כשספיר אביסרור נכנסת לבית הקפה, קל להבחין בהבעת התדהמה של יושביו גם מבעד למסכות. ולא בכדי: גם בחודש השביעי להריונה, אביסרור, לשעבר כוכבת התכנית ״איט גירלז״ ובקרוב על המסך שלכם בתכנית הבישול "MKR המטבח המנצח" (ראשון אחרי החדשות בקשת 12) נראית כמו הנערה הנכונה. בטייץ קצר, בלייזר כחול וגוזייה שחורה שמאפשרת לבטן לספוג ויטמין די היא משדרת גלאם במקסימום, שזה די ההפך ממה שמרגישות מרבית הנשים בשליש האחרון של ההריון, כולל אני עצמי.

״יש מצב שמאיט גירל אהפוך לאיט מאם״, היא פוסקת תוך שהיא מתיישבת על כיסא הבר שמולי, ״הרבה כותבות לי שכיף לראות אישה בהריון שמתלבשת. נשים בהלם שאני מתלבשת יפה גם עכשיו, שאני קונה ג׳ינס. וזה לא עניין של משקל. עליתי כבר 13 קילו עד עכשיו, ואני רק בחודש השביעי אז לדעתי אסיים את ההריון ב-20 קילו עודפים, אבל אני אומרת בואי נהנה מזה״.

כן, את לא בדיוק לובשת שמלת הריון עם נקודות או חיפושיות, מהדברים האלה שמעצבים לנו בהריון.
״לא, לא נכנסתי אפילו לחנות לבגדי הריון. איזה דיכאון זה כל הגבוה הזה והגומי, זה נראה זוועה״.

ספיר אביסרור
מכופתרת ג'ינס: טומי הילפיגר | צילום: שי פרנקו

"סתיו ואני רצינו כבר מלא זמן לעשות משהו ביחד, אז החלטנו ללכת לתכנית. אנחנו סוג של פאטמות"

ומה תעשי בגזרת המלבושים אחרי הלידה? כי את יודעת, עם הילד מגיעים גם כתמים.
״מה אני אעשה? יהיה בסדר״, היא לוגמת מהקפה ומשתהה, ואז שואלת ״אני אמורה לתת לו לעשות מה שהוא רוצה, נכון? זה חלק מההתפתחות, לאכול עם הידיים״.

זה תלוי באיזו גישה את.
״באיזו גישה את?״

גישת ׳העייפות מכריעה׳.
״מה זה אומר?״

שאם בסוף הוא רוצה לאכול עם הידיים אני זורמת. בואי נגיד שקשה להעביר בסטייל את שעות אחר הצהריים בגינה. תיכנעי לסמרטוטים?
״כן, אני מרגישה שכבר עכשיו יש דברים שאני מוותרת עליהם בלי להכיר אותו בכלל. אני בטוחה שכשהוא יבוא ואתאהב בו בכלל אוותר על עצמי, כי יש משהו גדול יותר מאיך שאת נראית״.

אני לא אמכור פאייטים אם אני לא אוהבת פאייטים

הנראות של אביסרור (25 וחצי) שנישאה באוגוסט האחרון לליאור דבאח (28, סוכן ביטוח) לא הזיקה לה עד כה. ביום יום היא מעצבת האופנה שעומדת מאחורי המותג SAP (מותג שהוקם לפני ארבע שנים, לאחר שהגיעה עם חליפה בעיצובה להופעה של עומר אדם, ולמחרת קיבלה טלפון מבחורה שביקשה לרכוש אותה), מתחזקת חשבון אינסטגרם עם כמעט 100 אלף עוקבים וחתומה בסוכנות ITM, שמייצגת פרסונות כמו עדן פינס (חברתה לריאליטי ״איט גירלז״ מ־2018), אנה זק ועומר נודלמן. ולמרות שהיא יושבת תחת ההגדרות שהיו יכולות בכיף גם להפוך אותה לעוד משפיענית רשת יפה ופלקטית, אביסרור לא מהססת לדבר בלי פילטרים, גם אם חשבון הבנק מפסיד מכך. ״בתקופת הקורונה הציעו לי לפרסם נקניקיות באינסטגרם, וסירבתי למרות שהייתי בלי פרנסה שלושה חודשים״, היא מודה. ״יש דברים שהם מעבר לכסף, יש קהל בנות שמאמינות למה שאני אומרת, ואם אני לא אוכלת נקניקיות אז למה שאפרסם נקניקייה? ליאור בעלי לא מסכים איתי, הוא אומר שכסף זה כסף, מבחינתו שאצטלם עם הנקניקייה ואביא את הכסף לחשבון, אבל אני לא מוכנה".

ספיר אביסרור
מכנסיים: אדידס, טופ: אוסף אישי, ז'קט: אוסף אישי | צילום: שי פרנקו

"הייתי עם עדן פינס במסיבת בריכה. כולן כוסיות, ואני הייתי המלכה, איך אני איתך? התאהבתי בלהיות בהריון, לא בא שזה ייגמר"

גם בעסק האופנה יש לך עקרונות?
״ברור, אני ככה גם בעסק. בנות אוהבות פאייטים אבל אני לא אמכור פאייטים אם אני לא אוהבת פאייטים ולא אכפת לי כמה כסף יכנס דרך הפאייטים. אני מאמינה בעצמי ואני חושבת שזה מה שעוזר לי לגדול, שאנשים רואים מה פייק ומה לא״.

זה לא מפתה בתקופה כזו לעשות כסף קל? לעשות כמה אלפי שקלים על פוסט באינסטגרם?
״זה מאוד מפתה, על חלק מהדברים שסירבתי להם ליאור בכלל לא יודע. היו עוד כל מיני הצעות בתקופה הזו. לא אגיד שמות של חברות, אבל ניסו לנצל בגלל שאין לאף אחד עבודה. כל המחירים ירדו בחמישים אחוזים, ואין אצלי דברים כאלה״.

מה תסכימי לפרסם?
״משהו שהייתי הולכת וקונה בעצמי בלי קשר. עכשיו מציעים לי מלא דברים שקשורים לאימהות, אבל גם את זה אני לא עושה. אני לא רוצה להקדים את המאוחר. קודם אלד ואז נדבר על זה".

איך את מתמודדת עם השינויים הפיזיים שבאים עם ההריון?
״בהתחלה נלחצתי. קודם כל כי המותג שלי מושתת עלי, אני המעצבת של המותג והדוגמנית של המותג ואני מודדת את מה שאני מעצבת על עצמי ועכשיו אני לא יכולה לעשות את זה. אני מאמינה שזה אפשרי לחזור לעצמך אחרי הלידה, אבל קורים לך דברים בגוף שאת לא מבינה״.

ספיר וסתיו
ספיר וסתיו | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח", קשת 12

מהאינסטגרם נראה שאת בסביבת דוגמניות. רק עכשיו ראיתי שירדת עם כל דוגמניות הסוכנות לחופשה פוטוגנית בים המלח.
״נכון. הייתי עם עדן (פינס) בסוויטה עם בריכה, היה מושלם. כולן כוסיות, ואני הייתי המלכה, איך אני איתך? כולן הכי ליטפו לי את הבטן ונישקו אותי. זה מהמם להיות בהריון, התאהבתי בזה ולא בא לי שזה יגמר, אני אשכרה מגדלת יצור בתוך הבטן״.

טוב, נראה שאת לוקחת את ההריון בסבבה.
״עכשיו כן, אבל בהתחלה הייתי בדיכאון. ההריון בא לי בכאפה, והחודשים הראשונים היו זוועתיים ברמות, סבלתי״.

בגלל הבחילות וההקאות?
״הקאתי 13 פעמים ביום, אבל הסבל היה יותר נפשי. לא תכננתי להיכנס להריון, גיליתי את זה חודשיים שלושה אחרי החתונה עם ליאור, וזה נחת עלי כרעם ביום בהיר. בבת אחת כל ההרגלים השתנו לי. בלי סיגריות, בלי אלכוהול, בלי שיזוף. אני יודעת שזה נשמע הכי שטחי בעולם אבל אף אחד לא מכין אותך לכל כך הרבה שינויים בבת אחת. מבחורה אנרגטית הפכתי למישהי שמתעוררת בבוקר ועוברת מהמיטה לספה. נגמר הכיף, שגרת החיים שלי נהרסה ביום אחד. באותו החודש שהייתי אמורה לפתוח סטודיו למותג שלי, שעד אז היה רק באונליין, גיליתי על ההריון, ולא יכולתי לתפקד״.

למה כל כך הופתעת מההריון? אני מניחה שאת יודעת איך זה קורה.
״כשאת שומעת מסביבך כל כך הרבה סיפורים על נשים שלא מצליחות להיכנס להריון, אז את לוקחת את זה לתשומת ליבך. שמעתי על חברות שלא נכנסו, על נשים מהמשפחה שהיה להן קשה, יש כל כך הרבה סיפורים קשים סביבך שאת לא מאמינה שביום שבו לא תשמרי את תכנסי להריון. מי חשבה שזה יקרה כל כך מהר? אז היה קשה בהתחלה, הקפאתי את הפתיחה של הסטודיו כי לא הצלחתי לקום מהספה וכלום לא היה מוכן. ואז הגיעה הקורונה. לא נעים לי להגיד אבל זה עשה לי טוב כי יכולתי להסתיר את כל ההתחלה של ההריון. רק לפני חודש גיליתי לכולם. לא יצאתי מהבית, אף אחד לא ראה מה קורה לי, היה לי זמן עם בעלי כי הוא עבד מהבית ונהניתי ברמות מהתקופה. אם תשימי בצד רגע את העסק והפרנסה שזה היה נורא, את יודעת איזה כיף היה לי?".

ספיר אביסרור
סט חליפה וז'קט ג'ינס: קלווין קליין | צילום: שי פרנקו

״אני שונאת את הטיקטוק וכל העולם הזה, אני אולי בין הבחורות היחידות באינסטגרם מהדור הזה שאין לה טיקטוק. אני חושבת שזה פאתטי"

 

חריימה, אבל חריימה סקסי 

ועכשיו היא מגיעה לסלון שלכם ב״המטבח המנצח״, בשביל להוכיח לכולם שהאיט גירל הזו יודעת לרדת מהעקבים, לעלות על סינר, ולהזיע בפורמט ריאליטי קשוח שבו צמדי בשלנים הופכים את ביתם למסעדה שבה הם מארחים את המתחרים ואת השופטים חיים כהן ורותי ברודו. יחד עם חברתה הטובה סתיו עוזר, שמתגוררת בצמוד אליה בבאר יעקב, אביסרור מבטיחה להביא משהו אחר למסך. ״לא חשבתי שאעשה תכנית בישול אבל סתיו ואני רצינו כבר מלא זמן לעשות משהו ביחד, ולא בשביל הפרסום, זה מעניין לי את התחת. דיברנו על זה בערב על נס והחלטנו ללכת על זה. תביני, סתיו ואני סוג של פאטמות״.

תסבירי את המונח.
״זה פאטמות של 2020, כי לכל אחת מאיתנו יש גם קריירה. סתיו, כמוני, היא אישה שעושה, יש לה מגרש מכוניות, היא בלונדינית כוסית על עקבים וכשבא סוחר היא נכנסת מתחת לרכב ומראה לו את השלדה. ואז שתינו חוזרות הביתה, הבעל מתחיל להגיד ׳אני רעב׳, אנחנו שמות מדי ב׳ ומתחילות עם בישולים, כביסות, כל הדברים שפאטמה עושה. אנחנו קוראות לזה ׳להתחיל את היום׳״.

זה לא מונח של נשים צעירות בלי ילדים, את לגמרי יכולה לחזור הביתה ולהזמין טייק אווי במקום לבשל.
״אין דבר כזה אצל ליאור, הוא גר בבית שמכינים בו אוכל. אנחנו גרים המון שנים יחד ואני יכולה לספור על יד אחת את מספר הפעמים שהזמנו לאכול. בעלה של ספיר יכול לא לאכול שבוע אם לא מגישים לו את האוכל, אבל אנחנו מלכות, אנחנו עושות את זה מה זה באהבה, יש לנו גברים מדהימים. אני שלמה עם המקום שלי, אוהבת לפנק את ליאור כי אני יודעת שאני מפנקת אותו ב־10 אחוז והוא מפנק אותי ב־100״.

עדיין קצת מפתיע לראות אותך בתכנית כזו.
"תמיד בישלתי, אני מבשלת אוכל של בית, אוכל של סבתות. הולכת לסבתא שלי ביום שישי, רואה מה היא עושה ומבשלת גם. קובות בכל הסוגים, טבית, קוסקוס של מרוקאים, מפרום, קציצות דגים, והרבה איטלקי. לאודישן הראשון לתכנית החלטנו לגשת עם מנה כמו שאנחנו עושות בבית, כריך של יום שישי עם מטבוחה, חציל, חמוצים ושניצל. הבאנו מלא כריכים כי אנחנו מכינות כמו סבתות, כמו פאטמות, בכמות. כולם עפו ברמות ועברנו שלב. היינו בהלם״.

ספיר אביסרור
חולצה: מיכל ומורן כיכר המדינה, ג'ינס: טופשופ | צילום: שי פרנקו

"עליתי כבר 13 קילו עד עכשיו. אני רק בחודש השביעי אז לדעתי אסיים את ההריון ב-20 קילו עודפים, אבל החלטתי להנות מזה"

איך היה לפגוש לראשונה את השופטים?
״זה קטע לראות את חיים ורותי מול העיניים. פתאום הבנתי שאת האוכל שהגשתי לחברים במרפסת אני הולכת להגיש לחיים כהן לפה. יש פיק ברכיים, כי מי אנחנו?״.

חיים הלחיץ אותך יותר מרותי?
״כן, כי האוכל שלנו הוא יותר חיים, אוכל מזרחי, אז חששתי ממנו יותר. רותי אישה מדהימה, אני אוהבת נשים חזקות כאלה ששמות פס, היא משדרת משהו שאני מתחברת אליו מאוד ומביאה משהו אחר לגמרי. מאוד נהניתי מהחוויה של לשבת איתה בשולחן, כי גם כשנכבות המצלמות מדברים על החיים, על עסקים, על משפחה, והיא השראה בעיני. כמנה ראשונה הגשנו להם חריימה, אבל חריימה סקסי בהרבה מחריימה רגיל״, היא ממשיכה בעיניים נוצצות. ״הלכנו על אוכל מזרחי שאנחנו אוהבות להכין בבית אבל גם כזה שמצטלם טוב לאינסטגרם כי אנחנו ב־2020. אין מה לעשות, אנחנו אוהבים אוכל יפה״.

ואיך הייתה החוויה?
״התחרות הייתה קשה, לא ישנו שלושה חודשים, רק בישלתי כמו כלבה עד 4 בבוקר, אבל אין ספק שאנחנו הולכות להביא משהו אחר למודעות - נשים צעירות חזקות שרוצות להגשים את עצמן שלא אכפת להן מה אומרים. אנחנו בנות שלא נופלות לבינוניות, עושות דברים במלוא הכוח. אני חושבת שיראו את זה על המסך, אנחנו נשים צעירות שמגובשות על עצמן, ואני חושבת שיש לנו הרבה מה להביא לעולם הזה״.

עסקי המסעדנות נפגעו אנושות מהקורונה. זה חכם להכנס עכשיו לתחום הזה?
״גם עסקי האופנה נפגעו מהקורונה ואני עדיין נמצאת שם. אני חושבת שאם יש משהו שאת אוהבת את צריכה ללכת על כל הקופה. להביא את חו״ל לארץ זה משהו שאני וסתיו יכולות לעשות בגדול בתחום הזה. יש לנו קונספט שאין לאף אחד ואנחנו מדברות עליו הרבה שנים״.

אני מניחה שכשאת אומרת "להביא את חו״ל לארץ" את לא מתכוונת לצרפת.
״לא ממי, זה יהיה עיראק״.

ספיר אביסרור
בגד גוף: אייץ' אנד אם | צילום: שי פרנקו

״בתחרות לא ישנתי שלושה חודשים, רק בישלתי כמו כלבה עד 4 בבוקר. אנחנו בנות שלא נופלות לבינוניות, עושות דברים במלוא הכוח"

הפאטמה שאני

להגעה של אביסרור לפריים טיים קדמו גם טלטלות. היא נולדה בראשון לציון, הבכורה מבין שלוש אחיות. כשהייתה בכיתה ז׳ עברה המשפחה לבית דגן, וניצני המרד החלו לבצבץ, שלא לומר לבעוט. ״הייתי ילדה מרדנית, מופרעת, היו לי מלא תאקלים עם המשפחה כי רציתי לטרוף את העולם״, היא משחזרת. ״הייתי ילדה שעושה מה שבא לה, לא מה שאומרים לה. לא הולכת לבית הספר, יוצאת בלילות, עובדת במקום ללמוד. מכיתה ט׳ התחלתי להתחרפן. ראיתי את הפוטנציאל בחיים, לא את הפוטנציאל של לשבת בכיתה״.

כלומר ראית את הפוטנציאל שבמחששה.
״כן, מה לעשות, זה יותר עניין אותי. אני מאמינה שיש ילדים שאי אפשר להציב להם גבולות, גם היום אני לא השתמשתי בבגרות שלי ולא עשיתי תואר. אין לי בגרות בתנ"ך ובהיסטוריה, אלה הבגרויות האחרונות בסוף י״ב וזו הייתה תקופה שעברתי משהו ממש קשה אישית, יצא שלא ניגשתי אפילו״.

מה קרה שם?
״עשיתי טעות בבחירת בן זוג, בואי נסכם את זה ככה. זה נשמע שמה כבר יכול לקרות בכיתה י״ב, אבל ככה זה היה. הייתי ילדה בת 17, הוא היה איתי בכיתה, הייתה שם זוגיות לא נורמלית. לא משהו שאישה צריכה לעבור, בטח לא בגיל 17. אני לא רוצה לפתוח את זה, הוא במקום אחר ואני עוד שנייה אמא. אולי בעתיד, כי זה סיפור שיכול לעזור לנשים אחרות, אבל כרגע זה לא מתאים״.

ספיר וסתיו
ספיר וסתיו | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח", קשת 12

אז בגלל הסיפור הזה לא ניגשת לבגרויות?
״כן. אם לא הייתי בסיטואציה הזו אני בטוחה שהייתה לי תעודת בגרות, כי עם כמה שהייתי ילדה חרא לא רציתי לאכזב את ההורים, וההורים שלי מאוד השקיעו כדי שתהיה לי תעודת בגרות״.

הרגשת שאכזבת אותם?
״ברור. בשביל הורים ילדה שמעשנת כבר בכיתה י' זו אכזבה, ילדה שיוצאת למועדונים זו אכזבה, כבר בכיתה ט׳ יצאתי למועדונים. אין את זה היום, אחותי שכיום בכיתה ט׳ נמצאת כל היום בטיקטוק. חוץ מטיקטוק מה יש לה ולבני גילה בחיים? הם לא עושים כלום, זה הזיה, הם כל היום עושים תנועות בטיקטוק. מה הם חווים, מה הם יספרו לילדים שלהם? לי יש מפה עד מחר מה לספר, ואצלה מה שיש לה לספר זה מה היא קנתה ב׳עדיקה׳״.

ואת אומרת את זה כאישה שנמצאת לא מעט ברשת, עם כמות עוקבים לא מבוטלת.
״אני שונאת את הטיקטוק וכל העולם הזה, אני אולי בין הבחורות היחידות באינסטגרם מהדור הזה שאין לה טיקטוק. אני חושבת שזה פאתטי, הנה אני אומרת את זה בקול רם. לא יהיה לי טיקטוק כי מה הערך המוסף שעולה מהסרטון הזה? מה השורה התחתונה? אין לך אפילו אפשרות להוסיף מלל, והתנועות כאלה מגעילות. לא הייתי ילדה שמרנית אבל יש תחושה שמה שקורה היום זה משהו שונה לגמרי״.

המנות של סתיו וספיר
המנות של סתיו וספיר | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח"

בצבא היא שירתה כחובשת, אבל אחרי שנה וחודשיים גם את המסגרת הזו היא עזבה בטרם עת, למורת רוחה. ״לא השתחררתי באשמתי אלא באשמת המערכת המטומטמת שנקראת צה״ל״, היא טוענת. ״שוחררתי על סעיף נפשי תוך שבוע, ובאמת הייתי במצב נפשי לא טוב למרות שאהבתי את התפקיד עצמו. אבל בקעת הירדן זה מקום דיכאון, לא התחברתי לאף אחד בבסיס והיה לי קשה. הייתי בודדה, ומבחינה נפשית לא יכולתי יותר. אני זוכרת שהייתי אמורה לסגור שבת ואמרתי למפקדת שלי שאם אני הולכת לסגור שבת משהו הולך לקרות לי, אמרתי לה ׳קחי לי את הנשק׳, הרגשתי שאני לא מסוגלת יותר. הם ראו את זה כנוהל התאבדות, שלחו אותי הביתה, הגעתי ביום ראשון והוציאו לי גימלים נפשיים, ואמרו לי ׳בחמישי את נפגשת עם פסיכיאטר׳. הלכתי, והוא אמר לי ׳את יוצאת מהצבא׳. ועל איזה סעיף? נרקיסיזם!״.

לא ידעתי שמשחררים על נרקיסיזם.
״זה הסעיף שהוציאו אותי עליו, וזו לא סיבה לשחרר מהצבא. כל כך רציתי לסיים את השירות, לסיים משהו אחד בחיים כמו שצריך. באמת לא רציתי להשתחרר, והנה אכזבתי את ההורים גם בזה. אמא שלי שאלתי אותי, 'למה את לא יכולה לסיים משהו עד הסוף?׳ ואני נשבעת לך שלא רציתי לצאת, רק רציתי לעבור מקום. הייתה לי מחשבה להגיש ערעור אבל הבנתי שזה לוקח כמה חודשים אז אמרתי ׳הכל מאת השם׳. התחלתי לעבוד בחנות בגדים, ניהלתי 3 סניפים במשך שנתיים, במקביל למדתי אופנה במכללת ׳סיטאר ׳ואז פתחתי את המותג שלי והנה אנחנו כאן״.

המנות של סתיו וספיר
המנות של סתיו וספיר | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח"

כשאמא שלך תצפה ב"המטבח המנצח" היא תרגיש שסוף סוף סיימת משהו עד הסוף?
(צוחקת): ״תצפי בתכנית ותראי. והאמת היא שאמא שלי כבר גאה בי. בניתי עסק בעשר אצבעות בלי עזרה של אף אחד, להיות מעצבת אופנה בישראל זה משהו על גבול הבלתי אפשרי, ובקרוב גם יהיה להם נכד ראשון שזה בכלל טירוף, אמא שלי בהלם שאני לא מתלוננת בהריון״.

אולי סיימת למרוד.
״אם אני מסרבת לפרסם פוסטים שמשלמים עליהם כמה אלפי שקלים כנראה שאני עדיין מורדת. לא לפתוח טיקטוק ב־2020 זה מרד, ואני גם לא הולכת להסתפק ב"המטבח המנצח", אני רוצה עוד משהו״.

אולי היעד הבא זה ׳אמא מחליפה׳.
״נראה לך שמישהי אחרת תבוא לבן שלי ולליאור? בחיים לא. ולמה שמישהו אחר יהנה מהפאטמה שאני?".

צילום: שי פרנקו | סטיילינג: הילה ג'רבי | איפור: אל אדידה | שיער: רן קריסי