צפו בשיחה עם ברקן וקרת (צילום: AP)
רזה מדי לדגמן? בואו נראה | צילום: AP

בעולם אידיאלי, נטול אינטרסים ועם כבוד לחוקים – תקנה המוציאה מחוץ לחוק דוגמניות אנורקטיות היא חלום שמתגשם. לפי הצעת החוק, שעברה אמש בקריאה ראשונה, על דוגמניות בעלות מדד B.M.I נמוך מ-18.5 ייאסר לעבוד עד שלא יפסיקו את שביתת הרעב הלא מנומקת. סעיף נוסף קובע כי בדומה למודעות של סיגריות, במידה ונעשה שימוש בתוכנת הפוטושופ האלוהית – העובדה תצוין בתחתית המודעה ותבהיר כי הבחורה, וואלה, לא באמת נראית ככה.

בעולם אידיאלי החוק הזה יאפשר לבנות בעלות משקל עודף (מה המצב, אחיות שלי?) להרים את ראשן שוב בגאווה, להתהלך ברחוב כשוות בין שווים ולהרגיש שזה לא שהן לא יכולות להיות דוגמניות, הן פשוט לא רוצות. אבל, כידוע, איננו חיים בעולם אידיאלי. עם כל הרצון הטוב, החוק הזה, שמנסה לגרום לדוגמניות לאכול יותר מ-500 קלוריות ביום ולגמול אותן מהרעבה עצמית והקאות, לא ישנה כלום במציאות הפאשוניסטית-פאשיסטית של עולם האופנה.

לאן נעלמו הקימורים של ממ"ב?

אין תמונה
מארינה מקסימיליאן בלומין (מתוך אתר עונות)

והנה דוגמה מצוינת שתסביר למה החוק הזה לא יכול לעבוד - המודעות של "עונות", המותג למידות גדולות. החברה, שלקחה על עצמה לטפל בנתח שוק מוזנח מאוד חרף אגן ים התיכון המפורסם שלנו, מעסיקה כפרזנטורית את אחת משגרירות היופי המדושן המפורסמות בארץ, הזמרת והשחקנית מרינה מקסימיליאן בלומין. ממ"ב, בחורה יפהפייה, מלאת תשוקה וביטחון עצמי, היא אחלה פרזנטורית, אבל כל מי שנתקל בה אי פעם פנים מול פנים (ואדרבה בטלוויזיה, שמשמינה מאוד, בעיקר מאז עידן המסך הרחב), יודע שממ"ב אינה דקיקה במיוחד. למעשה, משקל גופה זהה למנעד הקולי הרחב שלה, שכן כשמתחשק לה היא מתכווצת וכשמתחשק לה היא מתרחבת.

אבל מה שבטוח, הבחורה המהממת הזאת לא נראתה בחיים דקיקה כמו שהיא נראית בתמונות. אם רשת למידות גדולות בוחרת להצר את ההיקפים של הפרזנטורית שלהם לכדי מידה 38 – מה יגידו אזובי קיר לוהטים דוגמת גל גדות, רותם סלע, אור גרוסמן ועוד יפות ודקיקות שחייבות לשאוף למידה 34?

מירי מסיקה מלאה? נו באמת

בשורה התחתונה, התפיסה שרזה זה יפה, שנמצאת במגמת הקצנה כבר שנים, לא תיעלם לשום מקום. נכון, אחת לכמה שנים מנסים למכור לנו שהגוף המלא חוזר לאופנה. אבל כשמכריזים על נשים כמו נעה תשבי או קרן פלס (בגלגול הקודם שלה; מאז היא החלימה) כעל נשים מלאות, אז נשים במידה 42 ומעלה מרגישות שמרמים אותן. אם מירי מסיקה נחשבת לאשה מלאה – מה זה בדיוק אומר עליהן?!

ועוד משהו בנוגע לחוק החדש. מדד BMI הוא מדד שרירותי, שלא משקף בהכרח את האמת. כדי להחליט אם מישהי היא רזה ברמות מסכנות חיים, יש לקחת בחשבון פרמטרים נוספים, כמו מבנה גוף, חסרים תזונתיים, גיל וכדומה. נכון שאף אחד לא קונה את ההצהרות של הדוגמניות שטוענות שהן אוכלות מה שבא להן, אבל למנוע בצורה גורפת מלא מעט דוגמניות להתפרנס זה מגוחך, ובטח לא יגרום לנו, הנשים הממוצעות, להרגיש יותר טוב.

>> הטור הקודם שלי: מה נעשה עכשיו שבר וליאו נפרדו?
>> טריני וסוזנה דווקא גורמות לנשים להרגיש טוב עם עצמן