אלדד חדד, ה
הפחד ברחובות נהריה גדל. השוטר לשעבר אלדד חדד | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

המשטרה עצרה את אדם איטח, בן 28 מנהריה, בחשד שפגע באלדד חדד, אחד מה"שוטרים הנוקמים". במשטרה טוענים כי החשוד קרוב לעבריין מיכאל מור, בו ביקשו "השוטרים הנוקמים" לפגוע לפני מספר שנים. בעקבות הירי תוגברה האבטחה סביבם. בינתיים אלדד חדד שוכב במצב בינוני בבית החולים והפחד ברחובות נהריה רק הולך וגדל.

"ברוכים הבאים לג'ונגל" היה שם השיר הראשון של להקת "רובים ושושנים" מהאלבום "תיאבון להרס" בשנת 1987. כך בחרה התרבות האמריקאית לתאר את החברה שבה "כל דאלים גבר", שבה ההכרעה נעשית רק על פי כוח ואין שום הסתמכות על מוסר או על צדק. זאת הייתה התוצאה של המדיניות של הפרטת השירותים החברתיים, אותה פיתח ושכלל הנשיא לשעבר רונלד רייגן במשך עשור.

אותה מדיניות חברתית-כלכלית יובאה לישראל כעשרים שנה לאחר מכן, בתחילת שנות האלפיים. המדיניות הזו תיארה את המדינה כגוף מסורבל, איטי ומושחת שיש לקצצו. רק כך יתאפשר לשוק הפרטי לפעול בייעול. כתוצאה מכך, הפערים התרחבו. רק לאחרונה התבשרנו כי ההכנסה החודשית ברוטו בעשירון העליון הסתכמה בשנה שעברה ב-40,867 שקל, לעומת 3,052 שקל בעשירון התחתון. דולדל כוחן של מערכות החינוך, הרווחה והבריאות, וארגוני פשע ענקיים קמו כנגטיב לריכוזיות של בעלי ההון. בעלי ההון לקחו את השליטה על העסקים הלגיטימיים וארגוני הפשע לקחו את האחריות על הרחוב.

ראש העיר הולך לשירותים עם מאבטח

כך תחושת המערב הפרוע הגיעה מרחובות לוס אנג'לס אל רחובות נהריה. אבל נהריה היא רק דוגמא אחת להזנחה של הפריפריה של ישראל. ארבעת השוטרים "הנוקמים" ראו שאי אפשר להילחם בשיטות חוקיות בכוחו העולה של העבריין מיכאל מור. המציאות המעוותת הגיעה לשיא שבו ג'קי סבג, ראש העיר, הולך לשירותים עם מאבטח מרוב פחד לחייו. באחד הראיונות סיפר סבג שאיימו לפגוע גם בבנו. שוטרים התראיינו בעילום שם ותיארו משטר של פחד. ההרתעה העבריינית הצליחה. כתוצאה מכך, בתי השוטרים מנוטרים על ידי מכוניות סיור, מצלמות ואף בדיקות של חבלנים מחשש להנחת מטענים מתחת למכוניותיהם.

שני המתנקשים בשוטר אלדד חדד מראים לנו את אוזלת היד של הממסד לטפל בחברה הישראלית. למשטרה אין כוח מספיק למגר את אירגוני הפשע. למערכת החינוך אין מספיק תשתית להכיל את צעירי העיר. למערכת הרווחה אין יכולת לתת עתיד למשפחות מוחלשות. ובהיעדר שלטון דמוקרטי, ליברלי ומוסרי, עולה כוחו של עולם הפשע. עולם זה מעניק לצעירים אלטרנטיבה, סיכוי התקדמות, מערכת מקבילה של חוקים.

מפקד משטרת מרחב הגליל תת-ניצב מנחם חבר רואה בירי בשוטר חדד כניסיון לרצח, והוא הציב את החקירה בראש סדר העדיפויות. כאמור, המשטרה גם הודיעה על החלטתה להגביר את האבטחה סביב "השוטרים הנוקמים", ונשקלת האפשרות גם להחזרתם המלאה לשורות המשטרה. אך האבטחה המוגברת או תפיסת הרוצחים לא תחסל את הפשע. למיגור האלימות המשתוללת אנו זקוקים לחברה יציבה ולהשקעה ממשלתית רחבה בכל השירותים החברתיים. אסור להפקיר את נהריה.

>> הטור הקודם שלי: אנחנו יצרנו את ארז אפרתי
>> "צריך להחמיר את הענישה על פגע וברח"