באחת ההתרחשויות התמוהות בסרט הדוקומנטרי של נטפליקס "נוכל הטינדר", ססיליה פלהוי מספרת על הדייט הראשון שלה עם סיימון לבייב, שבמהלכו הוא הזמין אותה לטוס איתו במטוסו הפרטי. לטיסה היא עולה עם פמליית אנשים: לבייב, שומר הראש שלו פיטר, ובת זוג לשעבר של סיימון, שהגיעה עם בתם המשותפת. בסרט מוצגים סרטונים שצילמה ססיליה בדרך למטוס ובמהלך הטיסה, והיא משתפת כי לאחר הטיסה נסעה במונית עם האקסית בדרכן לבית המלון, וניצלה את הזמן כדי לדלות ממנה מידע. לדבריה, אותה אישה סיפרה לה רק דברים טובים על לבייב, שכמובן התגלה בהמשך כנוכל שהונה נשים רבות שמימנו את אורח חייו הראוותני.

בת הזוג לשעבר ואם בתו של לבייב היא אנה (שביקשה לא לחשוף את שם משפחתה), שמתגוררת בהלסינקי ומספרת כעת לראשונה, בראיון למגזין mako, את הצד שלה. בסרט ובראיונות שלאחריו, האשימו אותה הנשים האחרות שלבייב גנב את כספן בכך שלא הזהירה אותן מפניו. אנה מבהירה כי ההאשמות האלה רחוקות מהמציאות, ושבאותה טיסה שבה פגשה את ססיליה, היא בעצמה לא האמינה שלבייב - שכבר ישב בכלא בגין הונאה בפינלנד - יחזור לסורו. "מאיפה לי לדעת שיעקוץ אותן?", היא תוהה בתשובה לשאלה מדוע לא מנעה את הפגיעה בנשים שבאו אחריה. "אם הייתי יודעת, הייתי מזהירה את ססיליה. הוא היה צעיר מאוד, והשתחרר מהכלא כשכבר יש לו ילדה קטנה, חשבתי שישנה את חייו, כמובן שטעיתי. אבל כל הסיפורים שהיא ופרנילה הפיצו כאילו שיתפתי איתו פעולה בעוקצים, זה שקר אחד גדול. לא הייתי מעורבת בשום עוקץ, הרי גם אותי הוא הונה, הוליך אותי שולל ולקח לי 45 אלף יורו".

אם בתו של נוכל הטינדר למגזין (צילום: TinderSwindler_netflix)
פרנילה, ססיליה ואיילין, מתוך "נוכל הטינדר" | צילום: TinderSwindler_netflix

"אם הייתי יודעת שסיימון יעקוץ אותן, הייתי מזהירה את ססיליה. הוא היה צעיר מאוד, והשתחרר מהכלא כשכבר יש לו ילדה קטנה. חשבתי שישנה את חייו, כמובן שטעיתי"

אנה מוסיפה גם שהקטע בסרט שבו היא אוחזת בידה של בתה בזמן שלבייב מתמזמז עם חברתו החדשה בכלל לא מטריד אותה, משום שבשלב הזה כבר לא הייתה מעוניינת בו רומנטית. "הקשר בינינו נסוב סביב הבת שלנו", אמרה, "אנחנו כבר היינו פרודים כמה שנים. סיימון רצה לראות את הבת שלנו אז הוא העלה אותנו על מטוס פרטי שבו ססיליה הייתה איתו. זכותו לעשות עם הבחורה שלו מה שהוא רוצה. אני הייתי האקסית שלו וממש לא קינאתי, זה ממש לא עניין שלי. זו הייתה בעיה של ססיליה. מאיפה לי לדעת מה קרה ביניהם? היא לא שיתפה אותי בכלום. אני אדם ישר מאוד ואם הייתי יודעת עליו שהוא עדיין מרמה בחורות, הייתי מזהירה את אותן נשים שלא להתקרב אליו".

אנה ממשיכה: "איך הן מעזות בכלל לשפוט אותי? הן לא היו בכלל בסיטואציה שבה הייתי. הן התראיינו, עשו הכל כדי להתפרסם בכל העולם. עכשיו הן מפורסמות, יש להן סוכנים, הן עשו מימון המונים כדי שיתרמו להן כסף, באיזו זכות הן בכלל שופטות אותי? הן צריכות להתבייש. היום אני מאושרת כי אני לא איתו".

"פגשתי אדם נעים הליכות, שיודע לכבד אישה"

אנה, בת 33, היא רואת חשבון בחברה גדולה ("זה מקצוע משעמם אבל אני צריכה להתפרנס. אולי בעתיד אעבוד כשפית אני אוהבת לבשל"). היא פגשה את לבייב לראשונה בתחילת 2015, במסעדה במרכז הלסינקי, כשעוד הציג את עצמו בשמו האמיתי, שמעון יהודה חיות, ומערכת היחסים שהתפתחה ביניהם בעקבות המפגש המקרי החזיקה מעמד כחצי שנה. עד סוף אותה שנה, אנה הספיקה להיכנס להריון מחיות, להיפרד ממנו וללדת. חיות הספיק לעמוד לדין על עבירות של הונאה ומסים - ולהיכנס לכלא הפיני.

ספרי לי על הפגישה הראשונה שלכם.
"הוא עשה עליי רושם עצום. הוא עדיין הציג את עצמו בשם שמעון יהודה חיות, לא סיימון לבייב (באותו זמן הוא החזיק בדרכון ביומטרי מזויף תחת השם מרדכי ניסים טפירו - ש"א). פגשתי אדם נעים הליכות, יודע לכבד אישה, איש שיחה מרתק. דיברנו במסעדה והוא סיפר שהוא איש עסקים מבוסס מאוד. החלפנו מספרי טלפון ונפגשנו מעת לעת עד שהפכנו לחברים. בתקופה מסוימת הוא גר אצלי בבית. היו לו המון חליפות של מותגי-על ועשרות זוגות נעליים. הכסף שלו לא עניין אותי בכלל. אהבתי אותו כאדם".

אם בתו של נוכל הטינדר למגזין (צילום: פרטי)
הנעליים של סיימון לבייב | צילום: פרטי

"בתקופה מסוימת הוא גר אצלי בבית. היו לו המון חליפות של מותגי-על ועשרות זוגות נעליים (בתמונה, הנעליים של סיימון בביתה של אנה). הכסף שלו לא עניין אותי בכלל. אהבתי אותו כאדם"

אנה מבהירה שהאידיליה לא החזיקה מעמד תקופה ארוכה. "עד שהכרתי את סיימון החיים שלי היו שקטים ורגועים. הוא בבת אחת הרס והחריב הכל", היא אומרת, וממשיכה בתיאור הימים של תחילת הקשר: "בהתחלה הכל היה ורוד. תבין משהו, הוא לא מימן אותי בכלום. לא קנה לי כלום, אולי בושם בכמה עשרות יורו. לא טבעת זהב או שרשרת. לא מימן לי שום שופינג. לא שילם לי את הוצאות הבית שלי. כלום. חיפשתי בן זוג לחיים שיאהב אותי. לא אדם שיממן אותי. אני לא טיפוס כזה".

במהלך הקשר, חיות ביקש מאנה הלוואה של 45 אלף יורו, והבטיח שיחזיר לה את הכסף, כולל ריבית והצמדה. במבט לאחור, ברור לה שהבקשה אמורה הייתה להדליק נורה אדמה, אולם בזמן אמת היא לא חשדה כלל. "הוא אמר שהוא צריך את הכסף כדי לממן עסקה שלו או לשלם לאיש עסקים ובעוד כמה ימים העסקה תושלם ואקבל בחזרה את הכסף - ואפילו יותר מזה", היא נזכרת. "לא הייתה לי סיבה לחשוד בו שהוא עוקץ אותי. הוצאתי מהבנק תוכנית חיסכון שהייתה לי והעברתי לו את הכסף. לרגע לא חשבתי שמדובר ברמאי או נוכל".

זמן קצר לאחר שנכנסה להריון, אנה וחיות נפרדו, אך היא טוענת שהפרידה הייתה על רקע בגידות מצדו, ושהיא עדיין לא ידעה על פעילותו הפלילית.

סיימון לבייב (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של סיימון לבייב)
לבייב לצד פיטר, שומר הראש שלו | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של סיימון לבייב

"זה היה כל הכסף שהיה לי בעולם. חסכתי יורו ליורו למען העתיד שלי. כל פעם הוא התחמק בכל מיני תירוצים. אבל הוא הסתובב ברחבי העולם במטוסים פרטיים, כך שהאמנתי שבסוף הוא יחזיר לי את הכסף"

מה קרה כשנפרדתם?
"הבנתי שהוא לא בשבילי. הוא הפסיק להיות נחמד ונעשה עצבני, נעלם הרבה פעמים בטענה שיש לו עסקים ברחבי העולם. מערכת היחסים בינינו נגמרה כשגיליתי שהוא מנהל רומן עם דוגמנית צעירה מפולין, ושהוא מממן את הבילויים איתה מהכסף שלי. הודעתי לו על כך שאני יודעת שהוא בוגד בי ושאין לו יותר מה לחפש בחיים שלי".

אף על פי שהבגידה - ולא הכסף – הייתה הטריגר לפרידה, אנה מספרת כי להלוואה שנתנה ללבייב הייתה השפעה גדולה על חייה, היא נקלעה למצב כלכלי קשה ונאלצה להסתייע בבני משפחתה. "זה היה כל הכסף שהיה לי בעולם. חסכתי יורו ליורו למען העתיד שלי", סיפרה אנה, "כל פעם שביקשתי ממנו את הכסף הוא התחמק ממני בכל מיני תירוצים. הוא היה מסתובב ברחבי העולם במטוסים פרטיים, כך שהאמנתי שבסוף הוא יחזיר לי את הכסף. לא ידעתי שמדובר בהצגה, שהוא נוכל בינלאומי שהונה נשים ואנשי עסקים וחברות. לא הייתה לי ברירה אלא להאמין שהוא יחזיר לי את הכסף. מה עוד שהייתי בהריון עם ביתנו המשותפת".

בסופו של דבר, אנה החליטה להתלונן במשטרה נגד חיות, ומהר מאוד גילתה שהיא לא לבד. במשטרת פינלנד הצטברו באותה תקופה תלונות נוספות, דומות לשלה, שהגישו נשים שהיו בקשר איתו ושוכנעו להעביר לידיו סכומי כסף גדולים. בבית המשפט, אחת מהן סיפרה כיצד חיות שכנע אותה לבקש כסף מהוריה, לאחר שלא היה לה מספיק כסף להלוות לו. אחרת תיארה איך חיות גרם לה להוציא כרטיס אשראי של אמריקן אקספרס ואז השתמש בו עד שהוא נחסם. הוא הורשע ונידון לשנתיים וחצי מאחורי הסורגים – ובסופו של קוצר עונשו והוא ריצה מאסר של שנה וחצי.

"חשוב לי שהבת שלי תדע מה אבא שלה עשה"

אנה מספרת כי חיות שינה את שמו לסיימון לבייב כשהשתחרר מהכלא. "הוא חיפש זהות חדשה", היא אומרת. לדבריה, החל ב-2017, לאחר שלבייב הוסגר מפינלנד לישראל אך הצליח לחזור לאירופה, אנה פגשה אותו כמה פעמים במקומות שונים ביבשת, וגם בתל אביב. "זה הכול היה בשביל הבת שלי, היא כל הזמן שאלה איפה אבא. הוא לא קנה לה כלום ולא שלח שום כסף לעזור לי איתה מבחינה כלכלית", הסבירה, "הוא התנהל לפעמים כאילו היא לא קיימת, כאילו היא צעצוע".

סיימון לבייב (צילום: simon___levlev___official, instagram)
"הוא עשה עליי רושם עצום" | צילום: simon___levlev___official, instagram

"חשבתי שהוא יהיה אבא נפלא לבת שלי וזה לא קרה לצערי. כשהייתה תינוקת, הוא קנה לה כמה מתנות ונעלם. פה ושם התקשר ומדי פעם ביקר אותנו, אבל בשלב מסוים הבנתי שהוא לא ראוי להיות אבא שלה"

והחלטת בכל זאת להשאיר אותו בתמונה כאבא של הילדה?
"חשבתי שהוא יהיה אבא נפלא לבת שלי וזה לא קרה לצערי. כשהייתה תינוקת, הוא קנה לה כמה מתנות ונעלם. אחרי הכלא, פה ושם התקשר לשאול לשלומה ומדי פעם ביקר אותנו, אבל בשלב מסוים הבנתי שהוא לא ראוי להיות אבא שלה והיחסים בינינו התקררו. מדי פעם דיברנו בטלפון או נפגשנו במטוס שלו אבל לא יותר מזה. לפעמים הוא רצה לפגוש אותה ולפעמים היא שאלה עליו. הוא אבא שלה, אז הסכמתי למפגשים".

אחד מהמפגשים האלה, התקיים כאמור בטיסה שבה נכחה גם ססיליה. מפגש שני התקיים מאוחר יותר באותה שנה בתל אביב, ושלישי בלונדון. "לפני קצת יותר משלוש שנים נחתי בתל אביב עם הבת שלי ונפגשתי איתו ועם אח שלו", אומרת אנה, "זמן קצר לאחר הביקור הוא איים להרוג אותי אם אחשוף דברים שאני יודעת עליו". ככל הנראה, אנה כבר שמעה בשלב זה על כך שלבייב חזר להונות נשים שפגש בטינדר. בפגישתם בלונדון, התעמתה איתו ודרשה לדעת מאיפה הכסף שלו ומתי יחזיר לה את ההלוואה. "הבנתי שהוא עשה דברים לא כשרים", היא אומרת בתמצות, שאלתי אותו אילו חברות יש לו ומה הם ההלוואה שנתתי לו. הוא התחיל קצת לגמגם. לא רצה לספר אילו עסקים הוא עושה ועם מי. רק בנקודת הזמן הזו הבנתי באמת שהוא עקץ אותי - וכנראה אנשים רבים אחרים, והפסקתי לדרוש ממנו את הכסף".

למה החלטת לוותר על הכסף שהוא חייב לך?
"לא רציתי ממנו שום דבר יותר. הבנתי שהוא רמאי שמרמה אנשים ושהכסף שהוא יחזיר לי זה כסף מלוכלך ממעשי הונאה. לא רציתי לקבל כסף שיש בו חשד לפלילים. העדפתי לשכוח ממנו ומהכל ולפתוח דף חדש בחיים שלי. הבת שלי שואלת אותי מדי פעם: 'איפה אבא?' ואני מספרת לה סיפור וזהו. אני מאמינה שאחשוף בפניה הכל כשתהיה בת 15. חשוב לי שהיא תדע מה הוא עשה לאמא שלה ולנשים אחרות ולמה הוא נעלם מהחיים שלה".

נוכל הטינדר ובת הזוג קטיה קונלין  (צילום: CBS)
סיימון לבייב ובת זוגו הנוכחית, קייט קונלין | צילום: CBS

"כשהחברה החדשה שלו תתעורר זה יהיה מאוחר מדי"

בסוף 2018 כבר נכתבו כמה פוסטים ברשתות החברתיות על ידי נפגעות של לבייב. אנה נחשפה אליהם וגם הצטרפה לקבוצה של נשים שיצא איתן ואנשים שעשה איתם עסקים. לדבריה, "כל יום התווספו עוד ועוד נשים שנפגעו ממנו, שהוא עקץ אותן במאות אלפי יורו. ואז הייתה כתבת התחקיר הגדולה בנורווגיה, שאליה התראיינו בין השאר ססיליה ופרנילה, והכל יצא. הוא קיבל את השם 'נוכל הטינדר'". אנה אומרת כי העדויות שנחשפה אליהן הובילו אותה לשתף בפייסבוק חלק מסיפורה: "גם אני העליתי פוסט על מה שהוא עשה לי וצירפתי תמונה שלי ושל הבת שלי בבית חולים. כאב לי על מה שהוא עשה לאותם נשים ואנשי עסקים".

את כבר לא מאמינה שהוא יכול להשתנות?
"לא, זו דרך החיים שהוא בחר. רמאי תמיד נשאר רמאי. הכי עצוב לי שהוא הפך להיות כוכב בזכות הסרט של נטפליקס, אמרו לי שרוצים לעשות עליו סרט בהוליווד. זה הזוי. אדם שרימה אנשים הפך להיות גיבור תרבות שמראיינים בכל מקום. במקום למחוק אותו ולעשות עליו חרם נותנים לו במה. סיימון הוא אדם רע ונקמן שמקומו בכלא לשארית חייו".

יקי קהן (צילום: פרטי)
יקי קהן, עורך דינו של סיימון לבייב | צילום: פרטי

יש כאלה שטוענים שסיימון הוא בכלל מריונטה של עבריינים בכירים שמשתמשים בו כאיש קש.
אנה מתפקעת מצחוק: "הוא מריונטה? מצחיק. הוא מסובב את כולם סביב האצבע הקטנה שלו. עושה להם בית ספר לנוכלים. הוא מרמה את כולם, חוץ משומר הראש שליווה אותו לכל מקום וקיבל ממנו משכורת, את כולם הוא עקץ. גם את הקרובים לו ביותר".

מה את חושבת על מערכת היחסים הנוכחית שלו עם קייט קונלין?
"אני מרחמת עליה, גם אותה הוא מרמה. היא חיה בסרט, מאמינה לכל דבר שהוא מוציא מהפה שלו. יום אחד כשהכל יתפוצץ לה בפנים היא תבין שמדובר בנוכל שעשה עליה סיבוב. כשהיא תתעורר זה יהיה מאוחר מדי. אבל אני לא שופטת אותה כמו שאני לא רוצה שישפטו אותי, הוא תמיד מוצא את החוליות החלשות: נשים שבוטחות בו ויום אחד הן מגלות שהוא שקרן ורמאי, אבל זה יקרה כשהנזק כבר נעשה".

בשנה האחרונה אנה קיבלה, לדבריה, כמה פניות מתחקירני נטפליקס לגבי הסרט הדוקומנטרי המדובר. אפשר להאמין שאם הייתה מספרת בו את גרסתה, הטענות של ססיליה ופרנילה כלפיה לא היו נשארות ללא מענה, והייתה מתקבלת תמונה מורכבת יותר. אבל אנה מסבירה שהחשש לחייה ולחיי ביה גרם לה לסרב להצעה שוב ושוב.

רק לפני כחודשיים, כמה ימים לפני חג המולד האחרון, הטלפון הסלולרי של אנה צלצל פעמים רבות. היא הייתה עסוקה בלטפל בבתה הקטנה. היא מספרת כי כשענתה לבסוף, היה זה לבייב על הקו. "הוא אמר לי שאם אתראיין לסרט הוא יהרוג אותי, ישים אותי מתחת לאדמה", אומרת אנה, וניכר שהיא עדיין מפחדת מההשלכות של חשיפה. "פחדתי ממנו. עד היום אני פוחדת שהוא יבוא לכאן ויפגע בי ובילדה שלי. אני אישה שגרה לבד בהלסניקי והוא מסוגל להגיע לכל מקום. הוא רוצה לשלוט בחיים שלי ושל האחרים. אתם לא יודעים מי זה סיימון לבייב. אני מכירה אותו יותר מדי טוב, ותאמין לי הוא מסוגל להכל. יום אחד הוא נחמד ויום אחר הוא מפלצת".

עורך הדין יקי קהן, המייצג את לבייב, מסר בתגובה: "מרשי טוען שהדברים נטענים בהמשך לפרסומים שקריים ומגמתיים נגדו. לגופו של עניין, מרשי טוען שמדובר בטענות הרחוקות מהמציאות כרחוק מזרח ממערב, לראייה, אפילו בסרט העלילתי והשקרי לדידו שיצא לאחרונה מבית היוצר של נטפליקס, נראה מרשי עם בתו ואמה בטיסה כשלטענתה מדובר באב למופת שדואג לצרכי בתו ותומך בהן. מרשי סבור וטוען שמר איפרגן שמעון שם לו למטרה במשך שנים ובאופן מגמתי להשחיר את פניו ולהפיץ ברבים סיפורים שקריים אודותיו, לצורך קבלת פרסום בינלאומי על גבו, זאת על מנת שלא להיוותר עיתונאי אנונימי. לגבי יתר הטענות טוען מרשי שהעובדה שלא הוגשה נגדו ולו תביעה בודדת מעידה כאלף עדים על הקלות הבלתי נסבלת בהפצת שקרים ללא ביסוס עובדתי. מרשי שומר לעצמו את הזכות להגיב בפירוט במקום, בזמן ובבמה הראויה בה יבחר".