אין תמונה
חוטיני? זה מחזק אותי!

מתוך 50 הדברים שאתם חייבים לדעת: בשבוע שעבר פרסמתי טור שעסק בדרישה המופרכת מאימהות להיראות כאילו הן מעולם לא חילצו מעצמן תינוק, דרישה בלתי אפשרית שכל תפקידה הוא לדכא את רוחן של הנשים המערביות ולהביא אותן להגדיר את עצמן כירק ממשפחת העמילנים (להלן "בטטה"). באופן לא מפתיע וכמו בכל שבוע, כוניתי ממורמרת (אם כי הפעם לא התלווה התואר "כונפה". מה קרה, נרדמתם?); שלא כמו בכל שבוע, הפעם בתגובות-הנגד הנלהבות ("תרזו בנות, תרזו!!") מצאתי פנינה שלא יכולתי להתעלם ממנה.

ואני מצטטת: "גיסתי עשתה אחרי הלידה את החבילה הלוהטת הזו שאת דיברת עליה פה [...] עם המסת שומן והגדלה של הציצי וזה רק בשבילה ולא בשביל אף אחד אחר...". נו, המגיבה צפי, נראה שאת ואני צריכות לשבת לשיחה צפופה על אמריקנו עם חלב דל בצד. בואי נקבע אצלי בטור, הסוכרזית עליי.

כן, אנחנו אפסות מכוערות

יש דברים מסוכנים שנשים מספרות לעצמן, ואני לא מדברת על "15 פרוסות של לחם קל זה כמו כוס מים מבחינה קלורית". קוראים לזה פוסט-פמיניזם, וזה יתפוצץ לכן בפרצוף כמו פחית קולה מנוערת היטב. קצת היסטוריה – הגל הראשון והשני של הפמיניזם, שהיו מהפכניים אפילו יותר ממחאת הקוטג' (!), פרצו את רוב הגבולות המשפטיים עבור נשים, מה שהתבטא בזכויות רפואיות ותעסוקתיות, אפשרות לבעלות על רכוש, זכות הצבעה ועוד כל מיני פינוקים שאפשר לקנות במשביר לצרכן ביום האישה. אמר העולם – יופי טופי, הפמיניזם עשה את שלו, הפמיניזם יכול ללכת הביתה ואם אפשר אז כבר עכשיו.

הכל קול, רק שמדובר בהנפצה מופרכת יותר מחברי האנימציה של ראש הממשלה. כל מי שכוח בידו ודעתו שקולה, לא בא לו להתחלק בשררה. זה שמבחינת בית המשפט אישה יכולה לעשות מה שבראש שלה, לא אומר שמבחינת החלוקה החברתית זה באמת בא בטוב. הדיכוי אולי כבר לא מעוגן בחוק, אבל היי, זה לא אומר שאי אפשר לגרום לנשים להרגיש שהן לא שוות כלום דרך ההופעה שלהן. להיט! אפשר גם להקים תעשיית דיאטות וניתוחים קוסמטיים שיגלגלו מאות מיליארדים בשנה, נשלם להן גם משכורות מחפירות (והן לא יתלוננו, כי הן מרגישות שהן אפסות מכוערות) ואת המעט הזה הן עוד יחזירו לנו כדי שנגיד שהן נראות סביר.

על-מנת שהשיטה האמורה לא תיראה כאילו הושפעה מאיזה משטר טוטליטרי עם נטיות לרצח-עם, הגיעה הרטוריקה הפוסט-פמיניסטית של (את מוכנה לזה צפי?) "זה הכל בשבילי!". כן, כל הפעולות המדכאות והמעכבות שווקו כיוזמה של נשים, למען נשים וכחגיגה של נשיות. חוטיני? זה מחזק אותי! שעווה חמה? מעצים לי את הנשיות! הרמת חזה? זה הכל בשבילי! את מבינה צפי, להגיד שניתוח להרמת חזה פותח למען נשים, זה כמו להגיד שרוטב וורצ'סטר פותח למען פרות.

כשאנחנו אומרות שאנחנו מבצעות הליכים לא נחוצים, פולשניים, מסוכנים ומכאיבים בשביל עצמנו, כשהסיבה האמיתית היא למעשה למצוא חן, זה כאילו נתנו לנו סטירה מצלצלת ואנחנו הגבנו ב"תודה". הדבר הגרוע באמת הוא שרוב הנשים לא מצליחות להשתחרר מהסטירה הזו, כי היא ניתנת להן בעיקר על-ידי נשים אחרות, שבשם הכוונה הטובה והרצון שכל הנשים ירגישו נהדר עם עצמן, משתפות בכל מיני טריקים שאת עושה – ברור – רק בשביל עצמך. אם תיקחנה שנייה לחשוב על כל אותם הטריקים, הרי ברור שהם בעצם בשביל כולם פרט לכן. אז בפעם הבאה שאתן רוצות לעשות משהו רק בשביל עצמכן, בחייאת, תעשו משהו שהוא באמת רק בשביל עצמכן. וצפי, תגידי לגיסתך שאיחלתי החלמה מהירה.

>> לטור הקודם שלי: תהיי אמא, אבל אל תיראי כמו אמא
>> הפדיחה של סיוון כהן מ"חדשות 10": זה יכול היה לקרות גם לנו