שלום לך בני גנץ.

בדיוק לפני שבוע צעדתי לקלפי שליד ביתי והצבעתי עבורך. בסתר ליבי קיוויתי שמשהו יקרה הפעם ותצליח בסוף להרכיב ממשלה בישראל. באופן כמעט לא ייאמן, יש כרגע סיכוי לא רע שבאמת תקים בשבועות הקרובים ממשלה בישראל. אם תוקם כאן בקרוב ממשלה חדשה, בעזרת 62 חברי הכנסת שאינם מעוניינים יותר בשלטונו של בנימין נתניהו, ייתכן שסוף סוף נצא מהסיוט הזה שאליו סחרר אותנו נתניהו בשנה האחרונה.

אלא שבבחירות האלה קרה עוד משהו. המיעוט הערבי בישראל, לקח את גורלו בידיו ויצא להצביע. 15 מנדטים קיבלה הרשימה המשותפת, וגם כ-20 אלף קולות של יהודים, שהרגישו שהגיע הזמן לשנות את המשוואה הרואה בערבים סוג של אויבים במקרה הטוב וסתם אזרחים סוג ד' במקרה הרע. לא הצבעתי ולא אצביע עבור המשותפת, כי תמיד האמנתי שאנשים צריכים לשנות את גורלם בעצמם, והנה הם עשו את זה. ואני חושב שהגיע הזמן להגיד בקול רם: הערבים הם אזרחים כמונו בישראל. שווי זכויות, פרטנרים לחיים משותפים, תקרא לזה איך שבא לך.

כמובן שאפשר להתחיל ללכת אחורה, להביט אל ההיסטוריה ולצקצק על מה עשינו להם וזה, אבל האמת היא שרק בשנים האחרונות הערבים באמת הפכו לחלק מישראל והתערו בכל מקום. אם זה בבתי חולים, שם יש המון רופאים ורופאות, ואם זה בבתי קפה, בחנויות גדולות, במשרדי ממשלה. בכל מקום אתה פוגש ושומע כיום ערבים, עם מבטא או בלי, והם באמת חלק מהמרקם הישראלי. והנוכחות הגוברת הזאת ברחובות המשותפים, או יותר נכון ברחובות שהיו פעם יהודיים, הייתה צריכה להתפוצץ מתישהו, והנה זה קרה.

איימן עודה (צילום: רויטרס)
איימן עודה ביום הבחירות | צילום: רויטרס

אז נכון, בל"ד הם מאוד קיצונים. אבל ההתמקדות בבל"ד היא סתם נבזית. איימן עודה ואחמד טיבי הם לא אויבים ולא פושעים, בטח לא מחבלים, הם אזרחים מעולים של ישראל, והגיע הזמן להגיד את זה בקול רם.

מה שאני מנסה לומר הוא: בני היקר, תחבק את הערבים. אל תעשה כזה פרצוף שאתה "נאלץ", וש"היית יותר שמח בלעדיהם, אבל אין ברירה". לא. אם אתה רוצה באמת לנצל את הרגע הזה בזמן לעשות מעשה היסטורי, פשוט תגיד את האמת. הערבים הם אזרחים שווי זכויות בישראל, ולכן כיף גדול שגם הם יישבו בממשלה. הם בטוח לא יהיו יותר סקטוריאליים מליצמן. הוא ומפלגתו, והרבנים הזקנים שמנהלים אותה, מתעניינים רק במגזר של עצמם באופן כמעט פושע. אני בטוח ששרים ערבים יהיו הרבה יותר ממלכתיים. בואו נגיד, אף אחד מהם לא ינסה לסייע לפדופילית מורשעת להתחמק מעונש.

אחמד טיבי יהיה שר בריאות מעולה. איימן עודה יהיה שר חינוך מצוין. לא יזיק קצת לטלטל את התפיסות הישנות. כן, ערבים הם סתם בני אדם כמוני וכמוך, אתה יודע את זה. ואם לא בא לך שטיבי יישב בבור בקריה עם הרמטכ"ל לתדרוכים, אני מניח שתמצא דרך לעקוף אותו. אם כי עד עכשיו ישב שם החייל האמיץ סמוטריץ' ואני לא בטוח מי רואה לנגד עיניו את טובת ישראל כולה באופן יותר הגיוני. אבל בסדר, תגיד שזאת אמירה קיצונית מידי, אני מוכן לצבוט לסמוטריץ' בלחי ולהגיד לו שהוא חמוד. גזען, להט"בופוב, שונא ערבים והומואים, אבל חמוד. בני, אני באמת יותר סומך על אחמד טיבי מאשר עליו. מה לעשות.

אני פונה אליך, אבל ברור שאני מדבר גם אל החברים שלך להנהגה יאיר לפיד, בוגי יעלון וגבי אשכנזי. אתם שלושה רמטכ"לים ותל אביבי גאה אחד. מי יכול עליכם? לא משנה מה יצייצו נתניהו וחבורת המשונים שמקיפה אותו. אתם תרמתם מספיק בעבודה כדי שיהיה לכם אומץ לעשות שינוי אמיתי. חבקו את ערביי ישראל, הושיבו אותם לצדכם בממשלה. זאת לא תחילת הסוף, להפך, זה צעד גדול ויפה קדימה, לקראת שוויון אמיתי בישראל הדמוקרטית והיהודית בין הרוב למיעוט. בני, אתה לא נראה לי פחדן, אז אל תפחד. תעשה מעשה, זה יטיס אותך לספרי ההסטוריה. ובצדק.