בס"ד

בתיה שיף. כובשת את הקטלוגים (צילום: חדשות 2)
הזדעזעתי, לא פחות. הדוגמנית החרדית, בתיה שיף | צילום: חדשות 2

והרי החדשות: המשיח אינו דוגמנית חרדית! גם מלאכיו של הקדוש ברוך הוא לא, רחמנא ליצלן. גם השכינה - הדבר הקדוש והשמור ביותר - לא תגיח לעולם בעטיפה מודרנית, אנושית, עדכנית ומפתה, וזה מוסכם ומובן גם לילד בגן. אם אתם מחפשים זיכוך לקרקס שחיבר השבוע היצר הרע לתקשורת, לא תמצאו כזה בצירוף האותיות הבאות.

כשקראתי את הכותרת "דוגמנית חרדית על שלטי חוצות", חשכו עיניי. צפיתי מראש את שעתיד להתרחש כשאראה את הכתבה ואקרא את התגובות מלאות השנאת-חינם בקרב הגוי קדוש שנקרא עמנו. ואכן הזדעזעתי, לא פחות. מהתפיסה הפולקלורית-עממית משהו שאפפה את הראיון הנורמטיבי על פניו. התראיינה בו בחורה יפהפייה, חשופת עצמות בריח, עם פאה שאורכה ונוכחותה לא הייתה מביישת את רוב נשות הגויים באומות העולם. לכל המתיפייפים: לא, טרם התחלתי לסחור במניית "החרדי האמיתי", אבל הלכתית, קל לזהות שהיא אינה כזו.

זה קרה ביום שני רגיל, בשעה בה ילדים עדיין עסוקים במלאכת הקודש - לשגע הוריהם. העיניים הרוחניות שלי, שעליהם אני מתפללת כל בוקר בברכות השחר לה' שיפקח מעיוורונן, התכסו ענן מלח כבד. משהו בתוכי הצטמק למימדים של טיפה סרוחה, שלא רוצה לבוא על תיקונה בעולם הזה, מהחשש של מה שהיא עתידה לעבור. קטנה, אבודה ומיוסרת בחלל ריק. ואז הגעתי לטוקבקים. עצרתי מלנשום לרגע, התחרדתי עוד טיפה (לדבר השם) ממה שאני, תודה לאל כבר היום, והתחלתי להפליג בספינת המחשבות שלי.

מה אני אגיד לכם, לא קל להיות יהודי. אדרבא לא קל להיות חרדי מבית, בטן ולידה. מצד אחד ידלג בין ענני הטהרה וההלכה בעיניים עצומות לרווחה, ידקלם בקלילות זמירות שבת, יפזז חידושי גמרא, לימודי משנה וקריאת שמע. מצד שני, המתנה שהקב"ה מתיר לחוזר בתשובה, הקסם הזה שפוקד את נשמתו שמתאווה ליהדות, ומתעוררת לקודש הקודשים, נשאר לרוב החרדיים מבית בגדר נעלם. במשך החיים רואים שזו נגזרת של ממלכת החומריות ששואבת אותו ומונעת מלשבוע מהרוחניות, כפי שהכרנו טרם חטא האדם הראשון. לפני שנכנס הנחש לתוכנו והציב עובדות מוגבלות לגבי הבחירה שבין טוב ורע.

 אז מה אם בעלה מסכים?

מפורסם ש"במקום בו עומדים חוזרים בתשובה, לא עומדים צדיקים גמורים". יחד עם זאת, רואים בפרשת השבוע את רבקה הצדיקה שגדלה בבית לבן הרשע (מאפיונר רציני במונחים של ימינו) ולא ספגה קדושה מבטן ולידה כמו בעלה, יצחק אבינו. דווקא תפילתו שלו התקבלה בעיני ה', ולא זו שלה, החוזרת בתשובה. לא בדיוק מתיישב עם האמירה הידועה, נכון? מובא שזה המצווה על המצוות מינקות, ומצליח להגיע למדרגת היראה והאהבה להקב"ה כזו של חוזר בתשובה - גדולה היא ועולה באלפי מונים על זה שחוזר בתשובה. הנסיון קשה מנשוא עבורם, המורגלים בעול היומיומי.

החוזר בתשובה מאס בחיי החומר ונותן פייט ב"קלות" מעט גדולה יותר ליצר הרע בנושאים הגשמיים הללו, מאשר החרדי מבית, שלא חווה דבר מעולם החומר. עבורו זה נשאר בגדר תעלומה. תעלומה שלעיתים מסנוורת ומאירה פנים שקריות. הפיתוי לא ניתן לשיעור, ופתאום התמלאתי עליה צער. צער והזדהות מעולם אחר.

הגדר ברור. יש דוגמנית. יש חרדית. אין הדברים הולכים יחד. נקודה. הגידופים והתירוצים לא יעזרו. אין זו שאלה של פמיניזם, ליברליזם או אתיאיזם. גם הסכמת בעלה של אם ורעיה להנציח יופייה בחוצות לא יטשטשו את האמת, שכן גם אם יגבה להבדיל רצח, אין פירוש הדבר שלגיטימי ומקובל לבצעו. שניהם קורבנות ופושעים בעת ובעונה אחת. היא ברצון, הוא בהסכמה, ועל זה הרי אין עוררין.

כך גם בגדר הצניעות אליו לא אכנס שוב. רק אזכיר, גם לעצמי, שעבור נפש יהודית טהורה ועדינה, חרדית כפשוטו, נפש שחרדה לדבר השם באמת, נפש שמבינה שהצנעת החוץ מעידה על רעיון פנימי קדוש, אישי ועמוק, אין שום רצון ועניין בחיזוק כזה או אחר מהבריות. והלוואי שנזכה כולנו לחזור בתשובה שלמה ולהתפלל על אלו שטרם.

>> לפוסט הקודם: בסמס, בפייסבוק, בריאליטי - תפסיקו לשתף
>> ח"כ הרב אמסלם: החרדים הם אלה שנפגעים מהדרת נשים

כתובת למשלוח הודעות, שירים בקדושה ודברי תורה לאוריין: makorianreiss@gmail.com

אשת חיל תמצא, והיא, אשה יראת ה' - תהלל. אז שלא יעבדו עליכם :)