חן טל (צילום: מתוך פייסבוק)
יכולה להשתנות - ולשנות גם אותנו. חן טל | צילום: מתוך פייסבוק
על חן טל שמעתי בפעם הראשונה לפני ארבעה חודשים. שמה עלה בשיחה על אינסטגרם עם האחיין שלי, בן 15. "אתה לא יודע מי זאת?" הוא שאל בתדהמה, "כל הילדים מעריצים אותה". הצצתי מיד בתמונות, ולא היה צריך הרבה דמיון כדי להבין למה כל הנערים המתבגרים בישראל חולמים עליה כרגע. חן טל מעלה מידי יום תמונה פרובוקטיבית, שבה החזה השופע שלה כמעט חשוף. היא בחורה רגילה, לא יפה במיוחד, ולכן התמונות שלה נראות אמיתיות. ברור שהן לא עברו פוטושופ. מי צריך אתרי פורנו כשיש את חן טל באינסטה?

התחלתי להציץ גם בתגובות. מתחת לאחת התמונות, דווקא אחת מהיותר צנועות, שבה היא לבשה שמלה כחולה צמודה, כתב מישהו "חן, אני יאנוס אותך". הכי פשוט והכי ישיר. מיד עברתי לעמוד של המגיב. ילד ששמו הפרטי, כמה סימבולי, הוא גל. אני מניח שהוא לכל היותר בן 14. נער אם תרצו. נער צעיר שהתגובה שלו לתמונה של חן טל, או חנטל כפי שהיא נקראת בפי יודעי דבר, הייתה המשפט שהוא הגרוע מכולם, אבל גם האמיתי שבהם.

אין תמונה
התגובה המזעזעת של גל. ולא בגלל העברית
מה כבר יכול ילד בן 14 לחשוב על חן טל? הרי הוא לא חושב שהיא תצא איתו לדייט. הוא גם לא מעריץ איזו תכונת אופי מיוחדת שלה. הוא נער בגיל של התפרצות ההורמונים והוא הבין, איפשהו, שהדרך לקבל את מה שהוא רוצה, מדמות כה מפורסמת, תהיה רק בכח. האמת היא שברגע הראשון זה נראה לי נוגע ללב, עד שהבנתי שזה מאוד מאוד לא מצחיק. השבוע חיטטתי שוב בתגובות לאותה תמונה. יש שם 3,180 לייקים ועוד 95 תגובות, מעבר לתגובה של הנער גל. גם חלק מהתגובות האחרות מכילות הצעות מיניות, לצד נאומי הגנה מצד נערות שקוראות לחנטל "אל תשימי לב אליהם".

ליהיא גרינר, גרסת האקסטרים

חנטל לא טרחה חס וחלילה למחוק את התגובה הזאת. 68 אלף צעירים עוקבים אחריה באינסטגרם, ואין לה זמן לבדוק אותם באופן פרטני. מה גם שבמסגרת סיכומי השנה, הפעילות שלה עלתה מדרגה. היא הופיעה בהמון כתבות, בהמון משאלים, ומתברר שהיא אחד מהשמות הכי פופולריים בגוגל. ברגע השיא שלה היא הופיע אפילו אצל גיא פינס. על פי ראיון שנתנה לפני שבועיים כאן במגזין סוף השבוע של mako, אני מבין שהיא כבר בשלב שזה מפרנס אותה. מיחצנית מסיבות פרובוקטיבית, היא הפכה למיני סלב שמגיעה לאירועים תמורת תשלום כדי להצטלם עם צעירים.

חן טל (צילום: מתוך פייסבוק)
מתי מרב מיכאלי תזמן אותה לשיחה? | צילום: מתוך פייסבוק
עכשיו אתם יכולים כמובן לומר, מה ההוא פתאום מתעורר? הרי בעולם החדש שבו כל אחד רוצה להיות מפורסם, או לפחות בעליהם החוקיים של אלף לייקים, קיומה של חן טל הוא רק מתבקש. לפני שנתיים עוד דנו באינטנסיביות בשאלה כיצד ליהיא גרינר, יוצאת האח הגדול, מצליחה להחזיק התעניינות תקשורתית שמבוססת כולה על כלום, כפועל יוצא על הדיון באנשים שמתפרסמים בזכות השתתפות במשחק טלוויזיה, שבו אין הם צריכים להפגין שום כישור בעל ערך אמיתי. והנה מגיע השלה הבא.

רציתם משהו שאפשר לקרוא לו בשם? אז קבלתם את חן טל, בחורה שמוכרת ברשת זוג ציצים מפואר ומראה של נערת ליווי. כולם כמובן מזדעזעים כשמתרחש מקרה של אונס, ובמיוחד אונס קבוצתי, ובמיוחד אונס קבוצתי של נערה בת 12. הבעיה היא שכאשר זה מגיע כבר לאונס עצמו, כל מה שנותר הוא להפעיל את המשטרה ובית המשפט. השאלה היא אם לא יהיה יותר אפקטיבי להתמודד עם הנוער הישראלי ועולם התוכן שלו דווקא בעזרת חנטל.

_OBJהראיונות איתה מלאים בקלישאות הרגילות "אף אחד לא מנצל אותי", "לא אכפת לי מה אומרים עלי", "אני יודעת מי אני", "אני יודעת שאני לא פרחה/שרמוטה/השלם את החסר". אבל חנטל היא בחורה לא טיפשה. היא יודעת שהפרנסה שבחרה לעצמה, היא לא תמימה. היא מבינה שתהילתה הנוכחית בנויה על כך שהיא מגרה בני נוער צעירים, באופן שהוא על גבול הלגיטימי. זה חוקי, זה קורה בכל מקום, אבל זאת צרה צרורה.

למה לעיתון הארץ מותר ולחנטל אסור?

קשה להאשים את חנטל במשהו כשהאוויר כה רווי בדימויים מיניים. או כשמולה ניצבת מיילי סיירוס, ועושה את אותו דבר רק באופן הרבה יותר זוהר, ופחות אישי. אני מניח שבאמריקה מוחקים ישר את התגובות של נערים כמו גל שחשים צורך לאנוס את מיילי סיירוס. לא שזה משנה במשהו. אין דרך להאשים את חן טל שהיא לא מוסרית, בלי לצאת פתטיים. היא תנפנף מולנו חזרה, ובצדק, בפרסומת האחרונה של עיתון הארץ ובעוד אלף דוגמאות.

כן, כן, חנטל היא טיפה עכורה בים של הום פורנו וטווירקינג. ועדין נדמה לי שהמקרה שלה הוא מקרה מבחן מעניין. אילו הייתי למשל מרב מיכאלי, או כל אדם אחר שמקדיש חלק גדול מחייו לעניינים האלה, הייתי מסמן את חן טל כמטרה. הייתי מנסה לייצר איתה דיאלוג ולהסביר לה כמה מעוות מה שהיא עושה. מאחר שאני מתרשם שחן טל, היא בסך הכל עוד בחורה אבודה, שרוצה רק חום, אהבה ולגיטימציה, אני משוכנע שהיה אפשר להפוך אותה בזמן לא ארוך, לשגרירה של ההפך הגמור.

כלומר בתהליך לא מורכב מידי, ולא כואב, אפשר לדעתי לגרום לחן טל למהפך של 180 מעלות בחייה, ולהפוך אותה לאחת שתסביר לבנים ובנות נוער בכל הארץ, מדוע להתרוצץ עם החזה בחוץ ולהצטלם בתנוחות מגרות על ארבע, זה בדיוק מה שילדות בנות 12 לא צריכות לשאוף אליו. זה לא ישנה את העולם, אבל זה יהיה מאוד סימבולי. וצעד שעשוי להיצרב בתודעה של דור שלם של צעירים וצעירות. איכשהו יש לי הרגשה שבמקרה של חן טל, אפשר לעשות תיקון, ושהתיקון הזה יהיה משמעותי. צריך רק מתנדב שיתאהב בקונספט. אני משוכנע שזה בר ביצוע ושזה יהיה משמעותי ומרהיב. אבל אולי אני סתם נאיבי.