זה היה לילה נורא בוושינגטון וזה עלול להיות בקרוב לילה נורא בירושלים. המון אדם חמוש תומך הנשיא טראמפ השתלט על בניין הקונגרס כדי לנסות למנוע את אישור תוצאות הבחירות וניצחונו של הנשיא הנבחר ביידן. בארה״ב ארע הלילה ניסיון הפיכה שדוכא לעת עתה. אבל ניסיון ההתנקשות הלילה בדמוקרטיה האמריקאית שאותו עודד בכל הכח הנשיא טראמפ בחודשיים האחרונים עוד יכול לחזור על עצמו פי אלף ובקרוב מאד בישראל.

ארבע שנים של רמיסת כל המוסדות הדמוקרטיים בארה״ב ודריסת כל הכללים של מה מותר ומה אסור בדמוקרטיה, הגיעו לשיא מאז יום הבחירות כשהנשיא פמפם מהבוקר עד הלילה שקרים שגנבו לו את הבחירות. בלי עובדה אחת לרפואה שתוכיח את השקר הנורא הזה שהפיץ. באמצעות השופרות שלו ברשתות החברתיות ובתקשורת הדהד טראמפ את השקר הזה עד שאמריקאים הבינו מה צריך לעשות. לקחו נשק והשתלטו על הקונגרס כדי לעצור את ״הגנבים״. למנוע מ״הגנבים״ לאשר תוצאות הבחירות. כי טראמפ שכנע אותם שהבחירות נגנבו. ומה עושים אזרחים מול גנבים? לוקחים נשק ומסתערים.

זה בדיוק מה שנתניהו עושה בארבע השנים האחרונות מאז החלו החקירות נגדו. ארבע שנים, יום יום, כל היום, 24/7, נתניהו מפיץ שקרים שתפרו נגדו תיקים כדי להפיל ראש ממשלה מכהן. והשופרות בכלי התקשורת וברשתות החברתיות מהדהדים את השקר הזה שוב ושוב ושוב. נתניהו עושה בדיוק מה שטראמפ עושה כשהוא משקר שגנבו לא את הבחירות. ארבע שנים רומס נתניהו את כל המוסדות הדמוקרטים. גורר את המדינה ארבע פעמים לבחירות וכבר רומז שלא יהסס לגרור את המדינה לבחירות חמישיות. בחסות הקורונה מאשר בממשלה שוב ושוב תקנות לשעת חירום. לא מאפשר למנות מפכ״ל קבוע כבר יותר משנתיים. לא מאפשר למנות פרקליט מדינה. לא מקיים שום הסכם פוליטי גם כשההסכם הופך לחקיקת חוק יסוד בכנסת: חוק יסוד הממשלה וראשי הממשלה החליפיים.

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

רמיסת המוסדות הדמוקרטיים ודריסת כל הכללים, בדיוק מה שעושה טראמפ בארה״ב והפצת שקרים על ניסיון להוריד אותו מכסאו בכח, בדיוק מה שטראמפ טוען כשהוא משקר שגנבו לו את הבחירות, הובילו את תומכי טראמפ לבצע הלילה ניסיון הפיכה. אלא שבארה״ב יש חוקה. סגן הנשיא חזק ועצמאי שהזעיק את המשמר הלאומי וסירב לשתף פעולה עם הנשיא המורד ותומכיו ועצר בעצם את הנשיא ותומכיו מלהשלים את ניסיון ההפיכה הזה וההתנקשות בדמוקרטיה האמריקאית.

בישראל אין חוקה. בישראל אין סגן נשיא חזק ועצמאי. בישראל המשטרה עובדת אצל נתניהו. מ״מ המפכ״ל חושש שכהונתו לא תהפוך קבועה כמו קודמו מ״מ המפכ״ל שנזרק בסופו של דבר ולא הפך לקבוע. מערך הסייבר הלאומי נמצא בידיו של ראש הממשלה. הממשלה היא ממשלת מעבר והכנסת מזמן סורסה ולא מבצעת כל עבודת פיקוח. נשיא המדינה נמצא בחודשים האחרונים לכהונתו. וישראל עלולה להגרר למערכת בחירות חמישית ושישית ושביעית כשהיא ומוסדותיה הדמוקרטים מרוסקים.

אחרי הלילה הנורא בארה״ב אסור להניח שניסיון הפיכה כזה לא יכול להתרחש בישראל. אחרי לילה כזה בארה״ב, לא ניתן להניח שניסיון הפיכה כזה לא יכול להצליח בישראל. מה שקרה הלילה בארה״ב הוא אזעקת אמת לכל הדמוקרטים בישראל. זה לא הזמן לדיבורים באולפנים או לקריאות לך ברחובות ובגשרים. זה הזמן למעשים נחושים עוד במערכת הבחירות הזו. תוך כמה שבועות תסגר האפשרות לאיחוד הכח הפוליטי נגד נתניהו. 4 בפברואר זהו המועד האחרון להגשת הבקשה של מפלגות לרוץ בבחירות הקרובות. זהו המועד האחרון בו כל המפלגות הדמוקרטיות יכולות לבקש לרוץ ביחד. לא חשוב מי ראשונה ומי שני ולהיפך. העיקר לרוץ ביחד. בנחישות. בליצור מומנטום. בלהוציא את כל עם ישראל לקלפיות ביום הבחירות, בלי לאבד אף לא קול אחד, כדי לסיים את הכאוס הפוליטי בישראל ולמנוע ניסיון הפיכה דומה לזה שסוכל הלילה בארה״ב.