כבר עשר שנים שליאנה עיון היא כוכבת ילדים ונוער שאיכשהו הצליחה לחמוק מהרדאר. הפנים שלה מוכרות בזכות סדרות כמו "שכונה" ו"פוראבר", ואת קולה אולי שמעתם כמדובבת ב"מפלצות בע"מ" ו"סיפורי נרניה", אבל רק עכשיו, ממרומי גיל 24, היא מתחילה להבין מה זה להיות סלב במגרש של הגדולים. בספטמבר פורסמו אייטמים במדורי הרכילות על זוגיות חדשה, כביכול, הנרקמת בינה לבין יוצא האח הגדול עמרי בן נתן אבל מה שביאס אותה במיוחד הייתה כותרת במדור רכילות בעיתון. "פרסמו תמונה שלי בבגד גוף ונתנו כותרת די פרימיטיבית: 'החדשה של', כאילו אני טי-שירט. אמרתי פאק, אני קורעת את התחת בעבודה ואז ברגע אחד בן אדם בא ומבטל את זה ומשייך אותי בצורה ברוטלית לאיזה בחור. זו תקופה חדשה עם רוח מאוד מסוימת במובן הנשי והכותרות האלה לא רלוונטיות".

כלומר, עצבן אותך ששייכו אותך לגבר.
"כן. אנחנו עובדות קשה, תפסיקו לשייך אותנו לכל בחור שאנחנו עושות איתו קפה. היה לי קשה עם זה, אבל הבנתי שכתב הרכילות עשה את העבודה שלו וזה לא משליך עלי או על העבודה שאני עושה. הייתי צריכה לעבור את זה והבנתי שאני יכולה להתייחס לכל דבר שיגידו עלי ולחיות חיים מאוד אומללים, או שאני יכולה להגיד יאללה, מחר עוטפים עם זה דגים. הכל כל כך מהיר שתוך שלוש שעות זה כבר לא יעניין אף אחד".

אבל את כן מעניינת עכשיו.
"זה ממש חדש לי. פתאום מצלמים אותי ברחוב ועושים לי פפראצי כשאני עולה על האופנוע, עלו לי העוקבים באינסטגרם, וכן, החיים שלי הפכו למשהו שמעניין אנשים, אין לי מושג למה".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

אולי כי את סלב.
"אני לא רוצה להשתמש במילה הזו כי היא מבאסת אותי, אז בואי נגיד שאנשים מכירים אותי. לא כולם, יש כאלה שכותבים 'מי זו?' בתגובות לתמונה שלי וזה סבבה, אני אוהבת את זה. אל תביני אותי לא נכון, זה כיף שיש הערכה ושמכירים ומוקירים, אבל אני מתייחסת לדברים הצהובים, הרכילותיים".

אבל הפרסום ומדורי הרכילות מזינים את העוקבים באינסטגרם, והם מתרגמים את עצמם לקמפיינים ולכסף. 
"אין ספק שזה סימביוזי, אבל לא תמצאי אותי עושה משהו בשביל זה. זה לא משהו שאני ברדיפה אחריו".

"לא שולחים לי הודעות בוטות, רק 'תתחתני איתי'"

ובחזרה לעמרי בן נתן. ליאנה מעדיפה שלא לדבר עליו ("די, תהיי אחות") וגם לא על עדן חסון, שגם שמו עלה בהקשר שלה. "אני לא באה להסתיר שום דבר, אבל אני קצת מתבאסת שכל דייט שאני יוצאת אליו או כל אדם שאני יושבת איתו לקפה הופך לבן זוג שלי. עמרי אדם מדהים ואני מעריכה אותו, אבל נכון לעכשיו אני לא בזוגיות עם אף אחד. אני בת 24, אני לא מחפשת חתן, סורי".

לפעמים דרינק הוא רק דרינק את אומרת.
"כן, או היכרות עם בן אדם. אני אוהבת להכיר אנשים, יש לי חברים טובים שהם בנים, ניוזפלאש. אני לא יוצאת עם אף אחד".

אולי את צריכה לצאת עם מישהו לא מוכר, נגיד רואה חשבון.
"רואה חשבון זה וואו. אבל שתדעי שלגברים שלא מהתחום מאוד קשה עם שחקניות. היו לי מערכות יחסים שאמרו לי 'אולי תלמדי משהו'. אני לא באה להכליל, יכול להיות שאפגוש איש עסקים או רואה חשבון שהכי יכילו את זה בעולם, אבל עד היום, משום מה, תמיד היה להם רצון לשנות בי את החלק הזה".

כי זה מאיים?
"כי זו טריטוריה לא פשוטה, יש עבודה עם גברים ויש עבודה אינטימית עם גברים, אני יכולה להבין את זה. הייתי עדה למערכות יחסים שהתחילו על סטים, לי זה לא קרה כי אני ישר רוצה לנטרל את המתח הזה שתמיד קיים כדי שאוכל לעבוד בשקט, אז אני ישר מסתחבקת. אבל כשאמצא מישהו שבאמת יסמוך עלי זה לא יהיה פקטור. עד היום אלה היו גברים שלא סמכו עלי, כנראה, או לא האמינו שאני עד כדי כך מקצועית. בחיים לא יצאתי עם מישהו שעבדתי איתו, שחקנים זו פחות הטריטוריה שלי".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

אז מה את מחפשת בגבר?
"אין לי רשימת מכולת, ואני באמת לא מחפשת זוגיות. אני בתקופה בחיים שלי שזה פחות מדבר אלי, אני בעשייה כזו מדהימה ובא לי לעוף על זה, לרכז את כל האנרגיה שלי שם".

ולא לנתב אותה לשאלות כמו "האם הוא יתקשר" או "האם אני צריכה לשלוח אימוג'י".
"לא, אין לי את הסרטים האלה, אין לי גם משחקים, אם ארצה לשלוח הודעה למישהו אני אשלח לו. אגב, ברוב מערכות היחסים שהיו לי עד היום אני זו שהתחלתי עם הבחור. פעם פתחתי פייסבוק בשביל להתחיל עם מישהו. אין לי בעיה להתאמץ".

האם אי פעם התחלת עם מישהו וקיבלת דחייה?
"אממ… לא חושבת".

מתחילים איתך?
"באינסטגרם זה לא נחשב, אלה בנים שיורים חיצים לכל מיני מטרות. שמעתי על גברים ששולחים תמונות אבל אצלי אין הודעות בוטות, זה רק 'תתחתני איתי'. להגיד לך שניגשים אלי ברחוב? לא".

למה?
"אולי יש בי משהו שמשדר דיסטנס. אבל תאמיני לי שזה לא אישיו בשבילי כל הסיפור הזה של מערכות יחסים. בשנה האחרונה אני בלמידה מעמיקה עלי, ואני חושבת שכשאגיע למקום שהוא באמת שלם אז אוכל למצוא מישהו שיהיה גם הוא שלם. אני לא מחפשת את החצי שישלים אותי כי אני רוצה להיות ההשלמה שלי, אני! אני רוצה לקנות לעצמי הכל, אני רוצה לדאוג לעצמי בהכל, אני לא רוצה להיות תלויה באף אחד אף פעם, והבנתי לאחרונה שיש גברים שמנסים לקנות אותך".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

התחילו איתך גברים עשירים?
"כל אידיוט עם קצת כסף בכיס חושב שהוא יכול לבוא לקנות אותך".

מה הציעו?
"גברים מאוד אמידים כתבו לי 'תרצי לבוא לוויקנד במונקו?', 'רוצה לטוס לפריז?'. זה מכעיס אותי, אני כל כך מקווה שאף בחורה לא הולכת על זה, מאוד חשוב לנו כנשים להעביר לגברים באופן חד וחלק שאנחנו לא למכירה. חשוב שנהיה עצמאיות. את רואה הרבה מקרים של נשים שמחפשות נוחות, אין לי בעיה עם זה, תעופי על החיים, אבל זה מקום מאוד מסוכן להיות בו, זה מקום שאת נותנת לגבר הרבה מאוד כוח עליך, את יכולה למצוא את עצמך בגיל 40 בלי שום דבר שפיתחת לעצמך. יש נשים שבוחרות את זה, שרוצות להיות אימהות וזה מבורך וזה יותר קשה מללכת למשרד כל יום, אבל כשזה מגיע ממקום של חוסר אצלך זה מסוכן וצריך להימנע מזה ולהעביר מסר מאוד ברור לגברים: אנחנו לא צריכות אתכם. אם אני רוצה לקנות לעצמי מכונית אני אעבוד בשביל המכונית הזו, ואם אני רוצה שתהיה לי דירה ובית ובגדים, אני אשיג את זה. בסופו של יום זה אומר שאני סומכת על עצמי. והיו גברים שניסו לתת לי מתנות, זה מסוכן, אני מתעקשת לשלם בדייטים ומתעקשת להזמין, אני לא חושבת שגברים חייבים להזמין אותנו, אולי כמחווה איזה פעם פעמיים אבל הלו, בוא, גם אני יכולה להזמין אותך, באהבה. זו פילוסופיה שאני מנסה לעמוד בה".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

אז מה את עונה לגברים האלה שמזמינים אותך לטיסות?
"אני לא עונה לאף גבר באינסטגרם. זה חסר משמעות בשבילי".

"אני ארזה ואעלה כמה שאני רוצה, זו זכותי וזה הגוף שלי"

היא נולדה בתל אביב וגדלה ברמת גן, בת למעצבת פנים וליזם נדל"ן שהתגרשו כשהייתה בת 12, השנייה מבין שלוש אחיות (אחת מהן היא השחקנית יסמין עיון) ויש לה גם אח למחצה מנישואיו השניים של אביה. הגירושים נתנו אותותיהם בליאנה, שפצחה במרד נעורים. "אחרי שההורים שלי התגרשו היה לי רצון עז למרוד באופן הכי קלישאתי, הייתי בעייתית", היא משחזרת. "לא ידעתי לעשות את הקישור לגירושים כי הדחקתי, בשנה הראשונה לא סיפרתי לאף אחד".

התביישת?
"כן. חברים היו רואים אותי מגיעה לבית הספר עם אמא שלי מכיוון אחר והיו שואלים 'מאיפה באת?' והייתי ממציאה תירוצים, אומרת שישנתי אצל דודה שלי. הייתי הראשונה שזה קרה לה בכיתה והייתי קצת חלוצה בעניין ולא היה בא לי על זה. כמעט ולא היו בבית הספר ילדים עם הורים גרושים, אולי שניים, וזה היה מוזר. היו לי חברות שההורים שלי שנאו אחד את השנייה ועדיין היו ביחד כי זה סמל סטטוס כזה, זה מה שמגדיר אותך ואת החיים שלך, ואם אתם משפחה שלמה אז הכל טוב. ההורים שלי נפרדו מדהים, היה להם חשוב שנהיה בסדר עד כמה שהם היו יכולים, אבל זו הייתה תקופה שניסיתי לגלות מי אני. והייתי כל מיני דברים".

תסבירי.
"אני אדם שמפחד ממעט מאוד דברים, והשילוב הזה עם הגירושים היה בעייתי".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

מה היית עושה?
"אני לא רוצה להיכנס לזה".

מעשנת? שותה?
"כל מה שבני נוער מתמרדים עושים. הייתי עושה את זה בקיצוניות כי עברתי תקופה קשה. הייתי מבריזה מבית ספר, לא היו יודעים איפה אני נמצאת, רציתי תשומת לב. בקיצור, היו תקופות שהייתי ערסית".

כשהייתה בת 14 הכיר אביה את מי שהפכה לימים לאשתו, מנחת הטלוויזיה ושדרנית הספורט מירי נבו. "אני כל כך שמחה שזו היא, אבל אין ספק שזה היה מאתגר בהתחלה", היא מודה. "כשההורים התגרשו אחותי הקטנה ואני עשינו הסכם שלא משנה מי האישה שתבוא, אנחנו נעשה לה את המוות, ואז את מבינה שלא מדובר באמא החורגת של הסרטים שבאה למרר לך את החיים. מירי היא אישה מדהימה שאני מאוד מעריכה. היא משפחה, אני סומכת עליה בעיניים עצומות. ואגב, היא גם הכירה לי את הסוכנת המדהימה שלי".

אז מירי אשמה בקריירת המשחק?
"לא, יש לי את הדבר הזה מגיל מאוד מאוד קטן. הייתה אמנם תקופה שרציתי להיות וטרינרית ולהקים חווה, אבל מעבר לזה החלום היה תמיד לשחק. אני מדבבת מגיל 8 ובגיל 18 הגיע התפקיד בסדרה 'שכונה' ובמקביל לדיבוב התחלתי לשחק בסדרות לילדים".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

עולם הילדים מגיע גם עם דרישות מחוץ לשעות העבודה, צריך לשמש דוגמה אישית.
"את מבינה שאת השראה לאנשים שהם בשיא ההתעצבות האישיותית שלהם וזו אחריות מאוד גדולה. יש פעמים שאת אומרת שזה תפקיד ההורים, יש פעמים שאת רוצה להעביר מסר לילדות".

תני דוגמה.
"לפני ארבע שנים שקלתי 10 קילו יותר, עשיתי שינוי באורח החיים, התחלתי לאכול בריא ולהתאמן כדי להרגיש טוב יותר. התהליך היה איטי ועמוק, זו לא הייתה דיאטה, היה לי חשוב להעביר לבנות שזה ממש לא היה בכוח, שיש ימים שאני אומרת פאק איט ואוכלת מה שאני רוצה ושיש ימים שאני שומרת על עצמי. אני חושבת שמה שבחורה בוחרת לעשות עם הגוף שלה זה לא העסק של אף אחד. אני ארזה ואעלה כמה שאני רוצה, זו זכותי וזה הגוף שלי".

את לא מרגישה מסביבך את אידיאל היופי הנשי הנוקשה?
"מה זה אידיאל יופי? למה מחליטים איך אישה צריכה להיראות? זה גם תקף לגבי התנהגות, שאומרים איך בחורה צריכה להתנהג. הייתה לי פעם שיחה עם בחור שאמר לי על מישהי שהיא 'ילדה טובה'. שאלתי אותו 'מה זה ילדה טובה?' והוא אמר 'את יודעת, ילדה שלא יוצאת ולא מתלבשת בצורה מסוימת ולא מעלה תמונות מסוימות'. אמרתי לו 'וואו, אחי, בוא נעשה סדר'. ואני לא מהמתלהמות, אבל זכותה של כל אישה ושל כל בן אדם בכל רגע נתון לעשות מה שהוא רוצה".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

ועל פי התאוריה של הבחור ההוא והתמונות שאת מעלה באינסטגרם, את ילדה טובה או רעה?
"אני לא חושבת שאני אף אחת מהקטגוריות. אינסטגרם לא ישקף בחיים את האדם שאת. יש לי תמונות שהן יותר, איך נקרא לזה…".

סקסיות.
"מה זה סקסיות? יש שם תמונות שהן קצת מעבר לתמונות רגילות, אבל למה לא? גם בנות שמעלות תמונות בבגד ים למה לא? אם בא לך וזה עושה לך טוב, פאק איט. אם יש תמונה שהיא מגניבה בעיני אני אעלה אותה ואם אחר כך אני לא אוהבת אותה אני מוחקת אותה".

כן? את מוחקת תמונות מהאינסטגרם?
"בטח. זה יכול לקרות אחרי שלוש דקות וזה יכול לקרות אחרי שלושה חודשים. אם לא בא לי יותר על משהו אני מעיפה אותו. יש תקופות שאני שונאת את האינסטגרם ומוחקת את האפליקציה, כדי שכל פעם שארצה להיכנס אני אצטרך להוריד אותה מחדש ואז זה הופך את כל העניין לסיוט".

נשמע שאת מנהלת יחסי אהבה-שנאה עם כל העולם הזה.
"זה לא יחסי אהבה-שנאה, זה לעשות רגע זום אאוט. האינסטגרם מציג עולם שקשה לי איתו, עולם של מיצוי עצמי ו'אני ואני ואני'. גם אני שם, אבל חשוב לי שיהיו גם תקופות שאני לא שם. אז אני עושה מדיטציות וקוראת ספרים ועושה משהו שלא קשור במראה שלי. אני מנסה לשמור על בסיס ולא להתרחק מעצמי, כי אני בעולם מאוד מלחיץ שבו את כל הזמן צריכה להיות מודעת לעצמך ולאיך שאת נראית".

עד כמה את מודעת לאיך שאת נראית?
"אני עד היום לא מודעת לזה שאני יפה".

מפתיע.
"יש ימים שאני סבבה ויש ימים שאני אומרת אומייגאד, אני נראית כמו שיט. אני גם לא רוצה לייחס לזה יותר מדי חשיבות כי יופי הוא שום דבר".

אולי כבחורה יפה יותר קל לך להצהיר ש'יופי הוא שום דבר'.
"יכול להיות, אני מדברת אך ורק מהמקום שלי. יש בנות שעפות על עצמן ואני לא. אני מנסה לא לייחס לזה חשיבות, שהמראה לא יהיה משהו מרכזי כי אז את תמיד מחפשת אישור חיצוני וזה משהו שאני רוצה להימנע ממנו".

כמה היופי עוזר במקצוע?
"הוא יכול גם מאוד לאתגר. אם את בחורה מאוד יפה סביר להניח שישימו אותך בתפקידים מאוד מסוימים. אני לא שם. אני יכולה לעשות דמויות אופי, יצא לי לעשות דמויות שהתוכן שלהן היה העיקר ולא הנראות. אני בחורה יפה, אבל אני גם יכולה להיות לא יפה".

"אני רוצה לעבור דברים הזויים ומדהימים. אין לי גבולות גזרה בשום דבר"

בדרמה "ביום שהאדמה רעדה" (רביעי ב-21:15 בקשת 12) מגלמת עיון אסירה צעירה שמרצה מאסר עולם על רצח ומעורבת בתעלומה מסתורית. עלילת הסדרה נפתחת ברעידת אדמה שחושפת בצפון הארץ בור גדול ובו שלושה שלדים ששייכים לאנשים חיים ונושמים (נדב נייטס, שלום מיכאלשווילי וליאנה עיון). מי שאחראים לפצח את התעלומה, הם שני חוקרי משטרה (צחי הלוי ומיכל קלמן).

"זה אחד הפרויקטים היותר מדהימים שהיו לי", היא מספרת בהתרגשות. "זו הייתה הפקה ברמה של חו"ל, אני חושבת שזו תהיה סדרה מדהימה, היא כתובה מדהים והקאסט פנומנלי".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

איך זה מרגיש לעבור מעולם הילדים לעולם המבוגרים?
"אני לא רואה בזה שינוי כי מבחינתי כל עבודה מקודשת בפני עצמה, בין אם זה לילדים ונוער ובין אם זה למבוגרים. בתור שחקנית כל מה שאת רוצה זה לעשות כמה שיותר תפקידים מאתגרים שיפתחו לך איזשהו תדר שעוד לא נגעת בו".

אבל היה חלום לשחק בפרויקטים לקהל בוגר יותר?
"השאיפה הייתה לעבוד ולעשות את מה שאני עושה הכי טוב. היום אנשים עושים הכל מהכל, שחקני התאטרון הכי גדולים באים לעשות תפקידים לילדים ולהפך. אני החלטתי ששום דבר לא יגביל אותי, אם אני עושה עבודה מספיק טובה אז תהיה אפשרות לזגזג".

ואם מחר יציעו לך תפקיד שכולל סצנה בעירום?
"היה לי משהו כזה בסרט של מאור זגורי שצילמתי לא מזמן, סצנה שבה הייתי צריכה לצאת מגבולות הנוחות שלי ועפתי על זה. זו הייתה חוויה שאם לא הייתי במקצוע הזה לא הייתי חווה אותה בחיים. זה מה שאני מחפשת בתור שחקנית, אני רוצה לעבור דברים הזויים ומדהימים שלא הייתי חווה בשום מקצוע אחר. אין לי גבולות גזרה בשום דבר".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

היית משמינה בשביל תפקיד? שרליז ת'רון סטייל?
"ברור! תני לי לאכול דונאטס כל היום, היא הרי עשתה דיאטת השמנה משוגעת. אבל זה עובד לשני הכיוונים, הייתי יכולה לעשות גם תפקיד של נרקומנית ששוקלת 44 קילו".

בדרמה החדשה את משחקת דמות מאוד אפלה.
"נכון וזה היה מדהים, כי יש בי צד אפל".

כן? מהו הצד האפל של ליאנה?
"יש ימים שאת קמה עם תרכובת אישיותית קצת אחרת. עברתי דבר או שניים בחיים. את צריכה לראות אותי על האופנוע, וואי וואי וואי".

ליאנה עיון (צילום: מאיר כהן)
צילום: מאיר כהן

מה, צופרת? מקללת?
"אין לי אלוהים".

אצבע משולשת?
"אני לא רוצה לספר לך. אני כל כך הרבה דברים, אני בן אדם כזה מוזר. אני שומעת מזרחית אבל גם יכולה לדבר איתך על ג'וני מיטשל. החלום הכמוס שלי זה להיות זמרת מזרחית, הלוואי שהיו לי את הכישורים".

ליאנה עיון - קיבוצניקים (צילום: אוהד קב, HOT)
ממשיכה במגרש של הגדולים. עיון בסדרה "הקיבוצניקים" של HOT | צילום: אוהד קב, HOT
מתוך קמפיין לקרולינה הררה​ (צילום: מתוך קמפיין סדרת הבישום 212 מבית מותג העל קרולינה הררה, צילום: ערן לוי)
ליאנה עיון בקמפיין לבושם קרולינה הררה 212 | צילום: מתוך קמפיין סדרת הבישום 212 מבית מותג העל קרולינה הררה, צילום: ערן לוי
ליאנה עיון (צילום: ניתאי נצר, ביום שהאדמה רעדה)
"השאיפה לעבוד ולעשות את מה שאני עושה הכי טוב". עיון מתוך "ביום שהאדמה רעדה" | צילום: ניתאי נצר, ביום שהאדמה רעדה

_OBJ

דרמת המתח החדשה "ביום שהאדמה רעדה" תעלה ביום רביעי הקרוב, בשעה 21:15 בערוץ קשת 12

צילום: מאיר כהן | סטיילינג: מזל חסון | איפור: אילנה פיצ'חזדה ל"סולו" | שיער: עדן ירושלמי | |ע.סטיילינג: דניאלה אמסלם | לוק 1: גולף, מעיל ומכנסיים: cos, שרשרת: זארה | לוק 2: חולצה: גאני לוורנר, מכנסיים: אמריקן וינטג׳ | לוק 3: מעיל: גאני לוורנר, כובע: cos, חזיה ותחתונים: אמריקן וינטג', מגפונים: זארה | לוק 4: חולצה: קים פרץ , מטפחת: זארה | לוק 5: חולצה: אולה ג’ונסון לוורנר, מכנסיים: גאני לוורנר, כובע: זארה, מטפחת: זארה, חגורה: זארה, מגפיים: אלדו  | חולצה: קים פרץ, מכנסיים זארה, מעיל קשור: cos, נעליים: זארה, מטפחת זארה |התמונות צולמו בנווה שכטר- תרבות ואומנות עכשווית