כבר התעייפנו מלשמוע מה כחלון חושב על יוקר המחייה (נחשו מה? צריך להוריד אותו. כאילו יש מישהו שטוען אחרת). כולנו יודעים שליברמן חושב שאבו מאזן לא פרטנר, ולבני חושבת שכן. שבנט לא מתכוון להתנצל (האם גם על מימדי העוני הוא לא מתכוון לבקש סליחה, או שכשר כלכלה הוא לא חושב שיש לו קשר לזה?), ושנתניהו סבור שבניכוי דאע"ש וחמאס הכל כאן קסום-עד-מושלם. אבל הציבור הישראלי זכאי לדרוש מהפוליטיקאים שמתחרים על קולו תשובות קצת יותר רציניות, בשורה ארוכה של נושאים חשובים שלפחות לחלקם נוח להתעלם מהם.

הנה מקבץ חלקי של שאלות למועמדים. מהיום ועד ה-17 במרץ, מוזמנים לבדוק אם למפלגה שאתם שוקלים להצביע עבורה יש עמדה בנושאים הללו - ומה העמדה הזו. נתחיל עם 15 שאלות בוערות, אחרי שנקבל תשובות מנומקות על כולן נוכל להמשיך הלאה:

1. אז מה אתם מתכוונים לעשות בנוגע לקצא"א? האם - כפי שהמליצו לאחרונה בכירים לשעבר באוצר (ואפילו הצנזורית הראשית במיל.) אתם מתכוונים לשנות את החוק שמשאיר בעלטה את פעילותה וכך להפסיק את המשך חגיגת המינויים הפוליטיים, בזבוז כספי הציבור וזיהום הסביבה?

2. מה אתם מתכוונים לעשות כדי לקרב את התחבורה הציבורית בישראל אל המאה ה-21? אפשר בבקשה לראות תכנית לאומית מסודרת, כולל תקציבים, יעדים ולוחות זמנים, של השקעה בתחבורה הציבורית בכלל ובמערך האוטובוסים בפרט? ולא, אנחנו באמת לא רוצים לשמוע עוד פעם על הרכבת הקלה בתל אביב. בואו נתקדם.

דליפת הנפט לפני שנה (צילום: רשות הטבע והגנים)
כבר לא סוד מדינה: דליפת הנפט בערבה | צילום: רשות הטבע והגנים
3. האם אתם מתכוונים להמשיך לייבש את הדיור הציבורי ולצפות בעניין איך מתחמי אוהלים כמו זה שמול רכבת ארלוזורוב בתל אביב גדלים לערים שלמות, או שאולי אתם מתכוונים לממש סוף סוף את חוק הדיור הציבורי, להרחיב את מאגר הדירות ולתת מענה לאלפי משפחות הזכאים שממתינות בתור?

4. מה אתם מתכוונים לעשות כדי שישראל תיפרד ממקומה בצמרת טבלת "הכיתות הכי צפופות במערב"? איך אתם מתכוונים לחלץ את התלמיד הישראלי מקופסת הסרדינים שלתוכה הוא נדחס עם 40 ילדים נוספים?

5. קצבאות הזקנה בישראל הן מהנמוכות במערב. אין לזה תירוץ, כי אפילו אי אפשר לטעון שכשמקצצים את קצבאות הזקנה זה גורם לקשישים לצאת לעבוד. בגיל 80 בדרך כלל לא פותחים בקריירה חדשה. האם אתם מתכוונים להעלות את קצבאות הזקנה? בכמה?

6. בימים אלה ובשעה טובה נפתח מחדש הדיון בבעלויות על מאגרי הגז של ישראל. האם באותה הזדמנות אתם מתכוונים להעמיד מערך ראוי של פיקוח, אכיפה והגנה מפני תאונות שעלולות להתרחש בקידוחים במעמקי הים? או שאתם מתכוונים להמתין בחיבוק ידיים לאסון ולהתפלל שזה לא יקרה במשמרת שלכם?

אין תמונה
מי יטפל במחדלי התחבורה הציבורית?
7. האם אתם מתכוונים להגן על חופי הים, או לאפשר לטייקוני נדל"ן רעבים להשתלט על הנוף והחוף של כולנו? המבחן מאוד פשוט: האם אתם מתכוונים לקדם את ההצעה לתיקון חוק החופים שיותר מ-60 ח"כים כבר חתמו עליה, או לנצל את הרעש הפוליטי כדי לקבור אותה בשקט?

8. מה עם קק"ל? האם אתם מתכוונים לחייב בחוק את קק"ל להעביר מדי שנה מיליארד ש"ח לתקציב המדינה, כפי שתכנן האוצר לעשות בחוק ההסדרים האחרון? (כן, לפעמים עושים באוצר דברים טובים - אבל עד שזה קורה הם נתקעים בגלל הבחירות...).

9. אפשר לומר שהליכוד, ש"ס וליברמן כבר הבהירו מה הטקטיקה שלהם בסוגיית מבקשי המקלט מאפריקה: לרדוף אותם עד חורמה, לסחוט אותם באיומים מתוך תקווה שיחזרו הביתה גם אם ממתינה להם שם סכנת מוות, להמשיך להזניח את דרום תל אביב ולהאשים את הסמולנים שבגללם כל זה קורה. השאלה הזו, אם כך, מופנית למפלגות באיזור המרכז: יש עתיד, הרצוג/לבני, כחלון - מה התוכנית שלכם ?לארגוני הסיוע ולשמאל יש תכנית ברורה, הפוכה לזו של ביבי-סער-ישי-ארדן. האם אתם מקבלים אותה, או שאתם מתחברים לקונספציית ה"הצילו סרטן" של הימין? אנא פרטו.    

משה איבגי קמפיין שקיות (צילום: צילום מתוך youtube)
מי ינקה את המדינה ממכת השקיות? | צילום: צילום מתוך youtube
10. האם תדאגו להעביר את "חוק ליבנת פורן" שטורפד על ידי "ישראל ביתנו" רגע לפני פיזור הכנסת? האם תחזירו לחיים את החוק של מיקי רוזנטל שנועד למנוע את גזילת כספם של נזקקי הביטוח הלאומי בידי מתווכים?

11. האם תעבירו את האחריות על חוק צער בעלי חיים למשרד להגנת הסביבה, או שמא תשאירו אותה בידי משרד החקלאות, בידיעה שתימשך העלמת העין מהזוועות המתרחשות על בסיס יומי בתעשיית המזון מהחי בכלל והבשר בפרט?

12. מה אתם מתכוונים לעשות כדי לכבות את מדורת הגזענות והשנאה ששורפת כל חלקה טובה בחברה הישראלית?  האם יש לכם תכנית עבודה מסודרת בתחומי החינוך, החקיקה והאכיפה, שתאפשר ליהודים וערבים להמשיך לחלוק את הארץ הקטנה הזו?   

13. מה בנוגע לחוק השקיות, שבתחילה עוכב כדי לנקום בעמיר פרץ על התפטרותו, ואחר כך נמחץ תחת גלגליה של רכבת הבחירות? האם תקדמו אותו או תקברו אותו לתמיד ובכך תאפשרו למיליארדי שקיות פלסטיק להמשיך לטייל ברחבי ישראל ולטנף אותה?

14. מה התוכניות שלכם לגבי המלצות ועדת גרמן, שהגיעו אל הישורת האחרונה בדיוק ערב ההכרזה על בחירות חדשות? האם אתם תומכים בהמשך חינגת הרפואה הפרטית בתוך כתלי המערכת הציבורית, או שאתם סבורים שהמדינה צריכה לתקצב את בתי החולים כך שיוכלו לספק שירות שוויוני לכל משלמי המיסים?

15. לפני חמש שנים הממשלה החליטה שעד 2014, 5% מהאנרגיה בישראל תופק ממקורות ירוקים. 2014 נגמרת השבוע, ונתח האנרגיות המתחדשות במשק החשמל שלנו בקושי מגרד את ה-1.5%. האם אתם מתכוונים לעמוד ביעד הבא שהציבה הממשלה - 10% אנרגיות נקיות עד 2020? השאלה הזו הופכת רלוונטית במיוחד, על רקע המחקר החדש שפורסם לאחרונה בו נמצא קשר בין זיהום אוויר למגיפת האוטיזם.  

aviv67@gmail.com