אחמד טיבי היקר.

דע לך, מכל מה שנאמר וקרה עד הרגע במערכת הבחירות האחרונה, הדברים שלך אתמול בראיון על קהילת הלהט"ב, היו בעיניי הקשים ביותר. ולא שאין תחרות: יש את בנימין נתניהו שמשתולל כבר כמה שבועות כמו קיסר רומאי שקצת השתגע. יש את הכשרתו של הגזען הכהניסט איתמר בן גביר, ומפלגת המגעילים של סמוטריץ'. ועכשיו יש גם אותך.

אחרי שכתבתי לפני שנה כאן ב-mako שהגיע הזמן שהמשותפת תהיה חלק מממשלת ישראל, והגיע הזמן שתהיה שר בישראל, הגיעו כל התגובות ששלחו אותי לעזה, כדי שמישהו יזרוק אותי מאיזה גג. וזה לא הזיז לי, זה שעשע אותי. כי אני באמת מאמין שאזרחי ישראל הערבים הם שווי זכויות, ואחים שלי. עם חאדר, זיזו, סמירה, אנטון, פאדי, נעים, יוסף, קלרה, סשה, לוסי, לוסי ומלא אחרים ואחרות, יש לי יותר במשותף מאשר עם כל אדם שמצביע למפלגה הדוחה שבה חברים גם אנשי "נעם".

_OBJ

כבר שנים אני חולם שזוגות צעירים ובורגניים מיפו יתחילו לקנות ולשכור דירות בלב תל אביב, כדי שסוף סוף יהיו בשכונה שלנו, שבה גרים בכיף והרמוניה לא רק חילונים וחרדים, אלא גם ערבים. בא לי לשמוע ערבית ברחוב שלי, ולא רק מפועלי בניין וקבלנים שעובדים בתמ"א. והאמת, נראה לי עלוב ומגוחך שאני צריך בכלל להסביר שערבים הם לא "חיות דו רגילות", "נטע זר" ו"נוהרים לקלפיות". השנה היא 2021.

הבעיה היא שאתה נשארת מאחור. ואולי בגלל זה בסקרים ירדתם מ-15 מנדטים ל-9. אולי הקהל שלך הרבה יותר מתקדם ממך. יותר מתקדם ממה שאתה חושב. אני יודע שהכל קשור לפרשת טחינה אל ארז. אני יודע שהמגזר סער סביב התמיכה שלהם בקהילה. אני יודע שמנסור עבאס והחברים שלו מהתנועה האיסלאמית שלו מנהלים קמפיין נגד הלהט"ב בכלל ונגד כביכול זה שאתה תומך בלהט"ב. אבל אחמד, זאת לא סיבה מספיק טובה להתנהג כמו אפס.

בתור רופא, ואדם שתמיד נראה לי נאור, אתה חייב למצוא דרך להסביר את העניין הזה באופן אחר. אתה הרי מבין שבמגזר שלך יש להט"בים, נכון? יש הומואים ולסביות וטרנסים וביסקסואלים. אני אגלה לך סוד שלא יפתיע אותך: הקבוצות הלהט"ביות הערביות באיגי, ארגון הנוער הגאה, צומחות בקצב מטורף. כמעט בקצב של קבוצות חרדים. לדור החדש שגדל אצלכם, אין סבלנות. ואתה זה שאמור להגן עליו, לא להקריב אותו על מזבח חצי מנדט.

הדור הערבי הצעיר יעיף אותך ואת הדעות שלך

אחמד, אני לא נעלבתי רק בשביל עצמי. טוב, אני לא אתמם. ראיתי את הקטע המצולם שלוש פעמים, ופשוט היה לי חשק להקיא. איך אתה לא מתבייש. אבל סבבה. נשמתי עמוק, ואז באמת הסתדרו לי המחשבות. אני הרי לא צריך אותך. אני יהודי, אשכנזי, הומו, עם כסף והשכלה. אני מסודר ושום טיפשות שתגיד לא תפגע בנוחות חיי. אבל מה עם הבחור ההומו בכפר האהוב עליי, כפר יסיף? מה עם הבחורה הלסבית מקלאנסווה? מה עם הטרנסית מטורען שחיה בפחד שהמשפחה תבוא לתל אביב לפגוע בה? אז את המשפחה הזאת שמאמינה ברצח על כבוד המשפחה אתה רוצה לחזק עכשיו?

לא הגיע הזמן שתמצא דרך להגיד משהו יותר מתוחכם כמו "אנחנו חברה מסורתית, שמרנית, אבל צריכים להבין מה קורה בעולם"? הייתי מכבד אותך גם אם היית אומר משפטים כמו "לי אישית קשה עם זה, לא הייתי רוצה שבני יהיה הומו". כמה שהמשפטים האלה מזעזעים, הייתי חי איתם בשלום, בהקשר של אמירה יותר סובלנית ומכילה. 

אבל סתם ככה לשבת כמו פוץ, כמו איזה תגרן כפר גס רוח, ולצרוח שאתה נגד הלהט"ב ולהתגאות בזה? אפילו הרבנים מהמכינה הקדם צבאית בעלי, לא מדברים ככה. אולי תקשיב להם ותלמד איך לנסח התנגדות באופן יותר מודרני. אבל לא, אתה לא חושב שזה נושא מורכב. אתה פשוט נגד.

אז בוא ואגיד לך משהו. קודם כל אני בטוח שחברה שלך, חברת הכנסת  עאידה תומא סלימאן, התכווצה בכיסא כשהיא שמעה אותך. היא אישה נדירה וחכמה ומבינה קצת יותר ממך את העולם החדש. אולי היית צריך להתייעץ איתה. אולי בכלל הגיע הזמן שחברי המשותפת יפגשו ויחליטו איך מתמודדים עם הנושא הזה, גם ברמת העומק וגם ברמת תגובות. אני בטוח שגם במגזר שלך יש קהל לא קטן שחושב שאתה פשוט פחדן.

עד לרגע זה לא התפרסמו שום הסתייגויות לדברים שלך. ולכן אני אומר לך עכשיו שבעיניי יהודי שיצביע בבחירות הקרובות למשותפת, הוא כמעט כמו יהודי שמצביע בבחירות לסמוטריץ' ובן גביר. נכון, אתה לא גזען ופשיסט, אבל אחרי מה שאמרת אתמול, אתה באופן אישי גם לא בן ברית שלי לכלום. אני יוצא מנקודת הנחה שתוך כמה שנים יקום דור חדש של צעירים מהמגזר שלכם, שיעיף אותך ואת הדעות האלה שלך לקיבינימאט. בינתיים אני מחכה להתנצלות. אני חושב שלפחות לחאדר, סמירה וזיזו, אם למנות שלושה, מגיע שתלך אליהם הביתה ותתנצל בפניהם אישית.

      

שלך, גל אוחובסקי