הפגישה על ספת הפסיכולוג הייתה אמורה להיות עוד צעד בטיפול הזוגי-טלוויזיוני שלה ושלו. למנור בר-טוב לא היו אשליות; היא הגיעה לפגישה עם המטפל דני פרידלנדר בגלל בעיות שצצו בקשר שלה עם בן נדל כבר בתחילתו, או בלו"ז של שאר העולם, בתחילת העונה הנוכחית של "חתונה ממבט ראשון" (קשת 12). אבל מה שקרה שם תפס אותה לגמרי בהפתעה. "הכוונה שלי הייתה לקבל מדני עוד שיקוף על הקשר שלנו", היא אומרת בבוקר שאחרי שידור הפרק. "רציתי שנחשוב שלושתנו איפה הבעיות ועל מה צריך לעבוד בהמשך". אלא שכעבור שעה מצאה את עצמה בר-טוב נכנסת לאוטו לבד, עם לב שבור וחלומות מנופצים על הזוגיות המושלמת.

>> הסיפור שלו: גם בן נדל פותח הכל השבוע במגזין mako <<

הם ישבו זו לצד זה מול דני ויעל דורון, שנקראה לסייע. מנור אמרה שהיא מרגישה דחויה ורוצה לשקם את הקשר; בן מצדו הישיר מבט אל המומחים ואמר: "אין רומנטיקה, רוך ועדינות. זה לא יכול למשוך אותי – זה מכבה אותי באופן אוטומטי".

כעת פנה בן בטענות אל המומחים: "אני כועס ומאוכזב מכם אם זה מה שהכרתם לי אחרי ארבעה חודשים. אף פעם לא התנהגתי כאילו אני מאוד בתוך הקשר, גם בחתונה לא הרגשתי את מה שהיא מרגישה. אני לא יכולתי לעמוד בקצב הזה, והרגשתי שאני הולך וכבה".

מנור ברטוב (צילום: רן יחזקאל)
חולצה ומכנסיים - ASH | עגילים - ASAF & TOMER | צילום: רן יחזקאל

"באותו רגע השפלתי את המבט, הרגשתי כמו ילד שחוטף על הראש ביום הורים", מספרת מנור לאחר שמדינה שלמה צפתה במעמד. "רציתי לבכות, אבל נאבקתי בזה. היה בסיטואציה הזו משהו מאוד מביך כי הסיום שחווינו, בן ואני, היה שונה. הוא סיים את הקשר שלנו כועס ומאוכזב, ואני יצאתי עם שברון לב".

התכניות שלך לקראת הפגישה היו לשקם את הקשר, אבל בסופו של דבר את היית זו שביקשה לשים לו סוף.
"הוא הוא ישב לידי וכאילו שכח שאני בחדר, דיבר עליי בגוף שלישי בלי להסתכל עליי ופשוט ירה על המומחים – 'אני לא נמשך אליה', 'אני כועס עליכם שזה מה שהכרתם לי' ו'מה הבאתם את הדבר הזה'. אז כן, יצא לי 'אוקיי, אני אחתוך'. אמרתי את זה נורא בשקט כי היה לי קשה. הייתה לי איזו תקווה שהוא יגיד שהוא רוצה לסיים את הקשר, אבל הוא לא אמר, אז הרגשתי שהכדור שוב בידיים שלי, שוב הכל תלוי בי. אז בסוף יצא שאני זו שאמרה 'די'".

אם לא היית עושה את זה, את חושבת שהקשר היה עשוי להשתקם?
"השתדלתי לעשות כל מה שאני יכולה כדי להציל את זה, אבל בן פשוט לא ניסה. באיזשהו שלב הוא ננעל ולא היה מוכן לנסות לבנות מערכת יחסים, אבל הוא גם לא היה מוכן להגיד שהוא לא בעניין, להגיד 'אני לא רוצה להמשיך'. בשלב ההוא אצל המומחים הבנתי שאין לי עם מה לעבוד, ומה שנותר לי היה להגיד 'ביי'. אגב, אפילו את ה'כן' של ההסכמה אחרי שחתכתי את הקשר לא זכיתי לשמוע".

בן כעס על המומחים. גם בך יש כעס עליהם?
"בכלל לא, הכוונה שלהם הייתה טובה. הם חשבו שאנחנו משלימים, שמישהו יצליח לשים שורשים מתחת לכל הפנטזיות שאני חיה בהן. תראי, אני בחורה עממית ונראה לי שהוא ואני היינו אמורים להיות על תקן האנשים הפשוטים בתכנית. אבל עדיין, הוא כנראה ציפה לקבל את הדוכסית מקיימברידג' והביאו לו נהגת מלגזה".

הלו, אל תמעיטי בערכך.
"אני צוחקת. אחד הדברים שהתכנית שמה לי מול הפרצוף זה 'תאהבי את עצמך, יא סתומה', ובפרק ששודר אתמול כבר לא הייתי הבובספוג שהייתי במהלך העונה. זה לקח כמה שבועות, אבל הפסקתי להגיד שאני 'יותר מדי'. הבנתי שאני זו אני, ופאק איט".

תראי, אני מגלומנית

בר-טוב (34), אדריכלית שימור במקצועה, היא אולי הדמות הכי שנויה במחלוקת שכיכבה ב"חתונה ממבט ראשון". כבר בפרק הראשון הביאה למסך התרחשויות יוצאות דופן, כמו הסרת פקק מבקבוק זכוכית בעזרת הניב הימני וצחצוח שיניים מעל פיו של בחור שהכירה שעות ספורות קודם לכן. היו צופים (וצופות!) שהתאהבו מיד בפרסונה שלה - שיער הבלונד-פלטינה (היום כבר חום, ויש עניין שלם עם זה), האודם האדום-בוהק, הצחוק המתגלגל, האדרנלין הלא נגמר, האנרגיה הקופצנית – והיו שחוו אותה כמוגזמת, או כמו שהיא קוראת לזה, "יותר מדי".

מנור ברטוב (צילום: רן יחזקאל)
חליפה - MARC CAIN | עגילים - ASAF & TOMER | צילום: רן יחזקאל

היא נולדה וגדלה בעפולה, האמצעית מבין שלוש בנותיהם של עובד בנק ומחנכת. "הייתי ילדה מאוד היפראקטיבית", היא אומרת, והחיוך שלה מבהיר שהיא יודעת שהלסת של אף אחד לא תיפול על הרצפה. "הלכתי להמון חוגים - בלט, תיאטרון, קרמיקה, צופים, חברים. הייתי טום בוי כזאת, כל מה שרציתי לעשות פשוט עשיתי מיד".

ונשארת אימפולסיבית.
"מגיל קטן הרגשתי שיש בי אנרגיות שאין לכל אחד, אבל כבר אז לא ראיתי בזה משהו שלילי. האימפולסיביות שלי הובילה אותי למקומות טובים ולא טובים בחיים, אבל אני בוחרת להסתכל עליה כמתנה".

היא ריכזה את שבט הצופים בעפולה, למדה בבית ספר לאמנויות בעיר ושירתה כמש"קית חינוך במג"ב ("שירתתי בשכם, טול כרם, ג'נין. החבר'ה היו קוראים לי מנאר"). בר-טוב תכננה ללמוד חינוך בלתי פורמלי ולעסוק בתחום, אבל "יש לי הרבה עובדות הוראה במשפחה והן חזל"שו לי את התכניות. פשוט דחפו לי את תלוש המשכורת שלהן לפרצוף ואמרו 'מתוקה, את יותר מזה'".

היא ניסתה להיות יותר בלימודי אדריכלות, אבל בתחילה לא מצאה את עצמה. "עד השנה הרביעית של התואר ב'בצלאל' הייתי אומללה, לא היה לי כיוון, קיבלתי המון ביקורת על העבודות שלי. אבל אז אחת המרצות אמרה שמתאים לי להתמקצע באדריכלות שימור – בגדול מדובר בהצלת מבנים ישנים עם חשיבות תרבותית או היסטורית - והתאהבתי בתחום".

אני מניחה שהאנרגיות שלך היו איתך גם בתקופה ההיא. הרגשת שונה משאר הסטודנטים?
"תראי, אני מגלומנית. תמיד חשבתי בגדול, תמיד רציתי להרגיש את הדברים בעוצמות הכי גבוהות שאפשר ובמהלך התואר התאבדתי על העבודות. האימפולסיביות, המגלומניה וגם האומץ שלי גרמו לי הרבה פעמים להתרסק".

את מסוכסכת עם האומץ שלך?
"בן אדם אמיץ שלוקח החלטות ועושה צעד דרמטי לא תמיד מקבל את התגובות שהוא רוצה לשמוע".

כסטודנטית בבצלאל הכירה את האקס המיתולוגי. שלוש שנים הם היו ביחד. "הוא היה אהבה מאוד גדולה, רק שכבר אז הבנתי שאני מנסה להתאים את עצמי לבני הזוג. זה כאילו שיש להם תבנית קיימת ואני יוצקת את עצמי למה שבן הזוג שלי רוצה. אבל כשנפרדנו הייתי שבורת לב. גרתי אז במרכז תל אביב ואני תמיד אומרת שהשקיתי חצי גן יעקב עם הדמעות שלי".

מנור ברטוב (צילום: רן יחזקאל)
אוברול - MIA LUZ RESORT | תכשיטים - ASAF & TOMER | צילום: רן יחזקאל

איך הסתיים הקשר?
"הוא רצה שניפרד".

למה?
"מה נראה לך? הוא אמר שאני יותר מדי בשבילו".

הטלוויזיה הייתה מה שהפחיד אותי

לאחר הפרידה עברה בר-טוב לדירת שכורה מעל המוסכים בדרום תל אביב. "חיי חברה, מסיבות, פאן, תקופה מדהימה", היא מסכמת.

מה לגבי דייטים?
"אני שונאת את הפורמט של דייט, מבחינתי זו חוויה לא נעימה ולא טבעית. יצאתי, אבל אף פעם לא עבדתי בזה. הייתי באפליקציות, אבל גם זה לא בשבילי. אני לא אוהבת לשפוט אנשים על פי תמונות ולהגיד חתיך או לא חתיך. זה לא אני, אני נמשכת למשהו אחר, מעבר למה שרואים בתמונות".

ל"חתונה ממבט ראשון" נרשמה בעקבות מה שהיא מגדירה כלחץ חברתי. "בחיים לא האמנתי שאלך לחפש בן זוג בריאליטי", היא צוחקת, "אבל רציתי זוגיות, חברות שלי שכנעו אותי, הייתה קורונה, ופתאום רציתי ללכת על זה".

מה לגבי החשיפה? היית מוכנה לזה?
"ידעתי שיש בי אנרגיות שעוברות מסך, אבל בכל התהליך הזה, הטלוויזיה הייתה מה שהכי הפחיד אותי. הרי אין לי ממש פילטרים. אבל רציתי אהבה, באתי עם לב פתוח והחלטתי לקחת את הסיכון. פשוט אמרתי לעצמי 'אללה אכבר'".

בר-טוב, ציינו המומחים של חתונמי, היא המתמודדת היחידה שהגיעה בלי רשימת דרישות לגבי הבחור המיועד. "סמכתי עליהם שידעו מה נכון לי. המלהקת שאלה אותי בשלב מסוים עם מי אני לא מוכנה לצאת, ואמרתי שאין לי מישהו כזה. כשהיא לחצה אמרתי שלא אצא עם מישהו שעובד בזבל, אבל אחר כך הבנתי שגם זה לא נכון. אם יש בן אדם מדהים שעובד בזבל, שנמשך אליי ואני נמשכת אליו - אז יאללה, לוקחת".

בואי נגיע לעניין. מה חשבת על בן כשראית אותו?
"קודם כל הקלה, כי סופסוף ראיתי מי הולך להיות איתי במסע הזה. לא עניין אותי באיזו עטיפה הוא מגיע ואיך הוא נראה. אני לא חושבת שהייתי מתחילה עם בן ברחוב, זה לא זה, אבל הוא נראה לי כמו אדם טוב, עם עיניים טובות. הוא גם ממש התרגש".

מה הייתה החוויה שלך מהחתונה?
"הייתי באופוריה, הרגשתי שאני בתוך קסם. הייתה שם הדדיות, רומנטיקה, דואליות בכל הרמות. בסיגריה שעישנו יחד, בחיבוקים, בזה שהוא לחש לי מילים באוזן כשרקדנו. הרגשתי וואו, כאילו שהכרנו כבר בגלגול אחר".

בפגישה עם דני ויעל הוא דיבר על החתונה, ונשמע שמבחינתו לא הייתם כבר אז על אותו התדר. את תיארת את החופה כרגע קסום, ובן סיפר איך הסתערת עליו והוא ביקש ממך לתת לו לנשום.
"בדיוק בגלל זה הייתי כל כך מופתעת. אני חוויתי את החתונה שלנו כמדהימה, ואז שמעתי את מה שהוא אמר ושאלתי את עצמי מה, ככה אתה רואה אותי?".

הפער בין החוויה החיובית של בר-טוב לתסכול של נדל נמשך כשהשניים דיברו עם המומחים על ירח הדבש. "מבחינתי זו הייתה חופשה מדהימה, באתי ליהנות ונהניתי. כשחזרנו והגענו לספה של הפסיכולוגים, נתנו נשיקה על הפה וזה חיזק את מה שהרגשתי. בן טען שכבר אז צצו אצלו היסוסים לגבי הקשר שלנו, אבל וואלה, לא ראיתי אותם. אולי הייתי מסונוורת מהתהליך, אבל אני לא חושבת. נדמה לי שהוא נתן לי להישאר בתוך האשליה כשהוא כבר יודע שהוא לא שם".

מנור ברטוב (צילום: רן יחזקאל)
שמלה – זארה | עגילים - ASAF & TOMER | צילום: רן יחזקאל

בואי נדבר על הרגע ההוא בירח הדבש, כשהתיישבתם במסעדה, המלצרית שאלה מה שלומכם ואת ענית: "עדיין לא שכבנו".
"אוקיי, בואי נוציא את הפיל שבחדר. כשסטנדאפיסט מספר בדיחה ואף אחד לא צוחק, הוא מספר אותה שוב בניסיון להגיש אותה קצת אחרת. אם שוב אף אחד לא צוחק, הוא הולך לקנות מצבה משיש קררה וחופר בור ונכנס פנימה. ככה הרגשתי. אבל זאת עדיין הייתה בדיחה, כמו שמישהי שאומרת 'תודה' ואז מישהו אומר לה 'מה תודה? תתפשטי'. ההומור הזה, זו אני. כולה רציתי לצחוק. חשבתי שיש לי פרטנר שזורם איתי, אבל טעיתי. זה הכל".

שוב אימפולסיביות.
"בול. ותשמעי, מבחינתי זו הייתה סיטואציה דרמטית. שנינו יושבים בעיר דוד ושפית מבשלת לנו, מי בחיים שלי בישל לי? אני קונה שווארמה בדוכן ברחוב, אני מאוד צנועה בדרישות שלי".

חלק מהצופים לא ריחמו על ה"לא שכבנו" הזה.
"מה זה לא ריחמו, אנשים הגיבו כאילו שרצחתי את רבין".

מה זה עשה לך?
"נעלבתי, צחקתי, כעסתי. בליל של רגשות בעוצמה מטורפת".

מישהו יכול בבקשה לרצות אותי?

את הסדקים בקשר עם נדל, אומרת בר-טוב, אי אפשר היה לא לראות לאחר ירח הדבש. "כשהגענו לדני ויעל, בן דיבר ופתאום הבנתי שאני ראיתי א' והוא ראה ת'. ישבתי איתם, אמרתי כמה שהיה מדהים, והוא רק אמר כמה שהיה מזעזע. הייתי המומה, אבל פתאום הבנתי גם שבשיחות שלנו אני צריכה לדובב אותו. הבנתי שהוא לא יכול לדבר ולחשוף את מה שעובר עליו לבד, אלא רק כשהוא בטיפול, אבל בסדר. לפחות מזל שהייתי בטיפול הזה, אחרת גם זה לא היה יוצא".

מנור ברטוב (צילום: רן יחזקאל)
חליפה – זארה | עגילים - ASAF & TOMER | צילום: רן יחזקאל

מתי הבנת שזהו, הוא לא שם?
"כמה ימים אחרי ירח הדבש, בלילה אחרי המסיבה שהרמתי בבית שלו. זה היה יום מאוד עמוס רגשית בשבילי ובשלב מסוים התפרקתי ובכיתי המון. במצב כזה את רוצה שמישהו יעטוף אותך ויגיד לך שיהיה בסדר, לא משנה אם בן זוג או חבר ואם נשכב או לא נשכב. זה הכי בסיסי - אם אתה רואה שהפרטנרית שלך מתפרקת, תהיה שם בשבילה. בסוף קיבלתי באותו יום את החיבוק מצוות ההפקה של התכנית. הרגשתי שאני חוטפת אש מהצד שאמור להביא לי את הנחת".

בשלב הזה הרגשת גם את היעדר המשיכה שהוא דיבר עליו?
"לא, נשמה. כשאנחנו ישנים אחד ליד השני במשך תקופה והוא לרגע לא נוגע בי, כבר אז היה אפשר להבין שהוא לא נמשך אליי".

ואת?
"אני נמשכתי לכל הדבר הזה. אליו, לסיטואציה, בטח. יותר מזה, ברגע שאישה מרגישה שגבר לא רוצה אותה זה הופך אותה ליותר משימתית. למה הוא לא רוצה אותי, מה אני יכולה לעשות כדי להשיג אותו. לשחק אותה קשה להשגה זה הכי ניינטיז, זו אני וזה מה שיצא ממני. מה אני אגיד לך,  אני רואה את עצמי כקומדיה של טעויות. אפשר להגיד שוב 'יותר מדי'".

למה בעצם את מייחסת ל"יותר מדי" הזה קונוטציה שלילית?
"כי ה'יותר מדי' הזה הוא הפחד הכי גדול שלי. אבל את צודקת, יכול להיות שמחשבה בוראת מציאות. כל כך פחדתי שיגידו את זה עליי שמשהו במנגנון ההגנה שלי הוציא את החשש הזה החוצה וכל הזמן אמרתי שאני יותר מדי. ולעומתי, לאורך כל הדרך לא שמעתי את בן מעביר ביקורת על עצמו. הוא לא היה במקום של 'מה הייתי משנה כדי לקדם את הזוגיות הזו'. לא שמעתי ממנו גם שום קומפלימנט, שום דבר ממה שהוא חושב עליי. כנראה שהוא באמת נבהל ממני".

זה פגע בביטחון שלך?
"בטח, את חושבת בלי הפסקה מה לא בסדר בך ובמה שאת עושה. את מרגישה דחויה בלי לקבל הסברים, הוא לא אומר שום דבר ואת אוכלת סרטים".

מנור ברטוב (צילום: רן יחזקאל)
אוברול - MIA LUZ RESORT | תכשיטים - ASAF & TOMER | צילום: רן יחזקאל

איך הרגשת אחרי היציאה מהתוכנית?
"מרוסקת. את בתהליך, את רוצה להצליח, והלב שלך נשבר. גם מבן, וגם מזה שאת נאלצת לסיים את התהליך".

דיברתם מאז?
"לא דיברנו מרגע שנפרדו דרכינו בתכנית, זה כאילו שאנחנו שני אנשים שהיו בדייט ארוך שלא הצליח. גם לא ציפיתי שנדבר".

לא ציפית לבקשת סליחה אחרי פרק הפרידה?
"סלחתי לו גם בלי שהוא יבקש, זה לגמרי מאחוריי. ומעבר לזה, בואי, הוא לא הצליח להגיד דברים יותר פשוטים מזה. לא היה מה לצפות לסליחה ממנו".

את כועסת עליו.
"זה לא כעס, אני מודה לו על כל שנייה שהוא הפך את הלב שלי לסשימי, כי בסוף יצאתי מזה מחוזקת. באמת שסלחתי לו מזמן, אבל עדיין קצת כואב לי עליו כי הוא סבל בתהליך. כואב לי שהתכנית באה לו כל כך לא טוב ושהוא כל כך התאכזב מכל פעם שלא הייתי מה שהוא ביקש".

מה קורה מאז? היה איזה ריבאונד?
"אחרי שבן חתך יצא לי לצאת לכמה דייטים מהמקום של 'מישהו יכול בבקשה לרצות אותי?', אבל זה לא הלך. מצד שני, לא יצאתי לדייטים מאז שהתכנית שודרה".

מתחילים איתך ברחוב?
"כמעט ולא מזהים אותי ברחוב, כי צבעתי את השיער לחום. אנשים אומרים שאני נראית שונה, שהבלונד שלי היה כל כך בולט שראו קודם כל אותו. בתקופה של השידורים זה עבד לטובתי, כי להיראות ברחוב היה מוגזם בשבילי. אבל ממי שמזהים אני מקבלת תגובות מדהימות, באמת".

אז כן מתחילים איתך.
"מתחילים, כותבים לי באינסטגרם".

את עונה?
"לחלק. ברור, נו מה, אני עדיין מחפשת זוגיות".

צילום: רן יחזקאל | סטיילינג: דניאלה קפלוטו ל"ארטבוק" | איפור: מורן ינקו | שיער: רינת שור | הפקה: רותם פנחס