לי עוז כהן (צילום: רועי ברקוביץ')
במה לי עוז עובד אף אחד כבר לא ישכח | צילום: רועי ברקוביץ'

אחד מעיוותי התפיסה השולטים בחיינו הוא ההכללות. למשל, בהתייחסות לתכניות טלוויזיה, בעיקר הריאליטי, כדבר טוב או רע. יש תכניות טובות ויש תכניות לא טובות, הכל תלוי בנושא התכנית ובעיקר במי שיוצר אותה. "האח הגדול" היא תכנית מעניינת מעצם מהותה כתרגיל בפסיכולוגיה חברתית, אבל מה שהופך אותה לתכנית מעולה הם האנשים היוצרים אותה. המפיק אלעד קופרמן ולהקתו, סמנכ"ל התכניות רן תלם ואנשיו, ובראש ובראשונה העורך יורם זק, הידוע גם בשמו האמנותי יורם גאון, שעוד רבות ידובר בחלקו בתכנית.

דוגמא קטנה ניתן למצוא בקטע בו הציג את המתמודד לי עוז כהן, שסיפר כי פרנסתו היא בעסקי הכביסות. "אני לוקח כביסות מאנשים, ומכיוון שאין לי מכבסה אני מעביר למכבסה בשכונה". "בקיצור, אתה מתווך כביסה", אמר זק, תוך שהוא טובע בדרך אגב את המושג שיישאר איתנו לעד.

גימיק נבזי או פגיעה בול?

העונה השלישית של "האח הגדול" רק החלה, אבל דבר אחד אפשר לקבוע - רמת המשתתפים עלתה בעיקר בהרגשה הנעימה שהם מעניקים לצופה. כמובן, שאלת מיליון השקל היא מי ינצח. בשתי העונות הקודמות אלירז ובעיקר שפרה נראו כבר מההתחלה כבעלי סיכויים טובים. הפעם, קשה מאוד לקבוע מי ינצח, למרות שאפשר להבחין בכמה שבולטים מעל היתר.

מי שנראה כפייבוריט רציני הוא אלעד צפני. ברגעים הראשונים הליהוק שלו נראה כמו פלופ קטסטרופלי וגימיק נבזי, אבל תוך זמן קצר התברר שהיוצרים פגעו בול, ובמקום ליפול לבור עמוק הם קפצו מעליו בקלילות. אלעד כבש את כולם ועשה שירות גדול לעצמו ולחברה שלנו.

גם זקני השבט הרשימו אותנו. יגאל אלנקרי נראה כהכלאה של אריק סיני ודורון צברי, אבל עדיין לא תהינו על קנקנו. פרידה הכט, שידועה בתל אביב כספקית אוכל, מנצלת את כישוריה לניהול מטבח הבית. פרידה היא מועמדת חזקה לרוץ קדימה לצד יורם כהן, שעושה יחסי ציבור מצוינים למתנחלים ולדתיים, שבהתנהגות פנאטית עד גזענית העניקו לעצמם שם רע. יורם הוא ממזר לא קטן, נעים הליכות, וכאחד שעובד כצלם טלוויזיה הוא גם מבין דבר או שניים בפן המקצועי של התכנית.

מייקל ג'ורדן של הבית

אין תמונה
הבנות מתות עליו, הבנים מסמפטים אותו

במחלקת העלמות המשלבות יופי וחכמה, המלהקים העלו את הרמה, והשאלה היא עד לאן תגענה הבנות. בשריקת הפתיחה המרשימה מכולן הייתה סיון אברהמי - חתיכה, מתוקה וחוקרת מוח. בקיצור, מייקל ג'ורדן של הבית. השאלה הגדולה היא כמובן איפה הקאץ'? הרי הדבר המושלם קיים רק באגדות. אכן, מהר מאוד הבנו שיש בהתנהגותה משהו ילדותי, והיא הפסידה נקודות לא מעטות כשנפלה למלכודת הנשיקה שהציב לה עמיר גולדברג. עמיר, אגב, נראה בתחילה כגבר הגזעי של הבית, אבל הצורה הפתטית שבה ניצל את שכרותה של סיון למפגן המאצ'ו פגעה בו.

סיון נוספת, דרור, היא הסקסית מכל, וכפי שהיא מעידה על עצמה גם טורפת גברים. מה צריך יותר מזה? ליאם רז גם היא בעלת מראה מצודד, אבל קשה יהיה לשפוט אותה אם היא תמשיך לשתוק עוד הרבה זמן. הקטע של דנה רון עדיין לא מפוענח - היא בעלת הופעה מרשימה ובשלה, אבל יש לה גינונים של מורה.

יואב מאור הוא טיפוס אמביוולנטי. מצד אחד הוא נראה כמו אחד שהמונית הביאה בטעות לנווה אילן במקום ל"היפה והחנון", אבל מצד שני הוא עשוי ליהנות מסימפטיה של אימהות לילד האובד.

האחרון ברשימת המועמדים לגמר הוא עתי שולברג. הוא נראה כמו סיון אברהמי - טוב מכדי להיות אמיתי. הבנות מתות עליו, הבנים מסמפטים אותו, ואיך לא? הוא שילוב של גבר ג'ודאיסט ופילוסוף סיני. האם מתישהו נתעורר מהאשליה, או שסיון ועתי, הכמעט מושלמים, ייקחו את המיליון?

>> על מי ארז דה דרזנר מהמר?