ישראל נכבשה על ידי החרדים ואין טעם להסתיר את זה יותר. וזה לא רק יענקי הנכד של הרב קנייבסקי שמשמש ראש הממשלה האמיתי. הנה למשל, ככה, מתחת לרדאר, בעוד אנחנו דבוקים ליונית לוי ולדני קושמרו ולקרן מרציאנו בחדשות 12 ומחכים להודעה שתבשר לנו מתי מגיע התור של הגיל שלנו להתחסן ומתי יפתח כבר הסגר כדי שהילדים יחזרו לגנים ולבתי הספר, הודיעה אל על בשבוע שעבר, ככה על הדרך, שלא תטוס יותר בשבת. במשך שנים טסה החברה באמצעות "גוי של שבת" בדמות חברת סאן דור, שהלוגו שלה הוצמד למטוסים בשבתות. ישראבלוף, אבל אל על טסה בשבת ככה תמיד. ומשבוע שעבר, זהו, נגמר. חלאס לטוס בשבת. וככה על הדרך, שלושה ימים אחרי, יצאה ההודעה שרמי לוי שקנה לאחרונה את חברת ישראייר גם לא מתכוון לאפשר לחברה שלו להטיס מטוסים בשבת.

ישראל מתחרדת ואין טעם להכחיש את זה יותר. במיוחד כשגדעון סער, המועמד המוביל לנצח את נתניהו בזכות שמונה מנדטים של ליברלים הוא אדם שנלחם בכל כוחו לסגור את המרכולים בתל אביב בשבת ושלא מסוגל להתחייב שללהט"בים יהיו זכויות כמו לכל בני האדם בישראל.

ישראל מתחרדת וזה היה ברור בקורונה כמו שברור שביבי לא מסתפר לבד כמו בסרטון טיקטוק שפרסם השבוע וששרה לא הכינה עוגת ביסקוויטים. החרדים עושים מה שהם רוצים והשמרנים עובדים אצלם מלא-מלא. ביבי בטח. כבר שנים. אבל גם סער נאבק כדי לקבל מספיק מנדטים כך שיוכל לזחול לחרדים ולהציע להם יותר מנתניהו, אחרת איך יערקו אליו?

מטוס בואינג של אל-על (צילום: אל על)
מטוס של אל על. עכשיו רק ביום חול | צילום: אל על

אז ליברלים יכולים לצעוק מהבוקר עד הלילה שהמשטרה לא אוכפת קורונה אצל החרדים. וזה יהיה נכון. אבל זה לרדוף אחרי הזנב. החרדים זו קבוצה של 10% מאזרחי המדינה היהודים, שחיה על פי עולם חוקים משלה. ראש ממשלה משלה ונכד משלה. וכשראש הממשלה ומי שרוצה להחליפו והוא בעל הסיכויים הכי גדולים להחליפו עובדים מלא-מלא אצל החרדים, זה לא יעזור לצעוק מהבוקר עד הערב גוועלד. ישראל נכבשה על ידי החרדים ואין יותר טעם להסתיר את זה - והגיע הזמן לשחרר אותה מהכיבוש.

הליברלים צריכים להבין שהם קבוצה בעלת זכויות: לחיות איך שאנחנו רוצים, להתחתן עם מי שאנחנו רוצים, להקים משפחה באיזו צורה שאנחנו רוצים. הסולידריות שלנו עם החברה הישראלית מתבטאת בזה שיש לכולנו גורל והיסטוריה משותפים, שאנחנו משלמים הכי הרבה מסים שמחולקים בחזרה לכולם. גם לאלה שלא עובדים ורק לומדים. אלה שתורתם אומנותם. ושאנחנו אלה שמשרתים בצבא.

יש פה כמה שבטים, אבל סטטוס קוו זה לא הפתרון

הליברלים צריכים להבין שאת התשלום שלנו לחברה הישראלית אנחנו משלמים בכסף ובדם. ושזה צריך להיות הגבול. אין סטטוס קוו באמת כי החרדים לא מוותרים על כלום ולכן הגיע הזמן שגם אנחנו נפסיק לוותר על הכל. ומה זה אומר? שכל קהילה תחליט על אורחות חייה. שהחרדים ימשיכו לחיות איך שהם חיים. כי שום משטרה לא יכולה לחייב אותם לעבוד ולשלם מיסים ושום צבא לא יוכל לגייס אותם בכח. אז שלא יקבעו לנו בתל אביב מה יהיה תוכן הלימודים של הילדים שלנו. עם מי נתחתן ואיך נקים משפחה ואיך היא תראה ומה נאכל ומתי נקנה ומתי ננשום ואיך נתלבש. ובקיצור חיה ותן לחיות. תחיו אתם החרדים איך שאתם רוצים ואל תתערבו לנו יותר באיך אנחנו נחייה בקהילה שלנו. וערים שרוב תושביהן יחליטו לחיות כמו תל אביב - נגיד רמת גן וראשון לציון וחולון ובת ים וגבעתיים והוד השרון ורמת השרון והרצליה ונתניה ואשדוד ובטח עד מלא ערים נוספות - אלה יהיו המרחב הליברלי.

זה עתיד מבטיח. לא מבהיל בכלל-בכלל. פתאום יפסקו הוויכוחים ותפסיק השנאה. כל קהילה תחיה את חייה. החרדים ממילא חיים איך שבא להם אז הגיע הזמן שגם אנחנו הליברלים נחיה איך שבראש לנו. ראשי הערים הליברליות יקבעו במשאל תושבים את אופי החיים בעיר וממשלת ישראל תנהל רק את הביטחון הלאומי ויחסי החוץ. את כל השאר ינהלו ראשי הערים. וישראל תיהפך לפדרציה של מרחב ליברלי ומרחב שמרני-חרדי. זה קיים במדינות רבות בעולם. אפילו מדינה כמו בלגיה שהיא פלוס מינוס בגודל האוכלוסייה של ישראל היא פדרציה של שלושה מחוזות.

זה השיעור הכי חשוב שלמדנו מהקורונה. שיש פה כמה שבטים, כפי שאמר הנשיא ריבלין בנאומו המכונן. אבל הפתרון הוא לא בסטטוס קוו והנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד או עוד ניסיון חרטא של אמנת כנרת מזויפת, כי בקורונה התברר שזה קורס כמו ארמון חול בים שנשטף אחרי הגל הראשון. העתיד שלנו בישראל של אחרי הקורונה הוא חיים משותפים. ואיש באמונתו יחיה. ליברלים בצד אחד ושמרנים-חרדים בצד השני. וזה עתיד מבטיח באמת. שייתן לכולם אוויר נקי.