סניף בנק לאומי (צילום: עודד קרני)
הבנקים הם כמו רובין הוד, אבל הפוך | צילום: עודד קרני

לפני כחודש צלצל הטלפון שלי בשעת ערב לא מוקדמת. כשעניתי הזדהתה בפני בחורה צעירה מ"הבנק". כצפוי, החסרתי פעימה והתכוננתי לשיחה על החריגה שלי ולעוד שבוע של לוליינות פיננסית. הופתעתי. לאו דווקא לטובה. אותה בחורה בישרה לי בחגיגיות שאני זכאי להלוואה במחי אישור טלפוני או קליק במחשב, או השד זוכר מה. כמובן שנפנפתי אותה בעדינות מוגזמת - יש לי סימפטיה למי שמוציאים את שכר הרעב שלהם מטלמרקטינג ועוד עבודות, המבישות את יוזמיהן.

צדק חברתי – סיקור מיוחד: כל החדשות, כל התמונות, כל הדעות

הקלישאה הידועה היא שכאשר אנחנו במינוס הבנקאי ישן, בשקט ואנחנו אכולי חרדות. כשאני זקוק לבנק שלי, זה שאני נאמן לו מיום פתיחת החשבון הראשון בגיל שש עשרה, הוא עדיין לא הוכיח שהוא מתגייס לטובתי. בינתיים, רווחי הבנק עולים לאין שיעור ועל כל דמיון – בשנת 2010 הבנקים הרווח הנקי של הבנקים היה 6.6 מיליארד שקל (לעומת 5.4 מיליארד ב-2009). ומאיפה הרווחים האלה? מעמלות שהם גבו מאיתנו הלקוחות, בגובה של 14 מיליארד דולר (עלייה של חצי מיליארד דולר מ-2009).

האם הרווחים האלה מגיעים לציבור? תשכחו מזה. הם מעשירים את כיסיהם של מנהלים, יושבי ראש וחברי דירקטוריון מעבר לכל שיעור, ומשמשים לגיבוי אשראי לקבוצות הענק במשק הישראלי, שחונקות את כולנו בריכוזיות לוחצת. אלה בתורם גם מחלקים משכורות ודיבידנדים שערורייתיים על חשבוננו, עד ליום בו מועד הפירעון מגיע. אז, הם באים כל אחד בתורו - לבייב, תשובה, בן דב ואחרים - ומבקשים מאיתנו מחיקת חובות של מאות מיליונים, פריסה ו"תספורות" שהופכות אותנו קרחים לחלוטין.

מי נהנה מהסדר החברתי הקיים?

למעשה לבנקים תפקיד כפול ביצירת מצב הדברים הנוכחי: מצד אחד הם אחראים לעושק המעמד הבינוני לטובת רווחים ומשכורות חזיריות. מצד שני הם נותנים אשראי ליתר קבוצות הענק, בזמן שהם מערימים קשיים על כל אחד מאיתנו שרוצה לקדם עסק קטן, בינוני או גדול, ובכך תורמים ותרומה אדירה לריכוזיות המשקית.

עד כאן הכל ידוע ומקומם. ובכל זאת, בהתקוממות החברתית הנוכחית עדיין לא הופנו מספיק חיצים כלפי הבנקים ובעליהם. הם הודיעו כחלק מ"ברית הטייקונים" (פורום ראשי המשק, להזכירנו) שהם תומכים במאבק וקראים לצמצום פערים ובלה בלה. ממש כמו גנרלים שבורחים משדה הקרב הבוער על מנת להתמקם במחנה היריב, כשהם לבושים במדיו, מניפים את דגלו וצועקים את מיטב סיסמאותיו.

אסור שהסולידריות הנפלאה באמת שנוצרה בהתקוממות הנוכחית תטשטש את מקומם של אילו הנהנים מסדר היום הנוכחי, הנצלני והעושק. אכן, תפקיד הממשלה להרפות את ידם מכיסנו ולהניח להם לגרוף פחות רווחים על חשבוננו, אבל זה לא יקרה ללא הצבעה ישירה עליהם כבעלי עניין וגורם מרכזי בעסק הכושל. היום, ברחבי הארץ, פעילים אקטיביסטים יבצעו צעד קטן ומשמעותי להפניית האצבע.

אז, כמאמר השיר, תפקחו את העיניים, תסתכלו סביב. אולי תראו את אלה שמשמנים את גלגלי השיטה וסופרים את הכסף הגדול שהיא מייצרת.

>> לטור הקודם שלי: ועדת טרכטנברג היא ספין של נתניהו לבזבוז זמן
>> בנק הפועלים מסתיר את עלמה זק בגלל לחץ חרדי