ניו יורק תאשר נישואים חד מיניים (צילום: AP)
ההומואים בניו-יורק נרדמו במשמרת | צילום: AP

שחר של יום חדש עלה על מדינת ניו-יורק, שהפכה בסוף השבוע למדינה השישית בארצות הברית שמאפשרת נישואים חד מיניים. זה היה קרב צמוד, אך ברוב של 33 תומכים מול 29 מתנגדים, הסנאט של מדינת ניו-יורק חתם על תיקון החוק והפך את ההחלטה לרשמית.

קהל הגאים העולצים הניו-יורקי יצא לרחובות בהמוניו, וחגג מחוץ לבר "סטונוול-אין", המקום בו קמה התנועה לזכויות הקהילה הגאה הראשונה בעולם. שם, ב-22 ביוני 1969, הגייז החליטו להשיב אש למשטרת העיר ניו יורק, במחאה על הומופוביה ואלימות קבועות ומתמשכות מצידה. האירוע מצוין עד היום במצעדי גאווה בכל העולם, ומסמן את תחילת המהפך במעמדם החוקי והחברתי של הומואים, לסביות וטרנסקסואלים בעולם המערבי. בזכות ההומואים הניו-יורקים הלוחמניים של אז, גייז יכולים היום ללכת יד ביד בשנקין ובשדרות רוטשילד – אולי גם קצת בבן יהודה, אבל עדיין, ממש לא מומלץ לנסות זאת בדרום העיר ובפריפריות.

היום, 42 שנים אחרי מהומות סטונוול, שוב נחה רוח של חגיגה על אותה שכונה עליזה, כשניו-יורק מתקדמת עוד צעד בדרך לשוויון אמיתי. ואני שואל, עכשיו נזכרתם? הרי אתם הניו-יורקים הייתם החלוצים, בזכות אבותיכם הגאים הכול התחיל, אז איך יכול להיות שאתם מספר שש ברשימה? עם כל ההערכה לקהילה ההומו-לסבית הניו-יורקית, הם קצת נרדמו במשמרת. כנראה שהם העדיפו לנוח על זרי הדפנה ולשקוע לתוך הדקדנס של מסיבות, סקס ושאר ירקות, אחרת איך תסבירו את הזמן הרב שלקח להם לשנות את החוק? חמש מדינות הספיקו לשנות את החוק לפניהם, ביניהן כאלה שלא בדיוק ידועות בסצנת הגייז שלהם, כמו אייווה או ורמונט.

למעשה, הגייז הניו-יורקים בכלל לא אחראיים לשינוי, זאת הייתה המערכת הפוליטית המשומנת של המפלגה הדמוקרטית. הקרב על הנישואים בארה"ב הפך לאחד מהנושאים הבוערים והמכריעים במערכת הבחירות לקונגרס ולנשיאות ב-2012, והדמוקרטים נערכו בהתאם. גם סלבריטאים רבים (כמו מדונה וליידי גאגא) הצטרפו למאבק להשגת הרוב בסנאט הניו-יורקי, שבו זוכים הרפובליקנים לרוב. לגייז הניו יורקים ההדוניסטים לא הייתה נגיעה רבה לעניין, הם עשו מה שהם יודעים לעשות הכי טוב בשנים האחרונות – להיות פסיביים.

ד"ש מש"ס

בסוף השבוע הקרוב יתקיימו אירועי גאווה בערים רבות ברחבי ארה"ב, ותסמכו על התרנגולות הניו-יורקיות שהחגיגות השנה יהיו ראוותניות במיוחד. תושבי העיר הגאים וודאי יספחו לעצמם את הניצחון, אבל למה להיות קטנוניים, העיקר שהיעד הזה נכבש. ראש העיר מייקל בלומברג קרא להצבעה "ניצחון היסטורי של החירות והשוויון", ותכל'ס, זה מה שחשוב. יקירת הקהילה, הדיווה האלוהית בט מידלר, כבר צייצה בטוויטר את ברכותיה: "עשיתם את הדבר הנכון! וכשאתם מתכננים איפה להישבע אמונים, תזכרו את הפארקים היפהפיים שלנו". אל דאגה, בט יקירתי, סנטרל פארק צפוי כעת להפוך מגנט לזוגות חד-מיניים שרוצים להתחתן.

עם כל הכבוד לחגיגות הניצחון, חשוב לזכור שנישואים חד מיניים עדיין אסורים בשאר 44 המדינות. אם ארה"ב של שנות האלפיים רוצה להראות לעולם שהיא באמת ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות – ארצם של החופשיים וביתם של האמיצים – הגיע הזמן להגיד "יס" לאהבה באשר היא.

אגב, בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי הכריזו בשלהי העשור שעבר, שהם לא יתחתנו עד שנישואים חד מיניים יאושרו בכל רחבי ארה"ב. הציטוט המדויק של פיט היה: "אנג'י ואני נתחתן, כשכל אחד אחר במדינה שרוצה להתחתן, יוכל לעשות זאת על פי חוק". הנה סיבה מספיק טובה לכל ארצות הברית לתת לאהבה לשלוט - שנוכל לברך "ברוך שפטרנו מעונשו של זה".

ומה איתנו? בארצנו הקטנטונת והשחרחורת, הסיכוי שיאפשרו לזוגות חד מיניים להינשא כדין הוא עדיין בגדר מציאות אוטופית. כל עוד האורתודוקסיה הפשיסטית ממשיכה לתפוס את ממשלת ישראל בביצים, הגייז הציונים יכולים רק לפנטז על חופה וקידושין חוקיים.

האם אי פעם יאשרו נישואין חד מיניים בארץ? ספרו לנו מה דעתכם בטוקבקים

>> לטור הקודם שלי: למה רק זמרות מודחות מהיכל התהילה?
>> "אני עדיין מפחד להתנשק ברחוב עם גבר"