בס"ד

ברי מהרהרת (תמונת AVI: mako)
נקווה שתצליח לעשות קידוש השם. ברי סימון זהר | תמונת AVI: mako

בטיימינג מדויק ומזמין, בדיוק כשהכל שוצף וקוצף בחוץ משנאת-חינם, הגיח כמו רובין הוד לעניים האח הגדול לחרדים: כמעט כל מתמודד שנכנס לבית פתח פיו ומילא אותו בכבוד שמיים. מי שהגיע מעולם אחר עוד היה יכול להאשים את האח הגדול בכפייה דתית או סתם בליהוק ה"מאמינים" כגימיק, אבל כך או אחרת, את הנקודות שלו בשמיים כבר הרוויח.

העולם שותק – עד שהמצלמה נדלקת. האמינו לי, אני יודעת. עברו יותר מארבע שנים מאז שימשתי כאחת המפיקות ב"קיק-אוף" (יריית הפתיחה) של האח הגדול הראשון. צומת נווה אילן חשוף העצבים עדיין מגרד לי. גיאוגרפית הוא ממוקם רק מרחק יריקה מהסמינר שלי בהר נוף, אבל בלב – רחוק הוא רבבי שנות אור. כנראה שזה ירדוף אותי רק עוד טיפה. חלק אינטגרלי משגרתי, קצת כמו ביטוח לאומי. בעל כורחי אני נושאת עמי את מה שהכרתי כחיי, לפני שהגעתי לכאן. עדיין מתרצת לעוברים ושבים שהדברים על המסך המרצד ממני, אינם כפי שנראים. מהונדסים לפרטי פרטים עד לידי השתאות קיומית.

אני מוצאת עצמי מפלסת דרך בין ענני ההערות של הסובבים אותי. חברה שנעלבה מהדרה אוטובוסית, ומתוך כך תייגה אותי מיידית בכת הדוסים. מכר ישן שלא מבין למה אני לא יכולה להישאר מסורתית או מקסימום דתייה לייט, ולהמשיך לשיר. ילדה בקניון שהתעקשה לציין שהיא כבר לא רוצה חתימה שלי, כי הוריה סבורים שהפכתי קיצונית מדי, וכבר הייתה עדיפה הפקאצה מ"חתונה ישראלית" שהשארתי על רצפת עריכת חיי. ריאליטי. דמיוני והזוי. קצת כמו חיינו. מזיזים את השפתיים ומשחקים בנדמה לי. כחולף מאופק על שדות זרים, כשוטה שזורע בארץ לא שנואה, בתוך תוכי חיכיתי גם אני העונה לבשורה טובה. מסופקת אם אי פעם יבוא תיקון במקום בו קלקלתי.

לחדור את השכפ"ץ השמור ביותר

לפני שנה וחצי, בלי שתכננתי, האמת הובילה אותי לשמיים, אם כי לא בשמיים היא. היא בכל חור ואות. אפילו לפריים-טיים היא הגיעה. מה זה הגיעה? השתלטה! כמהה להשאיר חותמה ולא משנה מה העטיפה שאוחזת בה. ממש חזון אחרית הימים. לבית אחד הכניסו בעלת תשובה מלאת תשוקה לקדושה, דתייה ניו-יורקית נלהבת, חשופת מראה שמבקשת לנשוא חן בעיני השם דרך פסוק ידוע, גיי עליז שמתרפק על המזוזה בתפילה והודיה, מסורתי שמהלל את הקב"ה בזמירות בית הוריו, מוסלמית שבסוף עוד תתגייר וכן הלאה.

גם אם נראה שללעז וללעג הנוכחים, לראייה יש עובדות והן מדברות מהשם בעד עצמן. שם השם נשלף כירייה חדה לכל עבר. ב"ה. יש את אלו שיתעקשו שהשימוש הלא טהור באלוקים הוא כחרב פיפיות, אבל בדור עקבתא דמשיחא שבו הכל פרוץ, המטרה מקדשת את אמצעיה. בעידן בו עד לא מזמן (ובטח גם בעוד שתי דקות) זה נחשב מוקצה להיות קדוש, חשוב לחדור גם את השכפ"ץ השמור ביותר מבית היוצר של ערוץ 2.

הדיירים המוצהרים יצאו מארון הקדוש, ויש סיכוי גבוה שרובכם תתאהבו בהם "חרף" דתיותם ואף תסמסו עבורם בהמוניכם. כי אם יש משהו שהאח הגדול מצטיין בו, זה לייצר רגעים אנושיים שמשכיחים את הפופוליזם שבחוץ ומעצימים את האדם הפשוט שבפנים. ואולי מבלי להתכוון, ייצא לאח הגדול להראות שה' הוא של כולם. ובין אם זה טוב או לא טוב לרייטינג - זה טוב ליהודים.

>> לפוסט הקודם: המסע להשמצת הדוס
>> ח"כ הרב חיים אמסלם: למה המנהיגים החרדים שותקים?

כתובת למשלוח הודעות, שירים בקדושה ודברי תורה לאוריין: makorianreiss@gmail.com

...זה אומר כבר הכל...