אין תמונה
מסתבר שאפשר להתחסד גם בלי להתפשט

אורית נבון היא כנראה התשליל שלי. פוליטית, חברתית, רוחנית, אופנתית (האישה מעידה על עצמה שהיא עושה שופינג בקסטרו בלבד), לעזאזל – היא בטח גם מעדיפה את הצד השמאלי של המיטה. מעולם לא הסכמתי עם אף מילה שעליה הייתה חתומה, וזה לא שהיא לא הרגיזה אותי קודם – אבל השבוע החליטה נבון לשחק בארגז החול שלי, ולדרוש מנשים שמתלבשות חשוף להפסיק להתפלא כשצובטים אותן בתחת. סורי נבון, שברת – שילמת.

מתנחמדת כתמיד, מיהרה נבון להצהיר בסוף השבוע כי היא זורמת עם הבחורות בבורקה כמו גם עם אלו בטנקיני, היא רק מבקשת להבהיר שהיא בריב עם מה שהיא מגדירה "המתפשטות המתחסדות". מי היא המתפשטת המתחסדת שמוציאה את נבון משלוותה? מדובר בבחורה שמשדרת מיניות ומעוניינת שיתייחסו אליה בכבוד, ומה יש לומר ליהירה שכזו מלבד – פחחח, או כמו שנבון מנסחת את זה "זה הרי מה שרצית, לא?".

נבון מתייחסת ל"לבוש זנותי" כקטגוריה אחידה וברורה, אבל מה זה, בעצם, לבוש וולגרי? בכמה סטנימטרים של מחשוף את מגיעה לגבול שטח ההפקר, ואיזו גזרה של ג'ינס משדרת שאת עושה את זה רק במיסיונרית? האם נבון מעולם לא קיבלה הערה סקסיטית כשממש לא התלבשה לכבוד האירוע? מי שמה לסווג בין מתחסדות-שרוצות-את-זה לבין בחורות-לעניין-שלא-מבינות-איך-זה-קרה-להן?

על פי האסכולה האפנתית של נבון נשים מתלבשות מתוך מחשבה מעמיקה וממושכת – על גברים. או שהן עובדות איתם ("יש כאן קודם כל רצון לתשומת לב גברית") או שהן עובדות נגדם ("רוצה שישימו לב לאישיותך המהממת? פשוט תתלבשי"). כך או כך, מה שאת עוטה על עצמך לא אמור לשייך אותך לחתך תרבותי, סוציואקונומי או אפילו גילי, הוא לא קשור לסגנון אישי ואיננו אמצעי לבטא את עצמך, אלא פשוט שיקוף של היחס שתeבלי או לא תקבלי ממי שרואים בך גם ככה סקס מהלך.

לכן נבון מתרגזת על נשים שלא "לוקחת אחריות". על מה? על אופן ההתנהגות הנגרם בגברים בהינתן חשיפה של כרבע משטח הפנים של שדיהן. באמת, בנות, קצת דרך ארץ. הצעד המתבקש הבא יהיה לדרוש מנשים הצועדות בגב זקוף לקחת אחריות על הטרדות והערות שלא היו קורות לולא היו מבליטות כך את שדיהן; נשים בעלות ישבן גדול יצטרכו פשוט לנסות ללכת בפישוק.

זה ההבדל העמוק ביני ובין נבון ושכמותה: מי שקראה טור וחצי שלי יודעת שאין קטגורית חריפה ממני כשזה מגיע לקביעת ערכן של נשים על בסיס מיני, אבל זו גם הסיבה שלעולם, אבל לעולם לא אטיל אחריות ולו על לחישה סקסיסטית – על הבחורה, ולא משנה מה היא לובשת.

נשים לא צריכות לחתור להסתיר את גופן כדי לקבל הערכה ויחס אנושיים, בדיוק כפי שאיננו צריכות לחשוף גופנו כדי להרגיש שאנחנו קיימות. מתי נתקלתן גבר שהושפל, ועוד מתוך הנחה שהוא מבקש את זה, בגלל איך שהתלבש?

מי שדורשת מנשים לקחת אחריות על התנהגות שאינה זו הפרטית שלהן –  או שמנסה לצאת אחד מהחבר'ה, או ששבויה עמוקות בקונספציות מדכאות, מגבילות ושקריות. במקרה של נבון, אני נאלצת להמר על האופציה השניה. להתייחס לבעיה חברתית רחבה ועתיקה כל כך, של יחס משפיל, אלים ומפלה כלפי נשים על בסיס גופן ומיניותן, ובמקום לקרוא לתיקון וחינוך מחדש של החברה, להאשים חזיית עור ופאה ורודה? וולאק נבון, מסתבר שאפשר להתחסד גם בלי להתפשט.

הטור של אורית נבון שהרגיז את ליטל