פיבי רואה את מוניקה וצ'נדלר שוכבים וזועקת "My eyes"; רייצ'ל מופיעה על מפתן דלתו של רוס אחרי שירדה מהמטוס; ג'ואי מנסה ללמוד צרפתית. "חברים" מלאה בסצנות שרובנו זוכרים בעל פה ובחדווה גדולה. ובכל זאת, ישנם רגעים מסוימים שרבים מאיתנו פשוט לא מכירים. לא בגלל שהם לא מוערכים מספיק, והם לא נשכחו עם השנים - תסמכו על מעריצי "חברים" שיזכרו כל כחכוח גרון מקרי של ג'ניפר אניסטון. הרגעים האלו פשוט לא מופיעים בפרקים שבשידורים החוזרים בטלוויזיה (או בנטפליקס, שמשמרת בשנים האחרונות את מעמד הקלאסיקה של "חברים").

הסיבות להסרת הסצנות הנ"ל הן מגוונות, וקשורות רובן להסכמי השידור והמכירה של הסדרה בפלטפומרות ובאזורים שונים. למרות שרוב פרקי חברים נמשכים כ-22 דקות, חלקם שודרו לראשונה בארצות הברית בגרסאות מורחבות, שהתפרשו גם על פני 24 ו-25 דקות, מה שפגע בכמות שהפרסומות שהייתה יכולה להיות משודרת במהלכם. כשהפרקים הללו נמכרו למדינות שונות או לשידורים חוזרים הם נערכו מחדש כדי להפוך אותם לידידותיים יותר למפרסמים, והסצנות שנחתכו הופיעו רק כשהסדרה יצאה במארזי DVD. כן, אותם מארזי DVD מתחילת שנות האלפיים הם כרגע המקור האמין האחרון למציאת הסצנות הגנוזות, וישנן עשרות מהן - קצרות וארוכות - לאורך כל הסדרה. ריכזנו כאן את 11 האהובות עלינו.

1. צ'נדלר ומוניקה בחדר הלידה

בואו נתחיל מהסוף: בגרסה המוארכת של ה-DVD לפרק האחרון של הסדרה (שנקרא, כראוי, "האחרון"), צ'נדלר ומוניקה נכנסים, בדרכם לחדר הלידה בו נולדים ילדיהם, לחדר הלידה הלא נכון ובכך נחשפים בטעות ללידה קשה וגרפית מאוד. "תוציא את הדבר הארור הזה ממני!" צועקת היולדת. צ'נדלר ומוניקה ההמומים יוצאים משם במהרה, כשמוניקה מסכמת ש"הדבר שיצא מהאישה הזאת" היה כל כך גדול שהיא לא הבינה מי יצא ממי. הסצנה הזאת לא בהכרח מצחיקה במיוחד, אבל היא ראויה לציון מבחינה אחת ספציפית - זוהי אחת הסצנות המועטות בסדרה שהציגו אנשים שחורים. רוב הדמויות השחורות בסדרה היו דמויות משנה מזעריות במיוחד (כמו עורך הדין של רוס או צ'רלי, איתה יצא למספר פרקים בשתי העונות האחרונות) או ניצבים עם כמה טקסטים, כמו במקרה הנ"ל.

2. גביע גלר

כמה מהפרקים האהובים ביותר בסדרה הם אלה שמציגים את החבורה חוגגת את חג ההודיה. הפרק "ההוא עם הפוטבול" דווקא נמנע מלהציג את ארוחת החג המסורתית בניצוחה של מוניקה, ובמקום, עבר לחזית אחרת: משחק פוטבול של הבנים נגד הבנות, כשהקבוצה המנצחת תזכה בגביע הגלר (שהוא בובה של טרול מודבקת על בול עץ). כשהפרק שודר במקור, הוא נגמר בסצנה בה רוס ומוניקה נשארים כל הלילה במגרש כששניהם אוחזים בכדור פוטבול ומסרבים להרפות, אבל ב-DVD מוצגת סצנה ארוכה - ומצחיקה - יותר, בה רוס ומוניקה הולכים לזרוק את הגביע בפיר האשפה של הבניין ומסכמים על תיקו. רק כשרוס הולך, מתגלה שמוניקה, תחרותית כתמיד, וידאה שפיבי תחכה בקצה השני של הפיר ותתפוס את הגביע. ושרוס בעצמו חיכה שם במטרה לגנוב את הגביע בחזרה אליו.

3. פיבי והטנטרום ההיריוני

בפרק "ההוא עם השושבין הכי גרוע בעולם", מוניקה ורייצ'ל מתכננות לפיבי, הפונדקאית ההרה, מסיבה לקראת הלידה שלה. פיבי, שההורמונים הטרום-לידתיים עושים שמות בוויסות הרגשי שלה, נוזפת באחת מחברותיה, ג'סמין - קולגה בתחום העיסוי שהופיעה בעונות הראשונות מעת לעת והייתה חלק משמעותי בסאגת ה"We Were On A Break" שלאחר הפרידה של רוס ורייצ'ל - על שקנתה לה בגדים שתוכל ללבוש רק אחרי הלידה ומפחידה את כל הנשים שבאו להרים לה ביום שמחתה. "חברים" אוהבת לבנות על קלישאת האישה בהיריון שכועסת על כולם (רייצ'ל נפלה לזה בעונה השמינית, ואפילו קרול השפויה התחרעה על רוס כשהייתה בצירים), אבל כאן הרגע ניצל מקלישאתיות בזכות הנוכחות הקומית ליסה קודרו, ותגובתה לעצם קיומם של בלונים במרחב שלה.

4. צ'נדלר בשדה התעופה

המקרה המפורסם ביותר בתולדות הסדרה של קו עלילה שנזרק לפח הוא זה של הבדיחה הלא הולמת שצ'נדלר סיפר בשדה התעופה. מוניקה וצ'נדלר היו בדרכם לירח הדבש, וכשצ'נדלר, ליצן הכיתה הנצחי, ראה במהלך הבידוק הבטחוני שלט שאוסר על התבדחויות עם אנשי הביטחון בנושא חטיפת מטוסים ופצצות הוא, כמובן, לא הצליח להתאפק ואמר למאבטחת "אין צורך לדאוג לי, גברת, אני לוקח את הפצצות שלי ברצינות". כשהבדיחה הלא-מוצלחת של צ'נדלר הביאה אותו לחדר החקירות של השדה, הוא שאל בייאוש "אני יודע שהשלט אומר 'בלי בדיחות על פצצות', אבל לא היה אמור להיות כתוב עליו 'בלי פצצות'?".

כל השתלשלות האירועים הזאת די משעשעת ומאוד צ'נדלר, אבל הבעיה הייתה שהפרק הנ"ל אמור היה להיות משודר באוקטובר 2001 - חודש אחרי אסון התאומים ומתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר, ובדיחות על חטיפות מטוסים הפכו משמעותית לפּחות מצחיקות משהיו כשהשחקנים צילמו את הפרק. הסצנות כלולות בנפרד במארז ה-DVD של העונה השמינית, ומלוות בכיתוב מיוחד שמסביר את הסיבות להסרתן.

5. ג'ואי ורייצ'ל עושים שיגועים בברבדוס

הרומן של ג'ואי ורייצ'ל היה מהרגעים הבעייתיים ב"חברים". מחד, אף אחד לא באמת האמין לסיפור האהבה הזה, ומאידך, הוא הוציא כמה וכמה רגעים מצוינים מכל המעורבים בדבר, ובעיקר ממאט לה-בלנק. הרומן בין שתי הדמויות באמת תפס תאוצה בפרקים שמתרחשים בוועידה בברבדוס, כשרייצ'ל וג'ואי התגנבו להרצאה של רוקחים בשביל האוכל והשתייה בחינם. בעוד הפרק המקורי הסתפק ברגע הקצרצר בו השניים גונבים תגי שם של מוזמנים לאירוע, הגרסה המורחבת של ה-DVD מציגה דיאלוג של ג'ואי ורייצ'ל עם שתי רוקחות אמיתיות, אותן ג'ואי משכנע שהוא שם כדי לערוך תחקיר לקומדיה רומנטית על שני רוקחים, ושרייצ'ל מככבת איתו בסרט. הם אמנם לא היו זוג מעניין במיוחד, אבל ג'ואי ורייצ'ל בפירוש הוציאו את הטוב אחד מהשנייה.

6. רייצ'ל אוכלת לבד

קו עלילה שלם שנפל בעריכה מהפרק "ההוא בו צ'נדלר חוצה את הגבול" הציג החלטה חדשה לגמרי בחייה של רייצ'ל: מעתה, כך החליטה, אם אין לה שותף כלשהו לארוחות צהריים, היא פשוט תאכל לבדה. רייצ'ל מאושרת מההרגל החדש שלה, למרות שצ'נדלר אומר שהוא תמיד שופט אישה שהוא רואה אוכלת בגפה. זה מגיע למצב שרייצ'ל לא קובעת דייט עם רופא חתיך שמפלרטט איתה בגלל שהיא כבר תכננה לשבת ולאכול לבדה. למרות שמוניקה מנסה להניא אותה מכך, רייצ'ל יושבת במסעדה, ובנקודה זו "חברים" משתמשת בטכניקה נדירה מאוד עבור הסדרה, ומשמיעה את מחשבותיה של רייצ'ל בקריינות. "נראה לי שזה לא מסתדר", היא אומרת לעצמה בלב, "אני חושבת שאני רוצה לצאת עם אנשים אחרים". בדיוק באותו הרגע נכנס למסעדה הרופא החתיך אותו נפנפה מוקדם יותר, וכשרייצ'ל מתרה בו להתקשר אליה ואולי יקבעו לשבת לקפה בהזדמנות, הרופא אומר לעצמו "נתראה אף פעם, כי את פריקית שאוכלת לבדה". בהתחשב בעובדה שמדובר בג'ניפר אניסטון, ההפסד כולו שלו.

7. ג'ואי גונב אוכל מצ'נדלר ומוניקה

הפרק "ההוא עם אחותה של רייצ'ל" (בו ריס ווית'רספון באה להופעת אורח) הכיל בתוכו עלילת משנה שהלכה כמעט כולה לפח. זאת הייתה התקופה בסדרה בה ג'ואי היה חלק מסגל המלצרים של סנטרל פרק, בית הקפה הקבוע של השישייה הניו יורקית. ג'ואי, שבוחר לתת לנשים נאות מאפים של בית הקפה על חשבון הבית כדרך לפלרטט איתן, נתקל במכשול אחד עיקרי - מנהל בית הקפה גאנת'ר, דמות המשנה האהובה בסדרה, שמסרב לתת לו לבזבז מאפינס בחינם בשביל להשיג מספרי טלפון. הפתרון של ג'ואי לכך הוא פשוט והגיוני מאוד עבור הדמות – לגנוב אוכל מהדירה של צ'נדלר ומוניקה ולחלק אותו בחינם לסועדות המושכות ביותר בקפה. לפרק הייתה סצנת סיום שנחתכה לחלוטין, בה צ'נדלר ומוניקה (שמתמודדים עם צינון קשה במיוחד) מחפשים משהו לנשנש במקרר, ומגלים שכולו נבזז. משם, חותכים לג'ואי, שמציע לעלמת חן אחת פרוסת לזניה מחוממת וכנף עוף. כשהיא מסרבת, ג'ואי מציע לה את המספר שלו. גם לזה היא מסרבת. ג'ואי, כיאה לגרגרן האיטלקי שהינו, מתנחם בביס מהכנף וממשיך הלאה.

8. רוס ושלושת גירושיו

בדיחה חוזרת בסדרה הייתה העובדה שרוס הוא מתחתן ומתגרש סדרתי. ורוס, כמובן, לא שכח להזכיר את זה גם ביום כלולותיהם של אחותו והחבר הכי טוב שלו. בסצנת הפתיחה של "ההוא אחרי החתונה", שבסוף הוחלפה בגרסה ששודרה בטלוויזיה, מוניקה מבהירה לצ'נדלר באסרטיביות של מ"כ בגולני שהיא מוכנה בזה הרגע לנסות לעשות ילדים, ורוס בא לברך אותם על חתונתם המקסימה. רק שהסטנדרטים שלו קצת יותר נמוכים מהממוצע: "שניכם אמרתם את השמות הנכונים בחופה" (בניגוד לחתונה הגיהינומית שלו עם אמילי), "אף אחד מכם לא היה שיכור" (בניגוד לחתונה הספונטנית שלו עם רייצ'ל בווגאס), "ושניכם הייתם סטרייטים. וזה עוד היה הניסיון הראשון שלי!" הוא אומר, כשרייצ'ל מנחמת אותו.

9. פיבי והתרופות

מהפרק "ההוא עם האמת על לונדון" נמחק קו עלילה שלם על פיבי ועל יחסה הסקפטי לרפואה המערבית. אחרי התמודדות עם כאב ראש אימתני, מוניקה נותנת לפיבי משכך כאבים ופיבי, שלא מאמינה בתרופות או במדע, בהתחלה אמביוולנטית לגבי המסלול הטיפולי הידוע של לקחת כדור, לשתות כוס מים ולחכות שיעבור כאב הראש - אבל מופתעת לגלות כמה הוא היה יעיל במקרה שלה. רק אחרי שמוניקה נותנת לה את חפיסת הכדורים המלאה ופיבי קוראת את רשימת תופעות הלוואי האפשריות ("היי, מצורף לזה סיפור!" היא צוהלת), פיבי מתחילה להיבהל מכולן וחוזרת להתנגדות חשדנית בתעשיית התרופות. היא אמנם הפייבוריטית של רבים ממעריצי "חברים", אבל סביר מאוד שפיבי הייתה נהיית לדמות מאוד שנויה במחלוקת אם הסדרה הייתה מתרחשת גם בשלהי מגיפת הקורונה.

10. פיבי הבלשית

מכחישת מדע או לא, פיבי נהייתה לדמות אהובה בזכות ולא בחסד, בין השאר בגלל גאגים כמו זה שנמחק מהפרק "ההוא עם החברה החדשה של רוס". בסצנה שזמינה רק ב-DVD, רייצ'ל מתרגזת כשג'ולי, בת זוגו החדשה של רוס (בו היא החליטה שהיא מאוהבת בתחילת העונה השנייה), מתקשרת לדירתן. "מי נתן לה את המספר שלנו?", היא שואלת בכעס. ופיבי, במפגן נדיר של סרקזם משעשע, מעמידה פנים שהיא בלשית מסרט פילם-נואר ישן, כולל המבטא. "בואו נראה", היא שואלת. "למי היה המניע - היה זה שחקן? השף? המעסה? או שמא היה זה הבחור שיוצא איתה?". ג'ואי, דרך אגב, הימר על הבחור שיוצא איתה.

11. מוניקה והבן של ריצ'רד

"ההוא עם הקופסה" היה אחד הפרקים התמוהים בסדרה, ולו רק מתוקף העובדה שמוניקה הסתובבה בו עטוית רטייה רוב הזמן. אבל גם בלי ההומאז' של קורטני קוקס למשה דיין, אחד מקווי העלילה המרכזיים בו היה הדייט של מוניקה עם טים ברק, הבן של ריצ'רד, האקס המיתולוגי שלה. השיא של קו העלילה הזה אירע כשמוניקה וטים חלקו נשיקה שצימררה מיד את מוניקה כשהיא מבינה שטים מנשק בדיוק כמו אבא שלו. בגרסה שכולנו מכירים, השניים נגעלים מהמחזה היווני שהם מצאו את עצמם מככבים בו, ומחליטים להיפרד כידידים. בגרסה הארוכה יותר, העניינים נהיים הרבה יותר פרוידיאניים, ואחרי שמוניקה מצביעה על הדמיון בינו לבין אביו, טים אומר לה: "הדבר הגרוע ביותר עבורי הוא שאת בעצם מזכירה לי גרסה צעירה יותר של... אמא שלי". משמעותית יותר מביך מהפעם בה רוס נישק את אמא של צ'נדלר.