בס"ד

אין תמונה
מסביבך כבר יודעים שאת התייבשת מהמתנה

ה' הוא עסק רווחי, מסתבר. בייחוד לזכר שגילה בשיא משבר גיל התל-אביביות/גואה שלו, שבישיבה הקרובה לביתו למדים סודות שיצליחו לגרום לכמעט כל חוזרת בתשובה להאמין בכל, מכל, כל. לא במודע, וחשוב לציין שממש לא כולם, אבל כמו בכל דבר בחיים לא חסרים כאלה שלא מתנהגים בהתאם. במקום קידוש ה' והאשה קיבלתם העצמת הכיבוש ורוממות הטסטוסטרון.

מסביבך כבר יודעים שאת התייבשת מהמתנה לאיש של אמת שישלים תיקונך מול הבורא. שתעשי הכל בשביל למצאו, ותהיי לו עזר כנגדו. הוא מנגד חפץ בעיקר בעזר בעדו. כביכול משתוקק להיגמל מדוגמניות, כסף ופוזה. רוצה צדיקה אבל שתיראה כמו מירי בוהדנה. בנפש הוא עדיין חילוני. כולנו. דור בגלות. סוג של אוטיסטיים חו"ח. חולמים על רבי עקיבא ועיוורים לעקב אכילס של עצמינו - המציאות.

אז את לומדת, שוקדת, עובדת פנימית. מתקנת את עצמך יומם וליל, מודעת שאפילו לא זזת מילימטר, כשהוא כבר בטוח שכבש והשתיק כל יצר בעיר. בשבילו (הקב"ה), את תהיי מוכנה להבליג על דברים שבחיים לא היית מוכנה, אלמלא קול רב השידוך המהדהד - איזה זיווג מדהים הוא - ומיד הכל נסלח ונשכח.

שכחת רק דבר אחד: את כל זה, החוזר בתשובה גם יודע. הוא יודע שתמחלי לו על הכל, יודע שתתבלבלי ותחשבי שהוא הטוב ואת הרעה, והוא יודע להשתמש בזה היטב לטובתו, מבלי להבין כלל שזה בפרט לרעתו. משאיר אותו במקום. מונע מלצמוח. כנראה שכח ששם צריך לגבוה. שם, ברגעים האלה, סולם הערכים יראה מי ינצל מעלתך כחולשה, ומי יישאר מוסרי גם אם תאפשרי לו להתנדנד ולהתעקם.

איפה הוא ואיפה צניעות

אז יצאתי לשידוך הראשון שלי - צעיר "חרדי", ארוז פאות וזקן לתפארת, שבע שנים מסתובב סביב עצמו במעגלי התשובה. תקוע, אם יורשה לי. גרוש, שמרוב טראומת האקסית, משליך הכל על הבאה בתור, ואח"כ מתפלא איך הוא לא שומע בברור בת-קול שתבשר: זו האחת. הוא מבאר את רבנו בתחכום בלתי נלאה. תלמיד חכם, כמו שאומרים (ואיך שהוא אוהב כשאומרים. הוא נהנה עוד יותר להעמיד פני פלא כשאומרים לו שהוא כזה, במסווה לשחצנותו הצפויה).

בתור חוזר בתשובה בכלל, וברסלבר בפרט, עצם העובדה שהוא חש את עצמו (כזה), אמורה להוות לו מקפצה ישירה לפח האשפה הקרוב לגינתו, לעודדו להשליך את שכלו, ולהיזכר שלהפוך מתם לחכם, אין זו החכמה, אלא מגאון לפשוט, זו המורכבות האמיתית. ולא חסר כמותו גאון מהוד השרון, שפספס שיעור זה. הוא מרבה לפסול את כולם, על אף שוודאי יודע שמסכת אבות כבר הבהירה מי פסול ומה במומו. מבקר בקול ו"שוכח" לבקר בתוך עצמו.

בתחילת הפגישה הבהיר לי החמד, שהבלונד הפזור, השיזוף הבוהק והשמלה שלי (ההרמטית הלכתית לחלוטין מלחשוף מרפק, ברכיים ועצמות בריח), היוו בעיניו מכלול לא צנועה, כי גילו עקב מגביה. איפה הוא ואיפה צניעות. גאווה, יוהרה והרבה יצר רע. אמר "בטלפון היית עמוקה, טהורה עשירה פנימית", "רק תזכיר לי פה מי החיצוני" שאלתי בליבי. הרגשתי ערומה פתאום, כשאמר שאני "יפה מדי" ושבאתי כזו בכוונה. התחשק לי להגיד לו - אל תדאג, בתוכי מסתתרת "מכוערת", ואם תתעקש מספיק - תגלה אותה. והוא התעקש.

כמה דיבורים, כמה

אין תמונה
בן מלך אמיתי, ינהג בך כבת מלך, כי הוא יודע מי אביך

עוד מינקות אני אוכלת אותו צ'יפס, את אותו חילוני שיתהדר ב"רואים לך בעיניים שעברת חיים לא קלים, תבטחי בי, תשעני על הגבר שאני", בתקווה לטיפת 'מזל'. אבל מחרדי? כזה שטוען שחותר לאמת מוסרת נפש? זה חנק בגרון. ניפץ ת'אשליה שכל חובש כיפה כפוף לדבר ה' על מלא. ברור שתמיד ידעתי אחרת, אבל מודה, לא רציתי להאמין.

למחרת כשסיכם שאני "לא שלו" והצטערתי על הדעת שיכל להטביע בי, הזכיר לי חבר, שלחמוד מרצדס בחילוניות, שווה ערך לחמדת בעל חכם בתשובה. יצר גשמי מול יצר רוחני - שניהם נראים מעולה בקו"ח. עלם החמד שכח שבשום מקום בתפילה לזיווג לא נדרש חכם, אלא איש מידות, גומל חסדים.

כעבור שבוע הנ"ל התחרט, התחנן והכריז שאני אשתו ושבעצם, התאהב בי עוד ב"הלו" הראשון (מזכיר לכם משהו?). תירץ שפשוט לא ידע איך לבלוע בשורה שהכתה בו בשיא העוצמה, ויאללה לחופה. כמה דיבורים כמה! הלוואי והיה מבין שלהתחקות אחרי גינונים של צדיק במשך שבע שנים אינו אלא בזבוז זמן עצוב, ואמן ויחזור בתשובה שלמה.

אני פונה לבת מלך שבך. זו שתסכים לדבר שעות בטלפון ולענות להודעות באישון לילה מאוחרת כי הוא "התגעגע" וקשה לו להיפגש כי את מהממת ואתם שומרים נגיעה. זו שתחשוב שזה למען הקשר לחצות גדרות של צניעות אלה, מחוסר ידע ומאמונה פשוטה ותמימה, שזה שעומד מולה, רואה רק את ה' לנגד עיניו, ושהוא יגן עליה, אפילו מפני עצמו. תביני, הגדרות האלה, הם שיוצקים את החופש האמיתי. זכרי תמיד שבת מלך, נוהגת כבת של מלך, והמלך קודם לבנו. בן מלך אמיתי, ינהג בך כבת מלך, כי הוא יודע מי אביך - המלך שלו! שהוציא אותו ממצרים להיות לו לבן חורין. חופשי ומאושר. מעל לזמן, לשכל ולשקר.

חג חירות כשר ושמח מאד מאד!

"You had me (and my secret garden) at "HELLO

לרפואת הגוף והנפש האפקטיבית ביותר של אריה בן אהובה (לובה) איש יקר, ממרומי הבריות

>> לפוסט הקודם שלי: ההישג המרשים של חיי - הגירושים שלי
>> אלין לוי: ואז באמצע המסיבה הייתה אזעקה

כתובת למשלוח הודעות, שירים בקדושה ודברי תורה לאוריין: makorianreiss@gmail.com