מאוד קל ללעוג למגישי התביעה הייצוגית נגד סיה. ישראלים עלובים שנעלבו שבאה אורחת ולא אמרה "שלום תל אביב, אני מתה עליכם". אפשר גם לבוא אליהם בטענות על זה שהיה אפשר "לרשום" בגוגל ולבדוק לפני שקונים כרטיסים. סיה מופיעה עם המופע הזה בכל העולם, זה הדיל. אז למה בכל זאת אני חושב שהם צודקים ושהתביעה הזאת היא מצוינת?

אספר לכם סיפור. לפני שבועיים נפתחה לי איזו הלוואת בלון שלקחתי כשקניתי את המכונית שלי. מאחר שאני נוסע בהונדה והם עובדים עם חברת מימון שעובדת עם בנק המזרחי, ההלוואה הייתה דרך הבנק המנסה להיות סקסי. כנראה שלא שמתי לב למכתב שהודיע על כך, ויום אחד הופ, אוברדראפט ענק בחשבון. ההלוואה נפרעה כולה בבת אחת. צלצלתי להונדה, היו הכי נחמדים, צלצלו חזרה אנשי חברת המימון, אמרו תשלח חזרה את ההלוואה, נסדיר שוב תשלומים חודשיים, הכל סבבה. לקח לי כמה ימים להחתים את הטפסים ולשלוח בפקס, שהרי למי יש עוד בבית פקס, וחשבתי שהכל בסדר. אבל ליתר בטחון שאלתי אם השבועיים האלה עלו לי משהו.

ולא תאמינו. התברר שאופס, תוך חצי חודש ההלוואה צברה ריבית של 350 שקל. 350 שקל בחצי חודש! תודה רבה באמת. מה זה פה השוק האפור? לך תבין. עכשיו, אני יכול להתחיל מסע סיזיפי של לצלצל לדובר הבנק, ולעשות פרצוף של אחד שכותב ב-mako, ולדרוש את הכסף בחזרה. ויכול להיות שזה גם יצליח לי. אבל ברור שהכי קל זה פשוט לשלם להם, כי אם זה יעמוד שם, זה בטח יהיה 500 שקל בעוד חודש. אבל זה מרגיז. כי אני לא מול משפחות הפשע והרשע, אנחנו בבנק המזרחי! זה בנק עם כיפה! בנק שמאמין באלוהים. ועם הפרסומות הלוהטות של דביר בנדק שמבטיחות לך שזה בנק פאנקי! אז איך זה שהם גונבים לי 350 שקל על שבועיים? אני יכול לדמיין איך אדם מעט יותר טרוד ממני מוצא את עצמו בעוד שנה חייב לבנק את כל הרכב.

את הסיפור הנוגע ללב הזה אני מספר לכם כדי להזכיר שבעולם הנוכחי, כולנו נמלים קטנות מול הממסדים הגדולים. סיה ומפיקי המופע שלה בארץ למשל, הם גוף גדול, שלך תתעצבן עליהם ועל ההופעה. ומה, תוציא קיטור בפייסבוק? אז דווקא תביעה ייצוגית היא כלי נהדר. ילמדו כולם שאי אפשר להשתין על כולם מהמקפצה. גם לא אם את ריהאנה או סיה או ולדימיר פוטין. טוב הוא יכול, אבל לפחות אנחנו לא אזרחים שלו.

אנחנו דווקא לא כאלה קטנוניים

ועכשיו להסבר בהרחבה. יש לכוכבים מהסוג כמו ריהאנה, ביונסה ואדל שני סוגי מופעים: "מופע מלא" ו"מופע פסטיבלים". ה"מלא" זה כשקנית כרטיס רק לאותו אמן, וזה אומר מופע יותר ארוך, עם במה יותר מושקעת, יותר רקדנים וכו'. "מופע פסטיבלים" הוא מופע של שעה עד שעה ורבע שבא כחלק מפסטיבל מוזיקה. זה מופע שהוא חלק מיום שלם של מופעים, שכולם על אותה במה, ויש לו אופי קצת אחר. אז נכון שבאפריל השנה סיה נתנה את המופע שנתנה בישראל בפסטיבל הנחשב "קואצ'לה" ואפילו בויקיפדיה כתוב שזה זכה לתגובות נפלאות. אבל זה בדיוק כל ההבדל בין קהל דלוק שלא זוכר איזה יום היום, לבין עשרות אלפים שהתקלחו, יצאו מהבית ובאו לפארק הירקון במיוחד בשבילה.

סיה בפארק (צילום: אביעד זיסמן,  יחסי ציבור )
יעבוד נהדר בסוזן דלל, לא בפארק הירקון. סיה | צילום: אביעד זיסמן, יחסי ציבור

גם כשריהאנה הגיעה בפעם האחרונה לארץ זה היה עם "מופע פסטיבלים", ולכן הבמה לא נראתה כמו בפעם הקודמת שהיא הייתה כאן. היו פחות רקדנים ופחות תלבושות. אבל הקהל הוא בהחלט סלחן. אם היא הייתה "נותנת הופעה" איש לא היה מתמרמר על הפנסים שלא הגיעו לארץ. מה גם שברוב ההופעות, כולל המופע הזכור של U-2, המרחק של ישראל, שאינו מאפשר הגעה עם משאיות דרך היבשה, גורם לכך שזה תמיד קצת פחות ענק מאשר באירופה או באמריקה. ואנחנו באמת לא קטנוניים. כשבא בוב דילן עם מסכי וידאו עלובים, בלי קלוז-אפים, ושר כרגיל מלא שירים שאיש לא מכיר, הקהל לא התמרמר. זה בוב דילן. סיה היא זמרת פופ, עם להיטי מצעדים. עם כל הכבוד, זה שהיא החליטה להתחפש ללורי אנדרסון זה נחמד, אבל מעט פאתטי. מתוך השעה הקצרה במשך חצי ממנה די השתעממתי.

יותר מזה. הקהל שקונה כרטיס למופע בפארק זכאי להניח שזה מופע מושקע ומספק. הוא לא חייב לבדוק באינטרנט ולהבין מה בדיוק סדר השירים. אנשים מניחים שמופע של זמרת פופ עם להיטי ענק ייתן תמורה מלאה לכסף הרב שהם ישלמו, ומה שניתן בפארק הירקון היה רחוק מתמורה מלאה. קודם כל, מופע של שעה הוא משהו שצריך לגבות. עם כל הכבוד לאליעד ומרינה מקסימילאן, המפיקים היו אמורים להביא לפארק מופע פותח מחו"ל, שיכול להיות חלק מהפוסטר, איזה הרכב עם להיטי פופ. אולי יותר צעיר וטרי, אבל שיהיה ברור שכולם מבינים ששעה זה לא מספיק.

מעבר לזה, הסידור הזה שמסכי הוידיאו מקרינים קטעים מקליפים שבהם מופיעים רקדנים מחליפים זה כבר ממש מגוחך. אצל רבים, ובמיוחד אצל בני נוער, מאדי זיגלר הרקדנית מהקליפים היא כוכבת בזכות עצמה. הרעיון שאתה מראה אותה בקליפים, אבל על הבמה רוקדת מחליפה, זה כבר עובר את גבול הטעם הטוב. מה גם שסיה באה עם פלייבק מוזיקלי מלא. אז נכון שבכל ההופעות הגדולות כיום, בגלל התיאום עם הוידיאו והתאורה, הכל בעצם מתוכנן מראש וממוחשב, ועדין יש עניין של מידתיות. גם בלי תזמורת, גם רקדנים מחליפים, גם שעה. זה כבר יותר מדי.

ראבאק, את זמרת פופ, לא להקת בת שבע

ועוד לא אמרנו כלום על העניין האידיוטי עם הפאה. אני מודה שמראש הלכתי להופעה מעט סקפטי, היה לי חשד שזמרת מכוסת פנים, שעומדת מאחור ולא זזה, זה קצת בעייתי. אז עם כל הכבוד לסיה והאמנות שלה, מישהו היה צריך לקחת בחשבון שבפארק ענק זה לא יכול לעבוד ככה. אולי בסוזאן דלל ואפילו בהיכל התרבות יש במופע כזה עוצמה. אבל לא בחום מהביל של פארק, מול קהל שרוצה לצרוח מלוא גרון "I'm gone swing..". אני כבר לא אכנס לזה שסיה קצת חיה באילוז' כי להיטי הפופ שלה, מושלמים ככל שיהיו, ממש לא מחזיקים מופע ארטי עם יומרות. ראבאק, את זמרת פופ, את לא להקת בת שבע. יוצא שהתחושה של חלטורה, או לפחות אי התאמה בציפיות, היא בהחלט הגיונית והקהל זכאי להתמרמר.

אני לא חושב שהמפיקים הם חלטוריסטים או רמאים. להפך. האירוע היה מופק נכון, האצטדיון היה לא רבב, הסאונד היה מעולה. אבל כשאתה מארגן מופע ענק כזה, צריך לחשוב קצת יותר. בכל זאת, חלק מהקהל משלם יותר מאלף שקל לכרטיס, ולכן אתה צריך לקחת בחשבון את כל הנתונים. לפי "ערב טוב עם גיא פינס" סיה עצמה גבתה שני מיליון שקל, וההכנסות מהמופע היו בסביבות 16 מיליון, כך שכולם עשו שם רווח יפה מאוד.

המפיקים יכולים כמובן להתחפר מאחורי עורכי דין, אבל הם יכולים גם לעשות מעשה. אם הם היו מחליטים לקחת חלק גדול מהרווחים שהצטברו ולחלק אותם בין רוכשי הכרטיסים, זה היה יותר מאשר צעד בונה אמון והגון, זה היה מבטיח להם תהילת נצח. אני לא קטנוני. שייקחו לעצמם משכורות יפות ויפצו את עצמם על העבודה ולקיחת הסיכון, אבל שיוותרו על "המכה". הרי המופע הזה תוכנן לאמפי ראשון, הקהל שהגיע היה גדול לפחות פי ארבע מהצפוי. יש שם הרבה כסף. אז בואו, תהיו ישרים.

זה כמובן יפרק את התביעה הייצוגית ויהפוך את המפיקים לגיבורי היום. אם זה לא יקרה, אז גם אם התביעה הייצוגית נראית קטנונית, זה טוב מאוד שהיא תתנהל. שיהיה ברור שהקהל היום יודע להתארגן ומגיע לו שיחשבו עליו ברצינות. נגד הבנקים אנחנו עדין לא מצליחים להתאגד, אבל לפחות מול מופע חד פעמי כן. ולסיה עצמה אני רוצה להגיד: מתוקה, יש לך פחד קהל, תופיעי בחינם (או בסכום מינימלי) ואז נכבד את כל המצוקות שלך. בעד 1000 שקל, פאה, וידאו מזויף ושעה קלה, זה ממש חרטה.