בואו נעשה סיכום ביניים קצר. מהי תכנית החדשות הוויראלית ביותר לשנת 2016? ללא ספק, "חמש עם רפי רשף". תוך חודשיים הצליחה התכנית הזאת ליצר ארבעה אייטמים ששרפו את הרשת בישראל, כשהראיון עם הפקח פנחס ג'ינו בכינרת הביא יותר ממיליון צפיות ואינספור דיונים סוערים. האם זה מקרה? האם זו בסך הכל עבודה טובה של עורך? ניצול הזדמנויות או כיוון חדש שהצליח?

הסרטון הראשון פורסם בתחילת מרץ. רפי רשף שוחח עם סגן השר ירון מזוז על הביקור שלו בבית של תא"ל אופק בוכריס המואשם בהטרדה מינית. על השאלה של רשף "האם אתה מכיר אותו?" ענה סגן השר "אני הייתי רוצה לדבר על גופו של עניין". יותר מ-250 אלף איש צפו בסרטון הזה.

חודש אחר כך הגיע הראיון עם חברת הכנסת נאוה בוקר מהליכוד. הח"כית יצאה בקריאה לחון את החייל אלאור אזריה. בראיון התברר שבוקר אינה מכירה את פרטי התחקיר הצה"לי, ושאין לה תשובה טובה לשאלה מדוע למשל יצא נגדו שר הבטחון. בוקר השתתקה לרגעים ארוכים, באופן שהבהיר שמעבר למילים "הילד של כולנו" ו"אני מדברת מהלב", היא לא התעמקה בפרטי המקרה. 130 אלף איש ראו את הסרטון הזה.

אחר כך רשף צלצל לאשתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', רוויטל, ודיבר איתה על הציוץ של בעלה בעניין חוסר הרצון שלה לשכב בבית החולים לצד יולדת ערבית. את השיחה הזאת כבר אפשר לכנות מכוננת, שכן מזמן (ואולי מעולם) עולם לא נערכה שיחה כה גזענית, באופן נון-שלנטי עם אישה של חבר כנסת מרכזי. האופן שבו הסבירה סמוטריץ' את תפיסת העולם המעוותת שלה הוא חסר תקדים, והסרטון עצמו שזכה "רק" ל165 אלף צפיות, זכה לאינסוף תגובות, כמעט מכל אדם שמכבד את עצמו בישראל.

ואז הגיע הראיון עם הפקח בכנרת. פנחס ג'ינו, בחור חמוד במיוחד, שתפקידו לעודד את הנופשים בכנרת לשמור על הניקיון. ג'ינו ניסה להסביר לרשף מה הוא עושה, תוך כדי שסביבו חבורה של בני נוער עושים פרצופים למצלמה. הראיון הזה שבר כבר את כל השיאים: יותר ממיליון איש צפו במה שהפך לשיחת היום, גם מכיוון שהדיון פילג שוב את הציבור סביב שאלת הדיון במושג "ערסים", שהתרגמה לשאלה האם הילדים המיזרחיים האלה חמודים או מגעילים. לזכותו, או אולי למזלו של רשף, כוכב האירוע עצמו פנחס ג'ינו היה גם הוא ממוצא מזרחי, דבר שקצת ערבב את הדיון ומנע ממנו מלהפוך לקו שבר ומלחמת עולם במלחמת העדות.      

בתור התחלה, יש בזה משהו אופטימי. אחרי כמה שנים מנומנמות, שבהן היה נדמה לפעמים שרשף מגיע לעבודה רק כי הוא צריך, לפתע הוא הסיר מעליו את קורי העכביש ותוך שנייה הפך לצעיר ממזרי, שצד אייטמים ואז בלשון מיומנת מפיל את הקורבנות שלו בלי שהם בכלל מבינים מה קרה להם. רשף, שדרן עתיר נסיון, שומר על פני הפוקר שלו וההבעה המרוחקת-מהורהרת כמעט בכל מצב. גם כשראיין את חברת הכנסת מרב מיכאלי בעניין איילת זורר, והיא החזירה לו בשאלה "ומה אם יודיעו שהגיע הזמן לרענן אותך?" הוא ענה בלי להתבלבל שגם הרגע הזה כנראה יגיע. למעשה היחיד שהצליח להוציא אותו מעט משיוווי משקל היה רני רהב, שבמסגרת הראיונות בסדרה "רפי רשף אינטימי" דיבר אותו מעט על "להיות רפי רשף".

אז מה קרה לרפי רשף? האם זה מקרה? או שרשף ואנשי המערכת שלו הבינו שבעידן החדש כדי לבלוט, צריך לטמון מלכודות. כבר בשיחות עם ירון מזוז ונאווה בוקר, היה לגמרי ברור שרשף מקווה שאין להם מושג על מה הם מדברים, או מה משמעות מעשיהם, ושכל מה שדרוש לו זה ריכוז וקור רוח. במקרה של סמוטריץ', ברור כי בתחילת השיחה המרואיינת כלל אינה מבינה שזו שיחה לציטוט. ההחלטה שלה לזרום עם השיחה התקבלה באופן ספונטני.

בכנרת כבר העלו רשף וצוותו את העניין לכדי אמנות. אם בעבר ראיון מהסוג הזה שבו הקהל מאחור מפריע, היה נקטע ומקוצר, במקרה הזה היה ברור שרשף ממש מתענג על הדחקות של הצעירים, ושהראיון הטפל נמשך רק כדי שאפשר יהיה לקבל מהם עוד תגובות קיצוניות. כמעט אפשר היה לשמוע את העורך צועק לאוזנו "תמשיך, תמשיך, זה מעולה. זה יהיה ויראלי בטרוף". והעורך כמובן צדק. בעידן החדש, צעירים שעושים פרצופים הם חומר שרץ ברשתות החברתיות. ובעידן שהרבה יותר מעניין מתשובותיו, הידועות ממילא, והדי צפויות של פקח בכנרת.

במילים אחרות: אחרי שנים שבהן סימן "וי" על ימי עבודה, רפי רשף המציא את עצמו מחדש. קצת כמו לונדון וקירשנבאום בשעתו הוא גילה איזה טריק שבבת אחת החזיר אותו לעולם האמיתי בפול ווליום. שלא כמו השניים האחרים, הוא לא עשה זאת בעזרת הדגשת גילו המבוגר אלא להפך. הוא מצא לעצמו נתיב מאובחן בעולם החדש. השבוע ניסה רשף להפיל במלכודת הדבש שלו את יו"ר ארגון המורים רן ארז, אבל ארז הרבה יותר מיומן מנאוה בוקר, ולמרות שאמר דברים שחלקם מטופשים, היה קשה מאוד להפוך את הראיון הזה לויראלי. האם זה בגלל שקשה יותר להפיל עסקן עתיר נסיון מאשר סגן שר במשרד ראש הממשלה? שלא כמו "צינור לילה", כדי לייצר ויראליות רשף עצמו צריך לקיים את הראיון, עבודה הרבה יותר קשה מאשר לתווך את מה שרץ ברשת. האם הוא יצליח באמת להפוך לתו תקן ויראלי? ומה יצטרך רשף לעשות כדי לעבור את ההצלחה שלו בכינרת? בואו נחכה ונראה.