית כנסת בשכונה זה לא כפייה דתית אלא שירותי דת הכרחיים לחלק מהציבור. אין פרפרים בגטו, חברים. תתחילו להתערבב.

>> לכל הטורים של אורית נבון