חודשיים אחרי שהתחתנה לעיני המצלמות, אורטל יהלומי חווה על בשרה את המחיר האמיתי של כניסתה לסלון הישראלי: אין אפשרות לרוקן את שלפוחית השתן בספונטניות. ״הלכתי אתמול בחוף הים בחיפה והייתי צריכה להתפנות״, היא מספרת, ״לקחתי נייר טואלט וחיפשתי פינה לעצמי ופתאום ראיתי שני אנשים שמתקרבים אלי. הם שאלו אותי ׳את מחתונה ממבט ראשון?׳ עניתי שכן והתאפקתי לא להגיד שאני בדרך לשירותים. זהו, אני מבינה שאני כבר לא יכולה להסתובב בחוץ עם גליל נייר טואלט ביד״.

לא פשוט.
״לא, אבל אני מבינה שזה חלק מהעניין. לפני כמה שבועות ירדתי לסיני, ישבתי בבר של המלון, ביקשתי באנגלית כוס קולה וישראלי שישב מאחורי צעק לברמן ׳תתן לה קולה מהר, שהיא לא תתהפך עליך׳. הבנתי שהוא צפה בפרק של ירח הדבש. זה מוזר״.

אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית
אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית

שתיקה רועמת

כשצוות המומחים של ״חתונה ממבט ראשון״ (שני, 21:15, ערוץ 12) שידכו בין יהלומי (33), מורה למדעים לכיתות ג'-ד' מנשר, לבין עידו חמדי (36), הייטקיסט מהרצליה, הם כנראה היו בטוחים שמדובר בהתאמה מושלמת. אחרי הכל, מדובר בשני פרזנטורים פוטנציאלים של אדידס, שניהם רהוטים ורגישים שמחכים להתאהב עד מעל הראש. וזה אכן התחיל כליהוק המושלם של העונה: השניים, שנפגשו לראשונה תחת החופה, לא הצליחו להסתיר את ההתלהבות. הם התנשקו כבר בחתונה, נדלקו אחד על השנייה ולא הבינו איך כל הטוב הזה קורה להם. המלהקים יכלו לנשום לרווחה, עד לירח הדבש בווינה, שבו עידו אמר לאורטל שהוא מתאהב בה, והרומן הרומנטי הפך לסרט אימה. אורטל התרחקה, עידו נעלב, ואת שארית ירח הדבש הם העבירו באווירת אנטרטיקה, עד שחזרו לארץ למגורים משותפים - ולמיטות נפרדות. היום, כשיהלומי הספיקה גם לצפות בכל הסרט הזה מבחוץ, היא מנסה להסביר את הטוויסט הדרמטי בעלילה.

״כשצפיתי בעצמי מגלה שאני מתחתנת עוד 11 יום, ראיתי מישהי שכבר מאוהבת בבחור לפני שהיא פגשה אותו, מאוהבת ברעיון. הייתי בהיי מטורף, וזה המשיך בחתונה כשראיתי את עידו לראשונה, כי הוא נראה טוב. הרגשתי שזה זה בלי להכיר אותו, והיה ממש כיף. אבל בירח הדבש הרוחות נרגעו, ההיי ירד, פתאום היינו רק אני והוא בלי משפחה וחברים מסביב, והייתה נחיתה למציאות אינטנסיבית. לכל הדבר הזה נוספה הפתיחות של עידו. פחות מיממה אחרי החתונה הוא אמר שהוא מתחיל להתאהב בי״.

והתהפכת.
״זה לא היה דרמטי כפי שזה נראה בפרק, קצת העצימו את הרגע הזה כי שתיקות לא מצטלמות טוב״.

מה כל כך הלחיץ אותך?
״חשבתי שהוא מצפה שאני אענה שגם אני מרגישה ככה, שגם אני מתאהבת. אבל עוד לא הרגשתי ככה, והשילוב בין זה שהוא מצפה ממני להגיד משהו, לבין זה שאני לא שם עדיין לבין זה שאני לא רוצה לפגוע בו אבל גם לא יכולה לא להיות אותנטית - הסעיר ובלבל אותי״.

יכול להיות שהרגשת שהוא לא התאהב בך אלא ברעיון של להתאהב? שזה לא אישי כלפייך?
״דווקא הרגשתי שזה אישי כי ב-24 השעות האלה נפתחנו ודיברנו וניהלנו שיחות עמוקות. הוא היה פתוח וזה היה מקסים שהוא היה נאמן לרגשות שלו, אבל באותו הרגע לא הייתי שם, נסגרתי״.

ואז חזרתם לגור ביחד אבל במיטות נפרדות.
״זו הייתה החלטה נכונה כי רציתי שנהיה קודם חברים, שנשכח מירח הדבש. אבל לעידו כבר היה קשה כי הוא נפתח וקיבל דחייה. מגיע לו המון קרדיט על זה שלמרות הכל, ולמרות ההתהפכות שלי, הוא עדיין היה שם, ניסה לתת הזדמנות והסכים לחדרים נפרדים״.

ועדיין, נוצר ריחוק.
״היה שלב שהוא נסגר, היה לו קשה להתרומם מירח הדבש, וזה לגיטימי. ניסיתי לקחת את המושכות בחזרה אליי בדרך שלא תפגע בו, אבל כנראה שכל דבר שהייתי אומרת באותו הרגע היה פוגע בו״.

אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית
אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית


איך היה לצפות בכל החוויה הזו מבחוץ?
״היה לי נורא קשה לראות את עצמי. רואים את השתיקות שלי, את הבעות הפנים שלי, והיה לי קשה כי חוויתי את זה שוב מחדש, כעסתי על עצמי כי הרגשתי שאולי הייתי צריכה להתאפק, להגיד לו ׳אני מבינה את הרגשות שלך׳. יכולתי אולי לעשות את זה קצת אחרת, אבל זו אני, ואני שלמה עם איך שזה יצא בסוף״.

קראת קצת טוקבקים?
״קצת? אני קוראת את כל התגובות. בהתחלה זה עבר לידי, הייתי מגחכת לעצמי, לקחתי את כל התגובות בקלילות, אמרתי לעצמי שהטוקבקיסטים מכירים אותי לחצי שנייה, היד קלה על המקלדת וכו׳. אבל אז היו גם ימים שהייתי נסערת ולא הבנתי למה, ואחר כך הבנתי שכן יש משהו שמחלחל אלי ופוגע בי. מחמש דקות של צפייה אנשים מסיקים שאני צריכה טיפול נפשי, שאני זקוקה לטיפול תרופתי, לקחו את הסיפור נורא קשה״.

למה את חושבת שככה הם מגיבים?
״כצופת ריאליטי אדוקה אני יודעת שיש יותר אמפטיה לצד שנפגע, ולקהל קשה להתחבר למי שקצת מבולבל או מסובך. יש להם סלידה מאנשים טיפה קשוחים. אבל אני לא כזה בן אדם קשוח. אני אדם קליל, כיפי, מצחיק״.
אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית
אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית


ואם זה היה הפוך, ועידו היה לוקח צעד אחורה אחרי שאת הצהרת על רגשותיך? נראה לך שהתגובות היו שונות? אולי הקהל פשוט לא יודע לקבל אישה שלא קופצת על המציאה הזו?
״חשבתי על זה הרבה פעמים. אולי זה נכון, אולי לא מבינים איך רווקה בת 32 לא מסתערת על בחור שנראה טוב. אבל זה בעיקר כי הקהל מאמין בעיניים עצומות שזה השידוך וזה אמור לעבוד, הם שוכחים שזה נורא מורכב, שזה לא טבעי, שזה אינטנסיבי. הייתי מאוד שקולה במילים גם מול עידו וגם מול המצלמות, הגנתי על עצמי״.

אבל לא רק בירח הדבש היית קשה עם עידו. גם בבית, למשל, כשסיפרת לו שבגיל 4 נחנקת מפרעצל והוא צחק. התעצבנת עליו מאוד.
״אני מבינה למה הסיפור הזה הצחיק את עידו. אבל מה שלא ראו זה מה שהתחולל אצלי, נסגרתי כי נורא רציתי לפתח איתו איזושהי שיחה וזה קטע אותה. הרגשתי שאני פותחת סיפור אישי והוא לקח את זה למקום של צחוקים. רואים שהוא צחק ממבוכה, הבנתי אותו, אבל הוא לא הבין אותי. היה קצר בציפיות - גם שלו וגם שלי - וזה יצר תגובה רגשית״.

אז אם כסלב טרייה מציעים לך קמפיין לפרעצלים את לא מתפוצצת מעצבים.
״מה פתאום! עושה קמפיין לפרעצל בכיף ואפילו בחיוך!״.

את מבינה שאת קצת מאיימת.
״אולי ירח הדבש יצר אצל הקהל תחושה שאני קשוחה מדי. זה יצר בלבול אצל גברים, שאמרו ׳מה, אתן לא רוצות שנגיד שאנחנו אוהבים אתכן?׳ וזה לא נכון, זה פשוט הגיע מהר מדי. מצד שני, אני מקבלת הרבה הודעות מגברים בסגנון ׳את צריכה אותי׳, ו׳אולי עידו רך לך מדי׳. הודעות מאצ׳ואיסטיות כאלה, אבל אני לא מגיבה״.
אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית

"חישבתי באיזה גיל אחפש תורם זרע"

כפי שבוודאי הבנתם, אורטל היא לא האישה שתולים על הכתף כאקססורי מושקע ולוקחים לאירוע של העבודה. היא נוכחת במרחב - הן מבחינת המראה המצודד שלה והן מבחינת הוורבאליות והכנות הכובשת, שמתגלה כשהיא מאפשרת לעצמה לקלף את שכבות החספוס שהחיים לימדו אותה ללבוש. שמונה קעקועים מעטרים את גופה: שישה מהם קשורים לחופש, אהבה, מזל ויופי (כולל שני פרפרים שאותם היא קיעקעה על גבה לאחר סיומו של קשר רומנטי בן 3 שנים), שניים מהם קשורים לאבא שלה, שנפטר בחודש אוקטובר האחרון, ומסמלים את הטלטלות שעברו חייה בשנים האחרונות. היא נולדה בקריית ים, בת זקונים אחרי אח ואחות לאם עקרת בית ולאב טכנאי מזגנים. כשהייתה בת 26 אביה קיבל אירוע מוחי שטרף את כל הקלפים. ״כל החיים השתנו״, היא משחזרת, ״אבא שלי החזיק את המשפחה כלכלית וביום אחד הפך לסיעודי. כל צד שמאל שלו שותק, הוא דיבר רגיל, היה מודע להכל, המוח נשאר אותו הדבר אבל הוא נותר מרותק לכיסא גלגלים. אמא החלה לעבוד כסייעת בגן, אני עזרתי למשפחה כלכלית אבל בגלל שזה קרה לו בגיל 56 הוא לא נחשב לקשיש אז לא הגיעו לו כל הזכויות, ולא משנה כמה כסף שמנו לא יכולנו לטפל בו בבית אז נאלצנו לשים אותו בבית אבות. אחרי האירוע הזה קעקעתי על עצמי קו אקג שסימל עבורי אמונה. האמנתי שהוא יצא מזה״.

אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית
אורטל יהלומי (צילום: זוהר שיטרית)
צילום: זוהר שיטרית

שנה וחצי אחרי המשבר הוריה נפרדו, ויהלומי היא זו שהסיעה אותם לרבנות. ״ולא רק שהסעתי, גם נכנסתי איתם. רק אחר כך הרב זיהה שאני הבת שלהם, ומחוסר תשומת הלב הפכתי להיות העדה בטקס״.

מה זה עושה להיות נוכחת בטקס הגירושין של ההורים שלך?
״זה הצחיק אותי בהתחלה, אבל היום אני מבינה שצחקתי מתוך מגננה. אני חושבת שהיה עדיף שלא הייתי רואה את זה, כי זו סיטואציה מוזרה, וכי ילד גם בגיל 50 רוצה שההורים שלו יהיו ביחד. צפיתי בדבר הזה נשבר, לא ידעתי איך להגיב, צחקתי על הטקס המביך ואחר כך עיכלתי את מה שקרה״.

מה זה עושה למערכות היחסים שלך עם גברים אחר כך?
״בהתחלה חשבתי שזה שאני לא מצליחה להחזיק קשר זוגי קשור לסיפור הזה. בדיעבד אני מבינה שזה אולי הוסיף לקושי האישי שלי, אבל שזה לא מתקשר ישירות למערכות היחסים שהיו לי״.

אורטל יהלומי ועידו חמדי (צילום: יוסי קרסו, שידורי קשת)
אורטל יהלומי ועידו חמדי | צילום: יוסי קרסו, שידורי קשת


בשנים שאחרי, הייתה לך מערכת יחסים משמעותית?
״אחרי הגירושין הייתה לי מערכת יחסים של שנה עם בחור צעיר ממני. כל הסימנים הראו שזה לא בשבילי אבל נשארתי שם כי הייתי צריכה משענת. אחר כך הייתה תקופה של שנה וחצי עד שנכנסתי לתכנית שבה יצאתי לדייטים דרך שידוכים, טינדר, כאלה״.

סטוצים?
״לא. לא חיפשתי סטוצים, ומצד שני גם לא התמרמרתי על עצמי. מצאתי את האיזון בין לצאת עם חברות לבין לצאת לדייטים. והייתה תקופה מטורפת של דייטים״.

מה הבנת על עולם הדייטים?
״שהוא קשוח בצורה מטורפת, הייאוש הזה שאת מסיימת דייט וזה לא עבד ואת אומרת ׳מה, עוד אחד כזה עכשיו?׳. צריך להמשיך לנסות ולהרים את עצמך, גם כשיש דייטים מוזרים״.

תני דוגמא לדייט מוזר.
״היה בחור מקסים שלדייט השני שלנו הגיע עם נעלי קיפי״.

די נו.
״כן! לדייט שני! אמרתי טוב, לא אהיה מגעילה ולא אעיר אבל הייתי חייבת לנסות לדבר איתו על זה בצורה קלילה. אמרתי לו ׳מה, נעלי בית? אנחנו לא בדייט?׳ אז הוא קרא לברמנית ושאל אם זה לגיטימי להגיע ככה לדייט. היא אמרה שלא, אבל אז הוא הלך לשירותים וסיפרתי לה שאנחנו בדייט שני והיא היתה בשוק שככה הוא הגיע. אבל זה לא הכל. אכלנו כנפיים, אני לא סיימתי את המנה שלי, נשארו עוד 3 חתיכות ועוד חתיכה שלעסתי. הוא שאל אם סיימתי, אמרתי כן, הוא משך את הצלחת שלו אליו ואכל את כולן, כולל למצוץ את העצם שכבר הייתה לי בתוך הפה״.

אלה רגעים שאת חושבת שאולי זה לא יקרה לך?
״כן, התחלתי לעשות חישובים של באיזה גיל אתחיל לחפש תורם זרע. אבל מיד זה גם ירד מהפרק כי יש לי אמונה ממש גדולה באהבה. אני חושבת שכולנו סירים ולכל אחד יש מכסה. אולי זה ילדותי, אבל אני באמת חושבת שלכל אחד יש את המישהו הספיציפי שמתאים לו״.


להיות רווקה בפריפריה אחרי גיל 30 זה לא פשוט.
״נכון. כשהשוויתי את עצמי לאחרות, לבנות מהשכבה שלי, אז ראיתי שזה מוזר שאני עדיין רווקה, עדיין מחפשת, בסימני שאלה. הרגשתי חריגה״.

אז חיפשת את המכסה בריאליטי. איך הגעת לזה?
״הכרתי את התכנית מידיד שלי, טל כוכבא, שהשתתף בעונה הראשונה. הייתי ברמנית במסיבות שהוא ארגן. צפיתי בעונה הראשונה באדיקות, נרשמתי ורק אחרי שכבר הייתי בתוך התהליך סיפרתי לו. הוא תמך בי, היה כמו עוד מומחה. הגעתי לתכנית מאוד מוכנה נפשית, הרי אני יודעת מי אני ומה אני צריכה, אבל עדיין קיבלתי את הכאפה בפרצוף. כשאת בתוך זה את מבינה שיש לך מה ללמוד ושאין איך להתכונן לזה״._OBJ

הכאפה האמיתית הגיעה, כאמור, באוקטובר האחרון, כשאביה נפטר מדום לב. עם הקימה מהשבעה, קעקעה יהלומי על הזרוע קעקוע של קווי המתאר של אב הנותן לבתו הקטנה את ידו, ובאמצע, בין שניהם, לב. ״הוא לנצח יהיה על ידי ובליבי״, היא אומרת ונלחמת בדמעות, ״לטקס החופה הוא לא הגיע, הוא התבייש בגלל כיסא הגלגלים. אמר לי שאם זה לא היה מצולם הוא היה מגיע על ארבע. בסיום הצילומים אמרתי לו ׳לא נורא אבא, לא היית בחופה אבל תוכל לראות אותה בטלוויזיה׳, וגם זה התפספס״.

הוא תמך בכניסתך לתכנית?
״הוא תמך בדרכו״.

מה זה אומר?
״הוא דור שני לניצולי שואה אז הוא היה אדם סגור, לא ורבאלי, ההפך ממני. אבל הוא קיבל תמונות מירח הדבש, ורק איחל לי שזה יצליח. מאוד כואב לי שהוא לא הספיק לצפות בתכנית, זה בלתי נתפס. אני מתגעגעת אליו נורא, בדרך לכאן היה לי באינסטינקט צורך להתקשר אליו, כמו שאני מתקשרת לספר לאמא שאני בדרך לראיון״.

נראה לך שהוא היה גאה בך אם הוא היה צופה בתכנית?
״נראה לי שכן, ונראה לי שהוא גם היה קצת צוחק עלי. עצוב לי שהוא לא זכה לראות אותי בשמלת כלה״.

 

צילום: זוהר שיטרית | סטיילינג: חומי פולק | איפור ושיער: אסף מלמד | ע' סטיילינג: חן יצחקי | בגדים (לפי לוקים): לוק 1: שמלה צהובה- זארה | לוק 2: חולצה אופייט ומכנס לבן- מנגו | לוק 3: אוברול תכלת- נורת'ן סטאר | לוק 4: חולצה לבנה- מיס נורי | לוק 5: חליפה אופייט- מאסימו דוטי | תכשיטים: אוסף פרטי וינטג'