פרסומת H&O (תמונת AVI: mako)
לא סתם מטומטמת - מטומטמת עם בגדים! מתוך הפרסומת של H&O | תמונת AVI: mako

חידת השבוע – מה מביך יותר, הפרסומת השטוחה כמלאווח להלבשה תחתונה מבית H&O, או התגובה של החברה לקמפיין הנגד והביקורות הנעלבות של הציבור? האמת, לא יודעת. כאישה בתקשורת אני עסוקה מזה שבוע בלהיות נבוכה מהכותרת ב-Ynet "זאת כותרת! אשרת קוטלר בביקיני", אבל סיבות חדשות למבוכה צצות כל הזמן, וצריך לתת לכולן את האהבה שמגיע להן.

הסיפור הולך ככה: H&O, פרובוקטורים שובבים שכמותם, מוציאים ממש עכשיו פרסומת להלבשה תחתונה לנשים. אני מניחה שזה מה שמוכרים ב-H&O, אך אין לי ביסוס מוצק לכך משום שגם לפני שהם החליטו להעליב אותי, מעולם לא דרכתי בסניף שלהם. בכל אופן, בפנייתם לקהל יעד נשי, החליטו בחברה שהדבר החכם לעשות הוא להציג במדיום שוט חבורת גברים שנוהמים בציפייה בקצב אחיד (אחד מהם אפילו מחזיק מצלמת וידאו!) בכיוון הכללי שלפניהם. בשוט הנגדי כבר מתגלה עוגת ענק שאיזה חבר דוחף פנימה לכיוון הנהמות, וכולנו יודעים מה קופץ מתוך עוגת ענק מול חבורה של גברים נוהמים. נכון – ערומה. בלי שם עצם קודם.

וכאן מגיע הקטע הפארודי – מתוך עוגת הענק קופצת כוסית באזני שפן וטרנינג מהוה. טרנינג! הבנתם? היא עם טרנינג!!! חבורת הנוהמים לא קולטת את הבדיחה ונראית כאילו מישהו החליף לה את הלוף בקינואה. הבחורה, ככל הנראה לא המחט הכי חדה בשחת, ממשיכה לעמוד שם עם ידיים מונפות אל על ומסדרת לרגע את המכנסיים, כי הם רפויים. כי זה טרנינג, הבנתם? זה הקיו של הקריינית, "חייבת הלבשה תחתונה?!".

אין צורך בהסברים מפורטים לגבי מה כאן מעליב: הפרסומת מציגה את הבינאריות המוכרת של גברים קופים א-ורבליים ונשים זונות מטומטמות, תוך הנחה שנשים קונות הלבשה תחתונה אך ורק כדי לגרות, ולא, נגיד, כדי לחיות בתוכה. אינני מיתממת, אנחנו אמנם קונות את רובם המוחץ של המוצרים מפרסומות שמשפילות אותנו ברמה כזו או אחרת, אבל פה ושם אנחנו בכל זאת מצליחות להתקומם נגד מי שעושה זאת באופן כל כך ברור ופומבי, ועוד רוצה שנשלם לו תמורת זה.

מהר, שימי על עצמך חוטיני מנומר

אבל עיזבו את כל זה, אם אתן עדיין מחפשות את הפאנץ', יותר בקטע מקאברי, הנה מה שהחברה פרסמה אחרי שרגמו אותם בעגבניות אינטרנטיות: "מאחורי התסריט לסרט ההלבשה התחתונה של H&O עומדת בחורה, אחת ממנהלות הקריאייטיב המובילות בישראל. התסריט לסרט נכתב מתוך מודעות ורגישות מירביים למעמד האישה. יכולנו לעשות סרט כמו כל הרשתות ולהעמיד בפרונט דוגמנית מפתה בהלבשה תחתונה נועזת, אולם בחרנו להתמודד עם אתגר חדש ולמכור הלבשה תחתונה ללא דוגמנית בלבוש מינימלי. סרט המבצע 'קורץ' בציניות על חבורה של גברים במסיבת רווקים שמצפים לראות בחורה מעורטלת ומגלים לאכזבתם בחורה בלבוש מלא ולא סקסי. הסרט שם בחזית את הכסילות והאווילות שבמעמד 'מסיבת הרווקים' ומעצים את מעמדה של האשה".

עיצרו את הרכבת, מאחורי הקמפיין הזה עומדת אישה! סליחה, לא ידענו, זה הופך את כל העניין להרבה יותר טוב. אנשי הקריאייטיב, לוחמי צדק ופמיניסטים מהבית, יכלו להשתמש בתמונה של ערומה כמו שכל החברים מהכיתה עושים, אבל לא, הם בחרו להיות יצירתיים ורדיקליים ולהוציא את הבחורה מטומטמת כשהיא עדיין מכוסה לגמרי! כאילו, זה הכי העצמת נשים.

החבר'ה הקריאיטייבים (יה, רייט) אשכרה חשבו שזה שהם מציגים אישה לא ערומה הופך אותם למעצימי נשים, אם לא לחסידי אומות עולם. הרי כל מי שעיניו בראשו רואה שהסרטון לא באמת שם בחזית "את הכסילות והאווילות שבמעמד מסיבת הרווקים", אלא את הסתומה שלא מבינה מה זה להתלבש סקסי, וכדאי לה מהר להתארגן על איזה חוטיני מנומר לפני שהבנים ידחפו אותה ביחד עם עוגת הענק למיחזורית הקרובה למקום מגוריהם.

האישה הלבושה היא אכזבה והיא היחידה שלא מבינה שהיא כזאת; היא פשוט עד כדי כך מטומטמת. זה מעצים נשים בערך כמו שמעיל פרווה מעצים צ'ינצ'ילות, והמסר הוא אותו המסר שהייתה מעבירה דוגמנית מעורטלת: שנשים קונות, מתלבשות, חיות ונושמות בשביל גברים ודעתם עליהן. הקטע העצוב באמת הוא שהמסר החוזר הזה מעצב מציאות עבור נשים רבות מספור. למשל, הבחורה שהגתה את הקמפיין הזה.

>> הטור הקודם שלי: האם אנחנו יכולים לסמוך על הרופאים שלנו?
>> שלא לדבר על הפרסומת של עדי אשכנזי ל"המשביר לצרכן"