הבית הסולארי הראשון בגוש דן (צילום: יואב שניאור, חברת החשמל)
חשמל סולארי? לא אם אנחנו יכולים למנוע את זה | צילום: יואב שניאור, חברת החשמל

שוב מעלים את מחירי החשמל. שוב הציבור נאנק. ושוב עובר לסדר היום. שוב אותם תירוצים של חברת חשמל: הם בגירעון. צינור הגז התפוצץ. החורף קר. הקיץ חם. אנשים מעזים להשתמש במזגן כל שעות היום, אין ברירה, צריך לחנך אותם. צריך לאכול להם את הראש בתשדירים (שעולים הרבה כסף) כדי שיחסכו.

רגע, חושבים: הרי אם חברת חשמל רוצה להרוויח מחשמל, אז למה לה לבקש מאיתנו שנחסוך בחשמל? להיפך. אם אנחנו משלמים על זה הון, אז למה מבחינתם שלא נצרוך עוד ועוד חשמל? נפעיל עוד מכשירים ועוד מכשירים מיותרים, נמזג גינות, נחמם עננים, נייבש שיער לחתולי רחוב. הרי אחד מהתירוצים של אותה חברת חשמל, שפועלת במתכונת צפון קוריאנית, היא שהם בגירעון של, שימו לב טוב, 50 מיליארד שקל!

איך אפשר בכלל להיות בגירעון כשאתם החברה היחידה שמוכרת חשמל, ויש לכם שבעה מיליון לקוחות? התשובה ברורה. מאחר שאתם היחידים מסוגכם ופועלים בחסות המדינה, כמו ערוץ 1 לדוגמה, אתם מרשים לעצמכם להיות מושחתים ובלתי יעילים. ומי משלם את המחיר? המטומטמים. קרי, אנחנו. מילא אתם, כנראה לא איכפת לכם. אבל אני. אני!!!

חשמל מפלוצים?

ומה שבאמת מכעיס פה, זה שבניסיון נואש לייעל, הממשלה קיבלה החלטה לעודד יזמים פרטיים לייצר חשמל ירוק. החלטה גאונית וראויה. אבל מי תוקע מקל בגלגליה? חברת חשמל. מדינת ישראל בכלל והנגב בפרט הם שטח אופטימאלי לייצור חשמל סולארי. זה מתבקש, זה הגיוני, זה מוריד את התלות בנפט. אבל זה גורע מכוחה של חברת חשמל, לכן זה לא יקרה. לכן כל יצרן חשמל חייב למכור את תוצרתו לחברת חשמל ולא לצרכנים. יתרה מכך, יזמים שחתמו על חוזים עם חברת חשמל בדבר מחיר לקילו-ואט סולארי, נדהמו לקבל ביטולים והורדות מחירים בדיעבד. כלומר אחרי שהמשקיעים השקיעו, באה חברת חשמל ומשקיעה ומטביעה אותם.

אז שלא יבכו לנו שאין להם חשמל. אין לכם? שחררו לנו, שנתקין לוחות סולאריים. בנו סוף סוף תעלת ימים מים תיכון, צרו מפלי מים, נצלו את המצוק של מדבר יהודה שיפיק חשמל זול, נצלו את ים המלח שהוא הכי נמוך בעולם (ידעתם?). יש גם שבשבות רוח. יש כל מיני פתרונות. אבל היו בטוחים שגם אם תימצא שיטה להפיק חשמל מפלוצים של אזרחים שומרי חוק, גם אז חברת החשמל תתקע מקל באחורינו ותסתום את המשאב הזה. למה להם תחרות? למה להם לייעל?

לרגל הפסח, הבה נפסיק להיות עבדים של חברת חשמל. מילא שהם מחזיקים אותנו בביצים, אבל הם גם נותנים מכות חשמל.

>> הטור הקודם שלי: צמצום הבגרויות לא יעזור
>> אביב לביא: שר האנרגיה לא מתכונן למשבר החשמל