עכשיו זאת מלחמה. זה לא ויכוח, זאת לא התפלפלות, זה בטח לא משחק. 300 רבנים, הקרם דה לה קרם, הודיעו אתמול חגיגית כי הם תומכים בזכותו של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי ואחד מאנשי החינוך הבולטים בציבור הדתי, לקרוא לי ולחברי בקהילת הלהט"ב "סוטים". יש ביניהם מנהל בית ספר, רבנים של ישיבות תיכוניות, ראש בתי המדרש לבוגרי צבא, אינספור דמויות מופת שמחנכות בני נוער ורוצות להחזיר עטרה ליושנה.

הרבנים התאגדו במהירות. תוך ימים ספורים הם התייצבו שכם אל שכם כדי להבהיר אחת ולתמיד: חשוב שהרב לוינשטיין יאמר את דבריו. אינני זוכר מתי בפעם האחרונה התאחדו רבנים וחתמו יחד על מסמך כה דרמטי. הם בטוח לא עשו את זה כשהתברר שהרב מוטי אילון הוא עבריין מין מורשע, שחיבק עשרות בני נוער חיבוקים ארוכים מדי. הם לא נזעקו כשהתברר עומק האסון: איש רוח ותורה בכיר, שבמקום לצאת מהארון הושיב לאורך שנים נערים על הברכיים עד שהגיע לסיפוקו. הם אפילו לא עשו חשבון נפש. להפך, רבים מהם יצאו אז נגד פורום תקנה שהעז "לכבס כביסה מלוכלכת בחוץ". אבל עכשיו הם כבר לא יכולים לשתוק.

המסמך הזה הוא לא רק שיא חדש, הוא הכרזה על מלחמת עולם. זה התחיל עם הרב של העיר באר שבע בסוגיית מצעד הגאווה בעיר ("לא יתקיים מצעד מול בתי כנסת", "יש גבול לחופש הביטוי"), המשיך עם המיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי אייל קרים ("היחס להומו צריך להיות כאל חולה או בעל מום") והרב של רמת גן ("הומואים הם נכים שצריכים טיפול פסיכולוגי") והגיע לשיא בדברי הבלע של הצורר מעלי. עכשיו כבר אי אפשר להגיד שזה מקרי, שזה חד פעמי, שאלה עשבים שוטים. שנה אחרי שהאפיפיור, נציג הכנסייה הקתולית השמרנית, התחיל בתהליך מבורך של בקשת סליחה מהקהילה הגאה על פשעים שביצעה נגדה הכנסייה, התעוררו רבני ישראל והחליטו שחייבים לצאת למלחמה נגד האנשים שהורסים להם את החיים.

"מי קורא להם רבנים?"
התגייסו כולם בשבילו. הרב יגאל לוינשטיין | צילום:

אולי גם דברים שאמרו רבנים צדיקים כמו הרב לאו והרב שרלו הפחידו אותם. הראשון האשים את לוינשטיין בניסיון התאבדות של צעיר דתי, השני הכריז שישתתף במצעד כמחאה. הרי הרבנים ברשימת ה-300 חיים בקהילות שבהן משפחות לא מעטות שבניהן ובנותיהן שייכים לקהילה הגאה. הם יכולים להילחם בי עד מחר, אבל אני חלק מהם, מהמשפחות שלהם, מהשכנים שלהם, מהאנשים שבאים איתם במגע. כל יום יצא מהארון עוד להט"ב שנולד למשפחה דתית. וככל שיהיו להם יותר ילדים, ככה יהיו אצלם יותר להטבי"ם. זאת האמת, והם לא יוכלו להילחם בה.

תתעדכנו, השנה היא 2016

בערב צלצל אלי חבר שמצוי בקשר טוב עם העולם הדתי. הוא ניסה להסביר לי שזה מכתב מפויס, שאין בו את המילים "נטיות הפוכות" ו"סוטים". שלא כתוב בו שמשפחה היא רק גבר ואישה. הוא טען שהמכתב הוא בעצם צעד גדול קדימה. הקשבתי לו ברוב קשב והסברתי לו שאם ככה, הם מתקדמים הרבה יותר מדי לאט. שבשבוע שבו רב חשוב קרא לי "סוטה", אין דרך שהמכתב הזה ייחשב בעיניי לסוג של התנצלות. שמי שמזהה בו התנצלות, פשוט חי בלה לה לנד. מצד שני חשוב לי להדגיש: ליבי עם הלהט"בים הדתיים, הרי הם אלה שאוכלים אותה באמת, ואעשה כל שביכולתי להקל עליהם. אם הם יבקשו, נמתן את הלהבות.

בינתיים, בזמן שבמדינות המערב יותר ויותר פלגים יהודים מוצאים דרך לקבל את הקהילה ובניה, החליט הרב לוינשטיין שהרבה יותר מתאים לו הכיוון של החרדים הקיצוניים. מכתב הרבנים, שרק מחזק את דבריו, הוא מכתב שמיועד לקהל החילוני, והקהל הזה אינו מעמיק בתורה ואינו מבין פלפולים. הקהל הזה קורא כמוני את המכתב ורואה בו תמיכה בדאעש.

זה לא סוד שאחוז גדול מהצעירים המתאבדים עושים זאת בגלל הפחד מגילוי הלהט"ביות שלהם. ואיפה הם מתאבדים? בעיקר בעולם הדתי השמרן יותר. אין בעיניי הבדל גדול בין מי ששלח את הטרוריסט המטורף לרחובות ניס לבין מי ששלח את שליסל למצעד הגאווה. ואין בעיניי הבדל בין רוצחיה המטורפים של דפנה בן ציון ז"ל לבין מי שירצח בקרוב מאוד הומואים ולסביות בשם הרב שקבע שאנחנו סוטים. יקראו לזה "תג סייל מיוחד להומואים". טרור הוא טרור, ומי שמסמן ציבור שלם מעודד את הרצח הבא.

השנה היא 2016. ברוב מדינות העולם הנאור מקבלים אותי ואת חברי לקהילה ולומדים להבין שאין שום שוני באהבה שלנו, במשפחה שלנו, ברצון שלנו להוליד ילדים. ברוב מדינות המערב גם הממסדים הדתיים מבינים שעליהם להתקדם עם הזמן. יש הרבה נושאים שבהם הממסד הדתי צריך להתעדכן. אני מזכיר שמשכב זכר אינו חמור יותר מחילול שבת או מאכילת חזיר, ועובדה שעם זה כולם חיים בשלום, שלא לומר בהבנה ובהסכמה. 300 רבנים לא כתבו כבר הרבה שנים כתב גינוי לישראלים שנוסעים בשבת לים או הולכים לכדורגל.

ארכיון (צילום: דו"צ)
גם הם סוטים? חיילים הומואים | צילום: דו"צ

אבל הם מרגישים שהם צריכים לגבות את זכותו של לוינשטיין לומר את דבריו. או הו, חופש הביטוי. את מה הם מגבים? לא רק את האמירה שאני סוטה, אלא גם את האמירות שנשים נחותות מגברים; שאסור להיזהר במלחמה מלהרוג נשים וילדים של ערבים; שאסור לראות תיאטרון. לדעתי לוינשטיין עצמו וחבריו המתנחלים הקיצוניים גם מתנשאים על מזרחיים. מזכיר את פרשת אלי אוחנה, שכולם כל כך הדחיקו. ובואו נלך עוד צעד קדימה: אם תספרו לי שהחברים של לוינשטיין מהמכינה מתכננים הפיכה צבאית, גם זה לא יפתיע אותי. מי בכלל צריך את כל המכינות הקדם צבאיות האלה שבהן מלמדים נערים דתיים שחוקי הצבא נחותים מחוקי הרבנים?

אני לא יודע מה הייתה כוונת מארגני המכתב, אבל אני קורא בו רק שנאה כלפיי וניסיון לסמן אותי באות קין. ולא רק אותי, הרי אחרי שיגמרו איתי הם יטפלו בשאר החילונים. לכן אני בעצם לא באמת מתרגש מהאנשים שרוצים להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה שאין בה סוטים. למזלי הטוב, גם אצלם כל ילד עשירי יהיה סוטה. סוטה מהמם.