בראשית הייתה בני ברק (צילום: רויטרס, חדשות)
קחו את הזמן, לכו תדעו מתי האוטובוס יגיע | צילום: רויטרס, חדשות

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם אתמול הקדיש פרק שלם לחברת האוטובוסים דן. אני אחד מלקוחות החברה, למרות שבשנים האחרונות עברתי לאופניים. מעבר לרווח הבריאותי והסביבתי, כנראה שעשיתי את הבחירה הנכונה. אם גם אתם הרגשתם שאי אפשר לסמוך על דן, הנה מגיעים הנתונים של המבקר ומוכיחים את זה.

בתור מדגם, המבקר בדק שבעה קווים של דן לאורך ארבעה חודשים. ספירה מדוקדקת של הנסיעות גילתה שהחברה תכננה מראש 2,240 נסיעות פחות ממה שנדרש ברישיון הקווים. אבל גם בתכנון החסר הזה היא לא עמדה, והיא הוציאה לדרך 2,811 נסיעות פחות מן הנדרש. עכשיו אנחנו מבינים שכל הפעמים שחיכינו בתחנה והאוטובוס לא הגיע הם לא מקרה, אלא שיטה.

במקרים בהם היה בקווים מסוימים ביקוש יתר לשירות בשעות מסוימות, החברה לא טרחה לפתור את הבעיה. הם פשוט התעצלו ולא עמדו במטרות שהוצבו להם. וכך, ציבורים שלמים – פועלים, סטודנטים, מהגרי עבודה, בני נוער, תושבי שכונות מצוקה וכל מי שצריך שירותי תחבורה ציבורית – מצאו את עצמם ללא חופש התנועה המובטח במדינה הלכאורה ליברלית הזו.

הדג מסריח מהראש

אבל הדג, כידוע, מסריח מהראש. גם הממשלה מבולבלת לגבי האחריות שלה מול חברת דן. עד היום שר התחבורה לא הגדיר על מי חלה החובה לדאוג לסככות, לשירותים ולמתקנים הדרושים להפעלת תחבורה ציבורית ברמה נאותה. ומה קורה כשלא מגדירים משהו בעולם החאפרי שלנו? הוא הופך לדבר לא נאות, כלומר להזנחה חברתית, שמשליכה על כל איזור מגורינו, שנמצא רחוק מביתם של רון חולדאי ובכירי העירייה.

האם מישהו מכם היה ער לכל הבלגן הזה ושלח תלונות? ובכן, חברת דן חשבה שהתלונות לא חשובות מספיק. הנהלת החברה, כך קובע המבקר, לא דנה בתלונות הציבור, ובשום מקום לא ברור אילו מהן טופלו ואילו לא. יכול להיות שהם רצו לדון, אבל מרוב פגישות ייעול וחשיבה מאומצת הם ויתרו והלכו לשתות עוד דרינק. מנהל פניות הציבור אפילו לא מתייחס בדו"חות שלו לכמות התלונות המוצדקות והלא מוצדקות. כנראה שהוא התייחס באופן שיוויוני לשני סוגי הטענות, ושלח את כולן לעזאזל.

חברת דן היא חברה ציבורית. בניגוד למקובל לאחרונה, הפתרון לבעיות שלה לא צריך להיות העברתה לידיים פרטיות. אני נגד הפרטת שירותים חברתיים לידי בעלי הון פרטיים, שרק יחמירו את המצב. ובכל זאת, צריך לטפל בממצאים של המבקר. מי יאכוף את הביקורת? הנהלת דן תנסה ודאי לצייר תמונה אחרת ממה שהראה המבקר, אבל מישהו יצטרך לעשות שינוי רציני, כדי להטות את נחל דן ולנקות את האוורות המטונפות.

>> הטור הקודם שלי: יואל שליט פתח לכולנו את העיניים
>> "הפאדיחה של צה"ל ביום הנכבה"