אחד מהסיפורים הידועים של הרבי נחמן מברסלב הוא על מלך ויועץ חוזה בכוכבים. היועץ מתנבא שכל מי שיאכל מהתבואה שתצמח באותה שנה ישתגע. המלך ויועצו מטכסים עצה, ולבסוף מחליטים: הם יאכלו מן התבואה, אבל לא לפני שיסמנו סימן מוסכם האחד על מצחו של השני. כך ישתגעו, אבל לפחות ידעו שהם משוגעים.

אם הרגשתם שאתם משוגעים כאשר שר החוץ התקוטט אתמול עם ראש הממשלה סביב ההתנהלות ב"צוק איתן", לא בטוח שבכם האשם. בעוד הקבינט המדיני-בטחוני מתפרק לשברירי אינטרסים פוליטיים, לקראת הבחירות, חמאס ממשיך ב"שיגורי הניסוי" שלו בקסאמים ומאותת שהוא הדבר היציב ביותר באיזור.

"ההתנצלות בפני הטורקים הייתה טעות". ליבר (צילום: חדשות 2)
"אל תהיו לפלפים". שר החוץ ממשיך להתקוטט עם ראש הממשלה על המבצע בעזה | צילום: חדשות 2
אז אם יש הגיון בשיגעון של המלחמה המתמשכת באזור עזה הוא זה: לפני בחירות מגיעה מלחמה. כך בשתי מערכות הבחירות האחרונות, ב-2009 ("עופרת יצוקה"), וב-2013 ("עמוד ענן"). בפרפרזה על מילות שיר הילדים, ניתן לומר: כשאומרים בחירות, אני מרגיש ממ"ד.

ההתפרצות הבאה מחכה מעבר לפינה

יש לא מעט סיבות מבניות שהובילו ממשלה אחר ממשלה לצאת למלחמה בעזה דווקא בתקופת מערכת בחירות. לא כולן ציניות, אבל ברור שמדובר בתקופה נפיצה מהרגיל.

אבל הכל שקט ורגוע, אתם ודאי אומרים לעצמכם. אז זהו, שלא. מאז סיום "צוק איתן", לפני כשלושה חודשים, נספרו שמונה מקרי ירי ואזעקה לשטח ישראל או בסמוך אליו. בנוסף, נורו עשרות רקטות בשיגורי ניסוי לכיוון הים. חמאס מקיים אימונים על הגדר ממש, יורה מדי פעם נשק קל לכיוון סיורי הצבא, ומספר מקרי החדירה לשטח ישראל בעלייה.

מה שבשביל הציבור הישראלי הוא "שקט", בשבילנו, תושבי הנגב המערבי, הוא שגרת לחימה בעצימות נמוכה. עד הסבב הבא.

ובואו נדבר על הסבב הבא. לפני כשבועיים, במסגרת שולחן שהובילה התנועה לעתיד הנגב המערבי, התבטאו שורה של מומחים ומומחיות, מאנשי ביטחון עתירי נסיון (דוגמת ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר), דרך ראשי רשויות (חיים ילין), פוליטיקאים (חבר הכנסת וחבר וועדת החוץ והביטחון, עומר בר-לב) ואנשי אקדמיה. כולם היו תמימי דעים שההתפרצות האלימה הבאה היא מעבר לפינה, עניין של חודשים. הבחירות מביאות את פוטנציאל ההתלקחות לשיא.

הדבר המדהים הוא שמיום ההכרזה על סיום הלחימה (יום ארור, בו שכלנו שני חברים יקרים מקיבוץ נירים) דבר לא נעשה ברצינות כדי לשנות את התנאים הבסיסיים שהובילו למלחמה בקיץ האחרון.

הדיבורים על "אופק מדיני חדש" מפי ראש הממשלה, לא קיבלו כל ביטוי מעשי. וכמאמר קלישאת הספורט, כשלא יוזמים-חוטפים.

התנועה לעתיד הנגב המערבי, תנועה אזרחית המונה מאות רבות של חברות וחברים, הוקמה מתוך ההבנה שלא נוכל עוד להמשיך ולעמוד מנגד ולסמוך על מי שכבר 14 שנה רק מתנהלים ונגררים ממלחמה למלחמה.

לאחרונה, התמיכה האזרחית שלנו קיבלה ביטוי מוחשי מרגש, כאשר למעלה מ-300 אנשים תרמו לתנועה למעלה מ-40,000 ש"ח בקמפיין מימון המון, תוך עשרה ימים, ועוד היד נטויה. מוזמנים להיכנס ולהוסיף נפח וכח לקמפיין. רק כוח אזרחי נחוש יוכל לקטוע את מעגל השוטים בו אנחנו, ילדינו והקהילות שלנו נתונים ללחץ בלתי נסבל על חיינו השגרתיים. בחירות או לא, את ההיגיון המפוקפק בשיגעון הבחירות-מלחמה אנחנו חייבים לבלום.